1. YAZARLAR

 2. Necmettin KARASU

 3. SİYONİZM’E KARŞI BOYKOT MEKANİZMASINI DOĞRU VE ETKİLİ ÇALIŞTIRMAK;
Necmettin KARASU

Necmettin KARASU

1234
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYONİZM’E KARŞI BOYKOT MEKANİZMASINI DOĞRU VE ETKİLİ ÇALIŞTIRMAK;

A+A-

 

Bu aralar, Global ve büyük firmalar, Amerika ve Avrupa birliği ülkelerinin Terör devletine desteklerini açıklamalarından ve bu desteklerini açıktan göstermelerinden güç alarak, Terör devletine desteklerini basın bildirileri ve reklam kampanyalarıyla duyurmaya başladı.

Bu markaların birçoğu, hemen hemen her Müslüman ülkede de faaliyetleri olan ve ciddi cirolarla gelir elde eden markalar.

Elbette bunların içinde Terör devletini ideolojik olarak da destekleyenler az değil.

Ancak bunların desteklerini açıktan ilan etme gerekçeleri, bir pazarlama taktiğidir. Onlar için kutsal olan yegâne şey, paradır.

Mesela,

STARBUCKS: Ülkemizde binlerce şubesi olan Starbucks zincir mağazaları patronu,  İsrail’e yardımını iki kat artırarak senelik 2 milyar dolara yükseltti.

PHILIP MORRIS: Marlboro markası sahibi Philips Moris, İsrail’e destek için günlük cirosunun % 12’si olan 100 milyon dolarını İsrail’e veriyor. İsrail ise bunlarla silah alıyor.

ORACLE: Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan ORACLE, desteğini web sitesinden duyurdu. Bu marka, şu an ülkemizin en büyük kamu kurumlarında kullanılmakta. Üstelik bu kurumlardan, rüşvet dağıtarak iş almakta. (daha önceden haber oldu, dileyen araştırabilir);

CAT-CATTERPILLAR: Amerikan şirketi CATERPILLAR INC, Filistinlilerin evlerini yıkma ve ayrım duvarının inşası için İsrail’e buldozer ve traktör sağlıyor.

REMAX: ABD menşeli REMAX gayrimenkul şirketinin, Yahudi yerleşim birimlerinde gayrimenkul satışı ve kiralaması yapmakta.

G4S: Danimarka-İngiltere güvenlik şirketi G4S, İsrail işgaline, hapishaneler ve Yahudi yerleşim birimlerinde kullanılmak üzere personel ve teçhizat sağlamakta.

SOLAREGDE; Dünyanın tamamında hızla gelişmekte olan yenilenebilir enerji santrallerinde kullanılan İsrailli inverter markasıdır. Ülkemizde de ciddi bir müşteri kitlesi olan marka, İsrail’e desteğini açıkça ilan etmiştir.

Bu markaları ancak ve ancak BOYKOT hizaya getirir.

Bunu yakın zamanda açık destek açıklayan markalardan biri ile örnekleyelim;

MCDONALD’S: Global hazır gıda markası olan MCDonald’s, İsrail ordusunu beslediğini ve onlara milyonlarca USD yardım yaptığını, bu yıl bu yardımlarını daha da arttıracağını ilan etti.

Türkiye’deki tüketiciler, sosyal medyada markayı boykot etme kararı aldıktan kısa bir süre sonra, marka Gazze’ye 100 Milyon USD yardım yapma kararı aldığını ilan etti.

TRENDYOL: Bir başka örnek de Aslen TR’den doğan, Sonra Çinli Alibaba tarafından satın alınan marka olan ve ülkemizin en büyük e Pazar yerlerinden biri haline gelen Trendyol…

Trendyol, önce Filistin amblemli ve Filistin desteğini açıklayan markaları ve ürünleri sansürlemeye başladı. Pazaryerinde ürün satan firmalar bunu haberleştirip boykot çağrısı yapınca ve uygulamadaki hesaplarını kapatıp, uygulamayı telefonlarından silmeye başlayınca, marka bir geri vites yaptı. Hem sansürü kaldırdı, hem özür diledi, hem de Gazze’nin yanında olduğunu basın açıklamasıyla ilan etti(inandırıcı olmasa da).

