1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. Pakistan'dan Afganistan'da Şiddetin Azaltılması Çağrısı
Pakistan'dan Afganistan'da Şiddetin Azaltılması Çağrısı

Pakistan'dan Afganistan'da Şiddetin Azaltılması Çağrısı

Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmut Kureyşi Afganistan'da şiddetin derhal sona erdirilmesi ve ateşkes çağrısında bulundu.

A+A-

 

Afganistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Nijer'in başkenti Niamey'deki İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı kulisinde Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar ile bir araya geldiği belirtildi. 


Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Afganistan'daki terör eylemlerini kınadı ve bu ülkede patlamaların ve terör saldırılarının sona ermesi gerektiğini söyledi.
Yapılan görüşmede iki taraf Afganistan'daki barış görüşmeleri sürecini, Afgan mültecilerin ana vatanlarına geri dönüşüne yönelik kapsamlı bir planı ve iki ülke arasındaki ticari sorunlarının çözümünü ele aldı.
Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi'nin Afganistan'daki şiddetin derhal azaltılması talebi Pakistan hükümetinin Taliban'dan çatışma ve şiddet olaylarını azaltması yönündeki temel talebi ile alakalıdır. 
Tabii ki   Taliban'ın Katar'da düzenlenen Afgan gruplar arasındaki müzakerelere katılabilmesinin önemli şartlarından biri Amerika ile sağlanan barış anlaşmasında  Taliban'ın şiddet düzeyini düşürmesi idi. Ancak Taliban  12 Eylül'de bu müzakerelerin başlamasının ardından  bu taahhüdünü yerine getirmezken tam tersi şiddet eylemlerini şiddetlendirmiştir. 
 Son dönemde Afganistan ulusal uzlaşı yüksek konseyi başkanı Abdullah Abdullah'ın  İslamabad ziyaretinde  Pakistan makamlarından  Taliban ile çıkmaza giren müzakereler sürecine müdahil olmalarını ve bu sürece katkı sağlamalarını istedi. Böylece Pakistan da Afganistan'da şiddetin azalmasına vurgu yaptı. Özellikle de Pakistan başbakanı İmran Han'ın son Kabil ziyaretinde  Afgan makamlar da bu hususa tekrar vurgu yaptılar. 
Afgan halkının ve hükümeti açısından  tüm değişikliklere ve Pakistan'ın Taliban üzerindeki etkisinin azalmasına rağmen, İslamabad hala Taliban grubunu etkileme kapasitesine sahiptir.  Bu doğrultuda Taliban'ın Afganlar arası görüşmelerde inatçı davrandığı mevcut hassas durumda Pakistan'dan Afganistan'daki barış sürecine yardımcı olması yönündeki beklentiler de artmıştır. 
Afganistan'daki siyasi meseleler uzmanı Seyyed Entezar Hâdem ise bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunuyor:"  Pakistan hükümetinin Taliban üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, Pakistan, Taliban'ı Afganistan'daki şiddeti azaltmaya ve hatta Taliban'ı Afganlar arası müzakerelerde yumuşak davranmaya ikna edebileceği söylenebilir."
Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmut Kureyşi'nin  Pakistan'ın barış sürecini destekleme talebine olumlu yanıtı vermesi bağlamında Afganistan'daki şiddeti azaltma ihtiyacına ilişkin tutumu Afgan yetkililerin Pakistan hükümetinden olan talepleri ile de ilgilidir.  Tabii ki  İslamabad'ın bu yöndeki sözlerinin pratikte uygulamaya da geçmesi şarttır.  Pakistan'ın bu yönde uygulamalı adımlar atması beklenmektedir.
Taliban'ın Afganistan'da şiddeti arttırmasına Afgan yetkililerinin ardından Pakistan yetkilileri de tepki gösterse de   Taliban grubu  geçen Şubat ayı Amerika ile varılan anlaşmada  taahhütlerini yerine getirilmemesi yüzünden  Afganistan'daki savaşı sürdürmüş ve şiddet olaylarını arttırarak  Beyaz Saray'a da baskı uygulamaya çalışmıştır.  Böylece Taliban  bu anlaşmanın farklı paragraflarını gerçekleştirmeye zemin hazırlamak da istiyor. 
Bu nedenle, işgalci Amerika Birleşik Devletleri askerlerini Taliban ile yaptığı anlaşmaya uygun olarak Afganistan'dan 2020 sonuna kadar tamamen çekmediği takdirde Taliban'ın  Pakistan talebi üzerine bile  şiddeti azaltması mümkün görünmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.