1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Neçirvan Barzani’den KDP ve KYB’ye çağrı: Peşmergeye hizbi müdahale olmasın!
Neçirvan Barzani’den KDP ve KYB’ye çağrı: Peşmergeye hizbi müdahale olmasın!

Neçirvan Barzani’den KDP ve KYB’ye çağrı: Peşmergeye hizbi müdahale olmasın!

A+A-

 Başkan Neçirvan Barzani, Zaho Askeri Koleji mezunları için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Kürt halkının talebi, ulusal bir ihtiyaç ve yasal görevim olarak, Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni Peşmergenin işlerine parti müdahalesini durdurma çağırısında bulunuyorum” dedi.

Duhok’un Zaho ilçesindeki 2’üncü Askerin Kolej’de 27’inci Dönem Mezunları için tören düzenlendi. Törene, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon temsilcileri, Kürdistan Bölgesi’nde temsilciliği bulunan yabancı ülke misyonları ve askeri yetkililer konuştu.

Törende konuşan Neçirvan Barzani, ilk olarak akademiden mezun olan 499 subayı tebrik etti.

Kolejin tek Hristiyan mezununa tebrik

Akademinin tek Hristiyan mezun subayı olan İldat Ebrahim Yaldahani’yi özel olarak tebrik eden Barzani, “Bundan sonraki devrelerde daha çok sayıda Hristiyan, Türkmen ve çok sayıda Ezidi kardeşimizin katılmasını ümit ediyorum” dedi.

Süleymaniye-Kaleçolan’daki askeri kolejde çok sayıda kadın subayı görmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Neçirvan Barzani, “Daha önce burada Zaho’daki devrelerde de çok sayıda kadın subay mezun oldu. Umarım bu sayı bundan sonra daha da artar. Bugün bu kolejin mezunlarının Kürdistan Bölgesi'nin dört vilayetinden ve yurtdışından olduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum. Tüm bölgelerden insanların bu devrelere katılması ve tek bir yerde toplanması Kürdistan Peşmerge güçlerinin birleşmesine bir katkıdır” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, devre boyunca öğrenci subaylara askeri bilim, teknik ve “Peşmerge'nin yüksek ruhunu” öğreten Zaho Askeri Koleji komutanlarına, kursun başarısı için gösterdikleri çabadan ötürü Peşmerge Bakanlığı'na ve işbirliği için de Irak Savunma Bakanlığı'na teşekkür etti.

Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür

Barzani, Zaho’daki 2’inci Askeri Kolejin Irak’ta en üst düzeyde askeri kolejlerden biri olduğunu ve 1996’da yılında kuruluşundan bu yana kolejden 56 temel devreden subayların mezun olduğunu aktardı.

“Zaho Askeri Koleji'nin kurulması ve geliştirilmesi, kuruluşundan bu yana Başkan Barzani'nin her zaman özel ilgi alanı olmuştur” diyen Neçirvan Barzani, “Sayın Başkan Barzani'ye 60 yıllık Peşmerge hizmetinden ve Kürdistan'ın meşru davasına verdiği hizmetlerden dolayı sizin ve şahsım adıma teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Barzani şöyle devam etti:

“Kahraman Peşmergeler ve sevgili Kürdistan halkı...

Bugün 26 Mayıs, Kürdistan devrim ve direniş tarihinin kutsal bir yıldönümü. 26 Mayıs, çok zor şartlarda Kürdistan’da Peşmerge mücadele ve direnişinin başladığı tarihtir. O dönem düşmana, Peşmerge'nin var olduğunu ve Kürdistan'ın daima var olacağı mesajını verdiler. Bugün bir kez daha o sadık ve kahraman Peşmergeleri, gönüllüleri saygı ve minnetle anıyoruz.

Devrim gününü Peşmerge mücadelesini başlatan tüm kahramanlara selam olsun. Kürdistan'ın bekası ve diktatörlüğün ortadan kaldırılması için hayatlarını feda eden, Kürdistan ve tüm Irak halkının özgürlüğü için bedel ödeyenlerin kutsal ruhlarına selam olsun.