Hani slogan atıp, sokaklarda bayrak sallayıp, sosyal Medya’da Filistin’e destek veriyoruz ya, elbette bunlar kıymetli destekler.

Ancak zorba devlet ve onun destekçilerini hizaya getirmenin en etkili yolu, onların gelirlerini azaltmaktır, zira para en büyük putlarıdır.

Ayrıca, Terör devleti, Gazze’ye yağdırdığı bombaların paralarını da bu tür yardımlarla karşılamaktadır.

Gelin, en büyük sloganımızı “BOYKOT” yapalım, boykotu elimizden gelen her alanda uygulayalım, evimize giren her markayı dikkatle seçelim,  terör devletine yardım ettiğini bildiğimiz her markanın alternatifini bulup ona yönelelim.

Emin olun bu çok ses getirecek, her bir vazgeçiş, atılacak bir mermiyi azaltacaktır. Her Boykot, parayı din edinen kapitalizmin nefesini daraltacaktır, raflarda kalan her ürün, daha adil bir dünya için çabalayanların sayısını arttıracak, ilkesiz ve ahlaksız kazancı, adalet ve barışa tercih edenlerin cesaretini kıracak, onları hizaya getirecektir.

PEKİ, BU BOYKOTU EN ETKİLİ HALE GETİRMENİN YOLU NEDİR?

02-085.jpg

Bunun için Gazze direnişine destek veren Boykot organizasyonu BDSMOVEMENT adlı kuruluş gayet güzel bir yöntem önermiş. Bunu da rehber haline getirmiş. Yöntemin adı; 3 Marka Taktiği. Yani yüzlerce markayı hedefe alıp hedef dağıtmak yerine, belli sayıdaki markaları hedef alıp etkili boykotu bu sembol markalarla etkili hale getirmeyi öneriyor. Birçok mecrada paylaşılan ve en çok destek veren 3 markayı biz de sizlerle paylaşmış olalım.

Buyrun ;

03-079.jpg

Ben, birçok değerli kaynaktan topladığım verileri sizlerle paylaşarak bir işaret fişeği yakmış olacağım. Sizler dikkat ederek, bu markalardan uzak durarak, alternatiflerini tercih ederek destek olabilirsiniz.

Bir üçlü daha ekleyelim;

04-084.jpg

Yine Market olarak ülkemizde faaliyet gösteren markalardan olan carrefour da, açık destekverenlerden biri. Malum ülke olarak da Fransa’nın israil’e desteği izaha gerek duymaz.

Siemens Bir alman markası, o da açık destek verenlerden bir marka.

010-007.jpg

Belki birçoğumuz, hâlihazırda bu markalardan demirbaş ürünlere sahibiz. Onları çöpe atmanızı, maddi olarak bir zarara uğramanızı istemem. İsteğim ve talebim, bundan sonraki alımlarınızda listede yer alan markalardan uzak durmak, etrafınızı, aile bireylerinizi de bu konuda teşvik etmek ve bilinçlendirmektir.

Ben üçlü grup şeklinde 9 markayı öncelikledim. Ancak diğer alanlardaki markaları da aşağıya ekledim. Aşağıdaki markalar, tüketiciler birliğinin hazırladığı listedeki markalara, aynı kriterlerle yeni markaların eklenmesi ile güncellenerek listelendi. 

Listeye Alınan Firmalar Nasıl Belirlendi?


Boykot listesi hazırlanırken birçok kaynak araştırılarak, markaların web siteleri, basın bildirilerine bakılarak,  İsrail sermayeli firmalar ile İsrail'e destek veren, ülkemizde faal olan ve boykotu mümkün olan firmalar dikkate alınmıştır.

