1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE UFKU

  3. Z kuşağı Filistin'i özgürleştirecek/Haythem Guesmi
Z kuşağı Filistin'i özgürleştirecek/Haythem Guesmi

Z kuşağı Filistin'i özgürleştirecek/Haythem Guesmi

Bu yeni nesil, Filistin halkının zulmü bitene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini şimdiden kanıtladı.

A+A-

 

Bu sefer farklı - Filistin'in eşitlik ve özgürlük mücadelesi yeni ve radikal bir aşamaya ulaştı.

İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs ve Gazze'deki haklarına ve yaşamlarına yönelik en son saldırısı karşısında, Filistinliler eşi benzeri görülmemiş bir cesaret ve birlik sergilemekle kalmadı, aynı zamanda her ikisinin de tam desteğiyle on yıllardır ilk kez bir dönüm noktası niteliğindeki genel greve giriştiler. Fatah ve Hamas.

Dahası, uluslararası arenada Filistinlilerle eşit derecede yeni bir dayanışma patlaması yaşandı.

Sosyal medyada, dünyanın dört bir yanından binlerce insan İsrail'in Filistinlilere yönelik son ölümcül saldırılarını #SaveSheikh Jarrah ve #Gazaunderattack gibi hashtag'ler altında kınadı. İsrail ve sosyal medya şirketlerinin onları susturmak için amansız girişimlerine rağmen, İsrail'in yasadışı işgalinin yanı sıra Filistin insan hakları ve uluslararası hukuku defalarca ihlal ettiği konusunda farkındalık yarattılar.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nin Rashida Tlaib ve Alexandria Ocasio-Cortez de dahil olmak üzere pek çok üyesi ilk kez İsrail'i bir apartheid devleti olarak ilan etti. Bu arada Senatör Bernie Sanders, İsrail'in 11 günlük Gazze bombardımanına tepki olarak İsrail'e 735 milyon dolarlık silah satışını engellemek için bir karar çıkardı ve 66 çocuk dahil 253 Filistinli öldü. Sadık bir İsrail yanlısı Fox News muhabiri olan Geraldo Rivera bile, İsrail'in savaş suçlarında ABD'nin suç ortaklığını kınadı ve İsrail'e silah satışını sona erdirme konusundaki desteğini dile getirdi.

John Oliver, Bella Hadid, Susan Sarandon, Malala Yousafzai, Paul Pogba, Kyrie Irving ve diğerleri dahil olmak üzere tanınmış kişiler ve ünlüler, İsrail'in apartheid uygulamalarını kınadı ve platformlarını Filistin'in adalet ve barış mücadelesi hakkında farkındalık yaratmak için kullandı.

 

Ve Filistin'e yönelik bu küresel destek patlamasının geçici olması pek olası değil: MeToo ve Black Lives Matter gibi sosyal adalet hareketlerinin artan etkisinin gösterdiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki gençler yurtiçi ve yurtdışındaki adaletsizliklerle her zamankinden daha fazla yüzleşmeye hevesliler. Filistin mücadelesini kendilerinden önceki herhangi bir kuşaktan daha fazla destekliyorlar ve İsrail'in işgali ve diğer insanlık dışı ve yasadışı eylemleri hakkındaki propagandasını incelemekten ve eleştirmekten korkmuyorlar.

Bu, elbette, Z Kuşağı olarak adlandırılan bu yeni neslin Filistinlilerle dayanışma gösterme çabalarında hiçbir engelle karşılaşmadığı anlamına gelmiyor.

Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri, etkili platformlarından İsrail ve Siyonizm eleştirilerini silmek için fazla mesai yapıyor. İşgal Altındaki Filistin Toprakları ve Gazze'deki şiddet olaylarının en son tırmanışının başlangıcından bu yana, bu şirketler aktivistlerin, kampanyacıların ve diğer Filistinli müttefiklerin İsrail'in savaş suçları ve insan hakları ihlalleri hakkında farkındalık yaratmak ve bilgi paylaşmak amacıyla gönderilerini ve videolarını sansürlüyorlar. YouTube, kanalın İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin devam eden haberinin ortasında, Al Jazeera Arabic'ın canlı yayınına yaş kısıtlamaları bile ekledi. Kısıtlama, ancak hareketin yaygın şekilde eleştirilmesinden sonra kaldırıldı.

