1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Guterres: İsrail İran Büyükelçiliğine Saldırarak Uluslararası Hukuku İhlal Etti
Guterres: İsrail İran Büyükelçiliğine Saldırarak Uluslararası Hukuku İhlal Etti

Guterres: İsrail İran Büyükelçiliğine Saldırarak Uluslararası Hukuku İhlal Etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail İran Büyükelçiliğine Saldırarak Uluslararası Hukuku İhlal Etti.

A+A-

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yaptığı konuşmada, uluslararası hukuk uyarınca diplomatik tesisler ve personelin korunması gerektiğini ve dokunulmaz olduğunu ama İsrail’in İran’ın Şam Büyükelçiliğine saldırarak bu esası ihlal ettiğini söyledi.

Guterres ayrıca, Orta Doğu'da gerginliğin daha da artmaması için İran ile İsrail'e azami itidal çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri konuşmasında şu ifadelerde bulundu: ‘Uluslararası hukuk uyarınca diplomatik tesisler ve personelin korunması gerekir ve dokunulmazdır ama İsrail, İran’ın Şam Büyükelçiliğine saldırarak bu esası ihlal etmiştir.

Şu anda itidal ve tansiyonu düşürme zamanı.’

Siyonist İsrail'in İran'ın Şam'daki diplomatik misyonuna düzenlediği saldırıyı da o gün kınadığını anımsatan Guterres, "Orta Doğu'da birçok cephede askeri karşılaşmalara neden olabilecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Guterres, Gazze'deki insani krizin büyüdüğünü ve bölgede acil bir ateşkesin gerekliliğini vurgulayarak hem rehinelerin serbest bırakılması hem de bölgeye insani yardımların ulaştırılması için herkesin üzerine sorumluluk düştüğüne işaret etti.

Guterres, konuşmasının sonunda, "Ne bölge ne de dünya yeni savaşları kaldırabilir." ifadesini kullandı.

Öte yandan BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, İsrail'in önceki hafta Şam'da hedef aldığı İran'ın diplomatik misyonu ile ilgili konuyu gündeme getirdi.

Nebenzia, herhangi bir ülkenin diplomatik misyonunun vurulmasının ilgili uluslararası anlaşmaların açık ihlali olduğunu, ancak bu konuyu BMGK'de gündeme getirdiklerinde kınama kararının ABD, İngiltere ve Fransa tarafından engellendiğini hatırlattı.

Nebenzia, "Şu an gördüğümüz sonuç şudur, diplomatik bir misyona yönelik bir saldırı uluslararası hukuka göre 'casus belli' (savaş nedeni) sayılır. Eğer bir Batı ülkesine ait diplomatik bir misyon vurulsaydı burada hemen intikamdan bahsederdiniz." şeklinde konuştu.

BMGK'nin İran ve İsrail'e yaptığı muamelede çifte standart uyguladığını savunan Nebenzia, İran'ın meşru müdafaa yaptığı görüşünü dile getirdi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun da İsrail'in İran diplomatik misyonuna yönelik saldırısının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu savundu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.