1. HABERLER

  2. KÜRDİSTAN

  3. Mesrur ​​Barzani: Halepçe Kürt halkına yönelik zulmün sembolüdür
Mesrur ​​Barzani: Halepçe Kürt halkına yönelik zulmün sembolüdür

Mesrur ​​Barzani: Halepçe Kürt halkına yönelik zulmün sembolüdür

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Halepçe'nin il olma prosedürlerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Başbakan Barzani, bugün (30 Haziran 2024) Halepçe Silosu’nun temel taşını atma töreninde konuşma yaptı.

Törene katılan konukları selamlayarak konuşmasına başlayan Mesrur Barzani, “Uluslararası standartlara uygun olarak hayata geçirilen Halepçe Silosu’nun temel taşını atmak üzere Halepçe halkının hizmetine tekrar gelme fırsatını bulduğum için mutluyum.” dedi.

Mesrur Barzani, geçtiğimiz hafta Halepçe İl Destek Konseyi ile gerçekleştirdiği toplantıyı hatırlatarak, "Kürdistan'ın diğer bölgelerinden, Irak'tan ve çevre bölgelerden insanların bu bölgeye yönelmesi için Halepçe ili, ildeki hizmetleri, ilkeleri ve ekonomik altyapıyı nasıl geliştirebileceğimiz konusunda verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu, buradaki ve Kürdistan'ın diğer bölgelerindeki özel sektörün Halepçe vilayetindeki ekonomik kalkınmanın daha da geliştirilmesine yardımcı olacak çeşitli projelerin uygulanması yoluyla gerçekleşecek." ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin 10 yılı aşkın süredir Halepçe'yi il yapma kararı almasına rağmen ne yazık ki il olma prosedürlerinin Irak Parlamentosu ve federal hükümet tarafından tamamlanamadığını anımsatan Başbakan Barzani, "Halepçe'nin il olma prosedürleri bir an önce tamamlanmalı ve federal düzeyde resmi olarak Halepçe bir il olarak ele alınarak, kalkınma bütçesi ayrılmalı. Bu bağlamda, bu prosedürlerin en kısa sürede tamamlanması için federal hükümetin ilgili taraflarıyla sürekli temas halindeyiz." diye konuştu.

Kürdistan'ın çoğu bölgelerinin olduğu gibi Halepçe'nin de birçok fedakarlık yaparak eski Irak rejimi tarafından zulme uğradığını ve Kürt halkına yönelik zulmün sembolü haline geldiğini belirten Mesrur Barzani, "Kürdistan'da ve genel olarak Irak'ta önceki rejimin mağdurlarına gereken tazminatlar ödenmeliydi. Bu konudaki çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Tüm siyasi partilerin de bu konuda aynı tavır alması gerekiyor." dedi.

Halepçe Silosu'nun yapımına değinen Başbakan Barzani, "Bu silonun inşası, bu bölgenin çiftçilerine daha fazla hizmet etmek ve tarım sektörüne önem vermek için plan ve programlarımızın bir parçası. Elbette bu bölgede tarım, sanayi veya turizm projelerinin hayata geçirilmesi, ekonomik toparlanmanın yanı sıra, bölge halkına iş olanakları da sağlayacak. Bu konuda hükümetin üzerine düşen ne varsa yapacağız." cümlelerini aktardı.

52 dönüm arazi üzerinde 27 milyar 204 milyon 200 bin dinar maliyetle inşa edilecek Halepçe Silosu, 10 adet depoyla 40 bin ton buğday depolama kapasitesine sahip olacak.

Dokuzuncu kabine tarımsal ve ekonomik güvenliği güçlendirmek üzere tarım sektörü dahil olmak üzere çeşitli sektörlerin geliştirilmesine, çiftçi ürünlerinin yurt içi ve yurt dışında pazarlanmasına, Kürdistan Bölgesi'nin farklı yerlerinde siloların inşasına önem verdi.

Başbakan Barzani, 26 Haziran 2024'te Halepçe İl Destek Konseyi ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kürdistan halkının fedakarlığının simgesi olan Halepçe başta olmak üzere tüm Kürdistan'a hizmet etmeyi asli görev olarak gördüğünü belirtmişti.

nerinazad

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.