Liste Kriterlerin Gelince;

 • Listedeki firmaların bir kısmı İsrail sermayelidir.
 • Firmaların bir kısmının tamamı olmasa da, İsrailli ortaklıdır ve bu ortakları vasıtasıyla İsrail'e yatırım yapan firmalardır.
 • Listedeki bazı firmalar, katkılarından dolayı İsrail devletince ödüllendirilmiştir.
 • Listedeki bazı firmalar,  bir kaç Siyonist web sitesi tarafından takdir edilmiş ve yandaş firmalar olarak anons edilmiştir.
 • Listeye alınan firmalar, bu kriterlerin bir veya bir kaçına sahip oldukları için eklenmiştir.
 • Global kaynaklardaki listelerle yapılan karşılaştırmalar,  daha önceden benzer araştırmalar yapıp yayınlayan Turkiye Tüketiciler Birliği verileriyle karşılaştırılıp birleştirilerek listenin nihai hali hazırlanmıştır.
  Ayrıca ; Barkod kodu 729 ile başlayan ürünler de  İsrail malıdır!013-010.jpg
 • boykot edilmelidir.

  2. KISIM: SEKTÖR BAZLI MARKALAR, MARKA BAZLI LİSTELER

   

  TÜKETİCİLER BİRLİĞİ LİSTESİ

  016-006.jpg

  MARKA BAZLI LİSTELER :

 • Frito Lay: Lay's, Doritos, Cheetos, Ruffles (cips)
 • Danone: Hayat Su, Evian Su (içecek), -Danette, Danino, Danone, Activa (meyveli yoğurt, yoğurt),
 • Elite Cafe,
 • Unilever:  Becel, Flora (margarin), Lipton (içecek), Calve, Knorr (hazır gıda), Algida, Magnum, Carte D'or (dondurma), Axe, Rexona, Signal, Dove, Lux, Omo, Vim, Cif, Domestos (kozmetik ve temizlik)
 • Philip Morris: Marlboro, L&M, Chesterfield, Parliament, Virginia Slims, Lark, Muratti (sigara),
 • British American Tabocco: Dunhill, Kent, Pall Mall, Viceroy, Lucky Strike (sigara)
 • Coca Cola: Cappy, Coca Cola, Fanta, Sprite, Nestea, Turkuaz, Schweppes, Damla Su, Doğadan, Sen-Sun (içecek)
 • Pepsi Cola: Tamek, Pepsi Cola, Yedigün, 7Up, Fruko, Aquafina
 • Starbucks kafe zinciri
 • Johnsons&Johnsons :
 • Mc Donald's (fast food),
 • Burger King (fast food),
 • Kentucky Fried Chicken (KFC) (fast food)
 • Nestle : Nescafe, çikolataları, Kitkat, Popcorn’ları, Corn flakesleri, Erikli su, Nestle
 •  

  Ana marka

  logo

  Johnsons&Johnsons

  020-008.jpg

  Cocal Cola

  021-006.jpg

  PEPSI CO

  023-003.jpg023-005.jpg

  PEPSI CO

  030-004.jpg

  UNILEVER :

  008-003.jpg

   

   

   

  NESTLE

  022-003.jpg

   

  002-017.jpg

   

   

   

  SEKTÖR BAZLI MARKALAR :

  Giyim Sektörü: Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Polo, Ralph Lauren, Parizyen, Hugo Boss, Calvin Klein, Levi's, Timberland, Giorgio Armani, Lee.

  Gıda Sektörü: Danone, Maggi, Jacobs, Banana, McDonald's, Burger King, Knorr, Calve.

  İçecek Sektörü: Coca Cola, PEPSİ, Sprite, Fanta, Schweppes.

  Temizlik /Kozmetik Sektörü: Air Wick, Ajax, Aldays, Alo (Çamaşır Tozu) Ariel (Çamaşır Tozu) Axe Calgon, Carrefour, Cif, Clear (Şampuan) Clit Bang, Colgate Dettol. Dove Elidor (Şampuan), Head & Shoulders, Ipana (Diş Macunu) Jhonsons Baby, Loreal (Şampuan) Lux, Max Factor, Nıvea Omo (Çamaşır Tozu) Oral-B, (Özel) Palmolive, Pantene (Şampuan).

  Prima (Bebek Bezi), Rejoıce (Şampuan), Prima, Protex, Rejoice, Rexona (Şampuan), Rinso (Çamaşır Tozu), Sensodyne, Viecnetta Vileda, Vanish, Vaseline, Veet.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.