26 Mayıs Devrimi ve milletimizin özgürlüğü, mücadelesi, direnişi ve kurtuluşu için başlatılan yeni Devrim'in anısına selam olsun.”

Zaho’nun Kürdistan’daki tüm devrim süreçlerinde çok önemli bir rol üstlendiğine ve Peşmerge mücadelesi için önemli bir merkez olduğuna vurgu yapan Barzani, askeri kolejin bu nedenle Zaho’da kurulduğunu söyledi.

Peşmerge Irak savunma sisteminin bir parçasıdır

Başkan Neçirvan Barzani, “Kürdistan Peşmerge Gücü, Kürdistan’ın savunma gücüdür ve Irak savunma sisteminin bir parçasıdır. IŞİD'e karşı savaşta, bölgede ve dünyada barışı, özgürlüğü korumak için uluslararası bir koalisyonun parçası oldu” dedi.

IŞİD’in hala, özellikle tartışmalı bölgelerde ciddi bir tehdit teşkil ettiğini vurgulayan Barzani, örgütün saldırılarının sivil ve askeri kayıplara neden olduğunu hatırlattı.

Tartışmalı bölgelerin IŞİD’in yuvalandığı ve örgütlendiği alanlar haline geldiğini belirten Barzani, “Bu hem Kürdistan Bölgesi, hem Irak ve hem de dünyanın güvenliği açısından ciddi bir tehdittir” dedi.

IŞİD’e karşı kapsamlı işbirliği mesajı

Neçirvan Barzani, “IŞİD saldırılarının artması ve tartışmalı bölgelerindeki köy ve yerleşim yerlerinde yaşayanlara yönelik günlük tehditler, bize, teröre karşı mücadelede kapsamlı bir işbirliği gerektiğini gösteriyor. IŞİD vahşeti ve tehdidini küçümsememeliyiz, çünkü IŞİD halkımıza karşı büyük bir katliam yaptı ve birçok bölgeyi yakıp yıktı. Irak’a, Kürdistan’a ve tüm dünyaya tehdit haline geldi. IŞİD hala aynı öldürme ve yok etme zihniyetine sahip. Bu nedenle, Peşmerge ve Irak ordusu arasında daha fazla işbirliği ve iki tarafın birlikte kuracağı ortak tugayların bir an önce göreve başlaması elzemdir” ifadelerini kullandı.

“Bu durumda Peşmerge'nin ihtiyaçlarının karşılanması, Peşmerge'nin eğitimlerinin iyileştirilmesi IŞİD ile mücadele için önemli bir ihtiyaçtır” diyen Barzani, şunları kaydetti:

“Peşmerge, gerekli tüm ileri askeri teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Peşmerge bugüne kadar ferdi ve basit silahlarla ama çokça fedakarca, kanıyla büyük direniş ve kahramanlık destanı sergilemiştir. Irak hükümeti ve uluslararası koalisyonun Peşmerge'ye desteği şimdi her zamankinden daha acil bir ihtiyaçtır. Bu nedenle, Irak Federal Hükümetini ve koalisyonun Peşmerge'ye ileri eğitim, teçhizat ve silahlarla daha fazla yardım sağlamaya çağırıyorum.”

Başkan Neçirvan Barzani, “Peşmerge'nin bugün dünyadaki itibarı ve saygısı her zamankinden daha fazladır. Peşmerge'nin tüm bileşen ve toplulukları koruma konusunda üstelendiği sorumluluk her zamankinden daha görünür durumdadır. Bu, her zaman gurur duyduğumuz noktadır” dedi.

KDP ve KYB’ye çağrı

Partilerin müdahalesinin Peşmerge'nin ilerlemesine engel olduğunu vurgulayan Barzani, bu müdahale nedeniyle Peşmerge'nin kimi zaman siyasi partiler arasındaki çekişmelerin bir parçası haline getirildiğini, bunun da Kürdistan Bölgesi'ndeki demokrasi süreci ve birlik ciddi bir engel olduğunu dile getirdi.

Neçirvan Barzani, “Bu nedenle bir kez daha Kürt halkının talebi, ulusal bir ihtiyaç ve yasal görevim olarak Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni Peşmerge'nin işlerine parti müdahalesini durdurma çağırısında bulunuyorum” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.