1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Newroz pîroz be/UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA
Newroz pîroz be/UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA

Newroz pîroz be/UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA

A+A-


 

Yeni bir iklime yeni bir soluğa ihtiyacın olduğu bu zor günlerde, insana, doğaya, yaşama değecek umutlar yeşersin. Newroz çağlardan gelen umudu yansıtsın. Geride bıraktıklarımıza inat geleceğe umudun tohumunu eksin. 
Yeni bir bahara, yeni bir yıla başlıyoruz. Geride bıraktığımız yıl solgun baharlardan bir bahar oldu hepimize. Dünya, savaşların, pandeminin ve yoksulluk kıskacından ve savaşlardan kaçan mültecilerin yoğun gündemiyle yoğruldu. Biz ise tüm bunlara ek olarak nefes almada zorlanmaya başladığımız siyasi bir iklimi yeniden tatmanın mutsuzluğunu yaşadık.

İnsan haklarından, inançların baskılanmasından, kadına şiddetten, fikir hürriyetine kadar geniş bir yelpazede git-gellerin olduğu bir ortam iki ucu keskin bir kılıca benzedi. Konjöktürel yaklaşımlar ile heba edilen tüm bu sorunların çözümünden ziyade tüketilen umut oldu.

Sorunlar olur sıkıntılar yaşanır, imkanlar doğar ve bu imkanlar kaybedilebilinir. Tüm bunlara karşı yapılacak ve direnilecek noktalar vardır elbette. Ancak en tehlikeli olan umudu yitirtmektir. Bugün siyasi olarak bu kadar karamsarlığın nedenlerini iyi irdelemenin tamda zamanı olan bir noktada bulunmaktayız. Araçların nasıl amaç haline geldiği, iktidar olmanın cazibesinin ve imkanların verdiği ölçüsüzlüğün toplumumuza nasıl bedeller ödettiğini yeterince ortaya koyan örnekler maalesef mevcut durumda.

Bu iklim içerisinde toplumsal dokumuza uygun köklü yaklaşımlar ortaya koymak zorundayız. Birlikte yaşadığımız tüm kesimler ile birlikte yeni bir inşa ve emek geliştirmek mesuliyetindeyiz. Kaybolmaya yüz tutan umudu inancımızın ve imtihanımızın bir gereği olarak yeniden yeşertmenin gayretinde olmalıyız.

Bizi bekleyen kadim sorunlarımız var. Kürt meselesi, özgürlükler, aile ve kadın, adil bir gelir dağılımı, refahın sağlanması, inançlarımızı özgür bir biçimde yaşamak gibi temel ve hava gibi su gibi olup çözmemiz gereken meselelerimiz var. Çözmekte zorlandığımız, kimi zaman tıkandığımız, kimi zaman aldandığımız, bazen de duyarsızlaştığımız sorunlarımız var…

Çözmekten başka seçeneğimiz var mı? İnsan olmamızın, Müslüman olmamızın bir gereği olarak biz bu dünya serüveninde takatımızın el verdiği ölçüde bu kavgamızı, bu inşa görevimizi ifa etmek zorundayız. Hallettiğimiz her sorun veya çözüm için attığımız her adım kendimiz için atılmış bir adımdır. Kendi kurtuluşumuz için, daha adil daha mutlu bir dünya için atılmış her adım, çaba, emek değerlidir.

Yeni bir Newroz bu umudumuza katkı olsun. Doğasında umudu barındıran, çabayı barındıran Newroz zamana ve mekana umudu taşır. Newroz’u sadece bir bahar bayramı olarak kutlayacağımız, kardeşliğin, barışın, adaletin tesis olduğu yeni baharlar temennisi ile NEWROZ PÎROZ BE...

UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.