1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Peşmerge komutanı: Irak’ta IŞİD’ten daha kötüsü ortaya çıkabilir
Peşmerge komutanı: Irak’ta IŞİD’ten daha kötüsü ortaya çıkabilir

Peşmerge komutanı: Irak’ta IŞİD’ten daha kötüsü ortaya çıkabilir

A+A-

Peşmerge komutanı Tuğgeneral Helgurd Hikmet, Bağdat ile Erbil yönetimleri arasında yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını belirterek, “O dönemden bu döneme biz belirli bir çemberde dolanıyoruz ve girişimler sonuçsuz kalmıştır. Çemberin etrafından dönmemizden kaynaklı olarak da IŞİD ortaya çıkmıştır” dedi.

Rûdaw Araştırma Merkezi, başkent Erbil’de ‘IŞİD’in geri dönmesi ihtimallerini değerlendirme’ başlığıyla bir seminer düzenledi.

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto, Kürdistan Bölgesi Savaş Basın Birimi eski Sorumlusu Tuğgeneral Helgurd Hikmet, Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutan sözcüsü Albay Yahya Resul ve bir grup siyasi gözlemci ile gazeteci katıldı.

Kürdistan Bölgesi Savaş Basın Birimi eski Sorumlusu Tuğgeneral Helgurd Hikmet, Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Iraklı Güçler ile Peşmerge’ye gereken desteği verdiğini belirterek, Bağdat yönetiminin Erbil yönetimi ile uzlaşmaya yanaşmadığı için oluşan güvenlik zafiyetinden dolayı IŞİD gibi yapıların ortaya çıktığını söyledi.

Helgurd Hikmet, “Aynı ülkede yaşayıp da öne çıkan sorunlar için ağır kesici gibi tedaviler uygulanmamalıdır. Irak’ta yaşanan sorunlara kalıcı çözümler bulunmalı. Sözüm ona kalıcı çözüm için Iraklı siyasi ve idari kurumlarından bir arzu göremiyoruz. Federal Irak hükümetindeki karar mercilerinin sorunların çözülmesi için ciddi bir adım atılmamıştır. Şengal konusunda da birkaç cüzi adım dışında ciddi hiçbir adım atılmamıştır” dedi.

Erbil-Bağdat arasındaki siyasi çekişmelere de değinen Hikmet, “Yüksek Çalışma Komisyonu çerçevesinde 2013’e kadar Bağdat ile görüşmelerimiz devam ediyordu. O dönemden bu döneme biz belirli bir çemberde dolanıyoruz ve girişimler sonuçsuz kalmıştır. Çemberin etrafından dönmemizden kaynaklı olarak da IŞİD ortaya çıkmıştır. Yarın obur gün Irak’ta IŞİD’ten daha kötüsü ortaya çıkabilir. Bu nedenle söz konusu sorunların çözüm niyetini Iraklı yetkililerde görmüyoruz” diye konuştu.

Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutan sözcüsü Albay Yahya Resul ise, IŞİD'in Irak’ta olası bir saldırı düzenlemesini önlemek için federal güçler ile Peşmerge güçleri arasında koordinasyon sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, “Erbil'i korumak, federal güçlerin öncelikleri arasında yere alıyor” dedi.

IŞİD halen bir tehdit unsuru olduğunu ifade eden Albay Yahya Resul “Sadece Irak’ta değil aynı zamanda Kürdistan Bölgesi'ne karşı da bir tehdit unsuru olmaya devam ediyor. Bu nedenle federal güçleri ve Peşmerge güçleri arasında koordinasyon sağlanması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Peşmerge Güçleri’nin IŞİD'in kontrol ettiği bölgeleri kurtarma çalışmalarında önemli katkısı olduğunun inkar edilmeyeceğini belirten Albay Resul, “Peşmerge Güçleri’nin Musul'u kurtarma operasyonunda savaşa katılarak fedakarlıklarını kimse inkar etmiyor, şehitlerin kanını da unutmayacağız. Kürdistan Bölgesi’ni savunma bizim öncelikli görevlerimizden biridir” değerlendirmesinde bulundu.

Irak güçlerinin tüm Irak topraklarının savunucusu olduğunu savunan Resul, “IŞİD'in kalıntılarına fırsat vermemek için terör hücrelerini ortadan kaldırmak için birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.

Resul, Uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’taki çalışmalarına ilişkin olarak da, Koalisyon Güçleri’nin Bağdat hükümetinin isteği üzerine geldiklerini, çekilmeleri de Irak parlamentosunun kararlarına bağlı olduğunu söyledi.

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto, ise ‘terörle mücadele’ konusunda ihtiyaç duyulduğu takdirde Irak’ta kalmaya devam edeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.