IGN, Gamespot, Kotaku ve Game Informer gibi Z Kuşağı arasında popüler olan oyun platformları ve blogların tümü, Filistinlilere destek açıklamaları yayınladı ve İsrail'in son Gazze bombardımanının başlamasından sonra Filistinli hayır kurumlarına bağlantılar derledi. Bununla birlikte, bu şirketlerden birkaçı daha sonra bu açıklamaları ve makaleleri kaldırarak, kendilerine de İsrail'e yönelik herhangi bir eleştiriyi platformlarında susturmaları için baskı yapıldığına dair endişeler uyandırdı.

Ve İsrail'e yönelik eleştirilerin sansürlenmesi sosyal medya ve bloglarla sınırlı değil. Önde gelen Batılı medya kuruluşları hala İsrail-Filistin'i inkar edilemez bir İsrail yanlısı önyargıyla takip ediyor ve İsrail'in apartheid'ını, savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçlarını kabul etmeyi reddediyor.

Dahası, genç Amerikalılar tarafından yurtiçinde ve yurtdışında artan sosyal adalet çağrılarına rağmen, mevcut ABD yönetimi Washington'un İsrail politikalarını değiştirme ve İsrail'in Filistin halkına yönelik rutin ölümcül saldırılarına verdiği desteği kesme arzusu göstermiyor.

 

Ve belki de en önemlisi, Z kuşağının sosyal adalet aktivizmi ve Filistinlilerin insan ve toprak haklarına radikal desteği, onları çocuklaştırmayı ve patolojikleştirmeyi amaçlayan bir anlatıyla karşılanıyor.

Medyada, Z Kuşağı üyeleri genellikle, popüler uygulama TikTok'ta anlamsız videolar paylaşarak zamanlarını boşa harcayan endişeli, depresif ve zihinsel olarak rahatsız kişiler olarak etiketleniyor. Sonuç olarak, politik aktivizmleri alay ediliyor ve bir tür entelektüel disfori olarak reddediliyor. Mantıksız ve duygusal olarak tasvir ederek direnişi ve aktivizmi meşrulaştırmanın bu yöntemi elbette yeni bir şey değil - ırksal, cinsel ve politik azınlıklar uzun zamandır bu tür saldırılardan muzdarip.

Bu sayısız engele rağmen, TikTok kuşağı zaten Filistinliler için yeni ve radikal bir dayanışma dalgasını tetikledi ve onlarca yıllık adalet mücadelelerini başarılı bir şekilde mercek altına aldı.

Elbette, Z Kuşağı üyeleri çok daha gençken, gençler arasında Filistin'e yönelik artan destekle ilgili raporları, araştırmaları ve haberleri zaten okuyorduk - ancak Z Kuşağı'nın aktivizmi onlardan öncekilerden farklı.

Filistin'e sınırlı desteği genellikle kozmetik olarak kalan ve hiçbir zaman somut eyleme dönüşmeyen Y kuşağının aksine, Z Kuşağı içi boş dayanışma beyanları yayınlamaktan çok daha fazlasını yapıyor. Kampanyalar düzenliyorlar ve üniversitelere ve diğer kamu kurumlarına harekete geçmeleri için baskı yapıyorlar. Sadece amansızca anti-Semitik retoriğe karşı çıkmakla kalmıyorlar, aynı zamanda İsrail propagandasını yayan ve Filistinlileri insanlıktan çıkarmaya çalışanlara da görev düşüyor. Filistinli sivilleri öldürmek için kullanılacağını bildikleri İsrail'e bomba satmayı durdurmaları için hükümetlerini aktif olarak çağırıyorlar. İsrail'i böyle adlandırmaktan korkmuyorlar: Bir yerleşimci-sömürge apartheid devleti.

Filistin'deki bu kültürel değişim, ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığından sömürgeci baskıya kadar sosyal adalet konularının kesişimselliğini vurgulayan oldukça etkili BLM ve MeToo hareketlerinin arkasından geldi. Artık gençler, Filistin mücadelesini herkes için adalet, eşitlik ve özgürlüğe ulaşma çabalarının çok önemli bir parçası olarak gördüklerine göre, Filistin'i destekleyen seslerin önümüzdeki yıllarda daha yüksek ve daha etkili olacağını varsaymak mantıklı.

 

İsrail'in Filistin halkına yönelik son saldırısı ateşkesle sonuçlanmış olabilir, ancak Filistin mücadelesi henüz bitmedi. Yine de bugün, adaletsizlik ve baskı ile mücadeleyi görevi ve ayrıcalığı olarak gören yeni nesil sayesinde, özgürlüğün ve adaletin Filistin halkının artık erişemeyeceği bir yer olmadığı konusunda her zamankinden daha umutluyum.

Bu makalede ifade edilen görüşler yazara aittir ve Ufkumuz Haber editoryal duruşunu yansıtmayabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.