1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında Flaş Gelişme
Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında Flaş Gelişme

Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında Flaş Gelişme

A+A-

 

İsrail Hayom gazetesine demeç veren üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye’nin Pazartesi günü İsrail’e büyükelçi göndermeye hazır olduğunu belirtti. Ancak Türkiye, eş zamanlı olarak İsrail Hükümetinin de karşılık vereceğini taahhüt etmesini istiyor. Türk yetkiliye göre, İsrail’in kabul etmesi durumunda, Türkiye, Tel Aviv'e bir büyükelçi göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

 

İki eski müttefik arasındaki ana çekişme noktası, üst düzey Hamas yetkililerinin Türk topraklarındaki varlığıdır.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER DÜZENE GİRİYOR

Yıllar süren çekişmeli ilişkilerin ardından Türkiye, son zamanlarda genel olarak bölgeye ve özellikle İsrail'e yönelik dış politikasını değiştirdi. Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, İsrail ile ilişkilerini geliştirmek istiyor. İsrail ile istihbarat işbirliğimiz devam ediyor" dedi.

Emekli Amiral Cihat Yaycı, İsrail Hayom gazetesindeki makalesinde, Türkiye ile İsrail arasında ortak bir deniz sınırı anlaşması önermişti. Erdoğan’ın sözleri bu makaleden hemen sonra geldi.

Türkiye’nin İsrail’e dönük olumlu mesajları bu başında da devam etti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Komitesi üyesi Dr. Hakan Yurdakul, bu ay başında Avrupa Yahudi Parlamentosu konferansına katıldı.

Ortadoğu'da Ankara'nın ilişkilerini iyileştirmek ve normalleştirmek istediği tek ülke İsrail değil.  Ankara, yaklaşık iki hafta önce de Mısır’la ilişkileri düzeltmek için Müslüman Kardeşler ile bağlantılı İstanbul merkezli TV kanallarının sınırlamalar getirdi.

İsrail'in Türkiye ile ilişkileri yeniden kurmayı kabul etmesi halinde, Erdoğan hükümetinin İstanbul'da ikamet eden üst düzey Hamas liderlerini karşı da önlem alabilir. Hamas, Müslüman Kardeşler'in bir kolu.

Kahire'nin Türkiye ile yakınlaşmayı resmen reddetmesinin aksine, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 10 Mart'ta Bat Yam'da düzenlenen Likud kampanyasında dikkat çeken bir konuşma yapmıştı. Netanyahu, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki doğalgaz konusunda "Türkiye ile görüşmelerde bulunduğunu" doğruladı. Etkinlikte başbakan, İsrail'in Avrupa'ya gaz ihraç etme konusunda Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs ile verimli görüşmelerde bulunduğunu da kaydetti.

Çağdaş Türk siyaseti ve dış politikası uzmanı Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak, İsrail Hayom'a şunları söyledi :

"Soru, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek isteyip istemediği değil, ihtiyacı olup olmadığıdır. Çıkarlar, Doğu Akdeniz ve Suriye ile ilgili dış politikasında derhal değişiklik yapılmasını gerektiriyor. İran'ın bölgedeki nüfuzu artıyor ve Türkiye, İsrail'in yaptığı gibi Suriye'deki bu nüfuzunu dizginlemek istiyor.  Ankara'nın Biden yönetiminden gelen baskıyı hafifletmek için Washington'a bir 'köprü' olarak Kudüs'e ihtiyacı var."

Normalleşme yolundaki engellere gelince, Yanarocak, Türkiye'nin Hamas'a verdiği desteğin devam ettiğini söyledi ve şunları söyledi:

"Ama bu imkansız bir görev değil. Türkiye, İsrail'in bu konudaki taleplerini karşılamak için gerekli adımları atabilir. Müslüman Kardeşler ile olanların Hamas ile de olabileceğini düşünüyorum. Ancak Müslüman Kardeşler'e karşı adımlar sadece başlangıç ​​niteliğindeydi. Türkiye yapabilir. İsrail'i niyetlerinin dürüst olduğuna ikna etmek için önemli adımlar."

odatv

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.