1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Neçirvan Barzani: İsrail-Filistin meselesinde tek çıkış yolu iki devletli çözümde
Neçirvan Barzani: İsrail-Filistin meselesinde tek çıkış yolu iki devletli çözümde

Neçirvan Barzani: İsrail-Filistin meselesinde tek çıkış yolu iki devletli çözümde

A+A-

Başkan Neçirvan Barzani, İsrail ile Hamas çatışmasının sorunların ertelenerek veya bastırılarak çözülemeyeceğini gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdiğini vurgulayarak, “Uluslararası kararlarda da belirtildiği gibi, her iki taraf için de varlık ve barış hakkını garanti altına alan iki devletli çözüm çatışmaların son bulması ve sorunların çözümünün tek yoludur” dedi.

Duhok’ta Kürdistan Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen forumun açılışında konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında son dönemde verimli toplantılar düzenlediklerini aktardı.

Bu yılki forumun bölgede, Orta Doğu ve dünyanın istikrar ve güvenliğini tehdit eden İsrail-Hamas çatışması ile tehlikeli bir kargaşanın yaşandığı bir döneme denk geldiğini anımsatan Barzani, dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan kaosların dünyanın güvenlik, istikrar ve ekonomisini etkilediğini söyledi.

“Irak hiç bir gerekçe ile bu savaşa müdahil olmamalı”

Barzani şöyle devam etti:

İsrail-Hamas çatışması bir kez daha dünyanın güvenliğinin bir gerçek ve anlamlı bir kavram olduğunu, savaşın yayılması, bölgesel ve uluslararası güçlerin de savaşa müdahil olması riski durumu daha da zorlaştıracağını kanıtladı. Bu çatışmanın bölge ve dünya üzerindeki sonuçları daha da yıkıcı ve uzun vadeli oluyor. Böyle bir durumda bizler Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta her zamankinden daha fazla duyarlı davranmalıyız. Hiç bir gerekçe ile Irak’ın bu savaş ve daha fazla sorun ile kargaşaya müdahil edilmesine izin vermemeliyiz. Çünkü bu daha fazla zarara neden olur. Irak gelişebilmek için istikrarlı olmalı. Şimdi Irak’ı, bölgedeki savaş ve çatışmaları sürdürmenin değil halkının sorunlarını çözen bir meydan haline getirmek üzerine düşünmenin zamanı.

“Savaş ve şiddet hiç bir sorunu çözmez”

İsrail ile Hamas arasında savaşın yeniden başlaması çok basit bir gerçeği ispat etti. Sorunlar ertelenerek veya bastırılarak çözülemez aksine daha da büyür ve birgün daha da kötü patlar. Savaş ve şiddet hiç bir sorunu çözmez. Bazı hallerde sorunları bastırabilir ancak daha da derinleştirir. Doğru yol barıştır. Asıl cesaret sorunlara çözüm bulmaktır. Savaş, şiddet, yıkım ve intikam düşüncesinin gelişmesinden başka bir sonuç doğurmaz. Bu durumda da herkes ağır bedeller öder, tıpkı şu an bölgede olduğu gibi eğer önlenemez ise neticeleri daha kötü ve yıkıcı olur.

“Gazze’de sivillerin öldürülmesine son verilmelidir”

Uluslararası kararlarda da belirtildiği gibi, her iki taraf için de varlık ve barış hakkını garanti altına alan iki devletli çözüm çatışmaların son bulması ve sorunların çözümünün tek yoludur. Onlarca yıldır savaş ve çatışmalarla geçti, onlarca yıl daha sürse ne İsrail’e ne de Filistin’e kan ve yıkımdan başka bir şey getirmez. Çözüm barış için ciddi irade sahibi olmaktan geçiyor. Şimdi tüm dünyanın bu savaşı durdurmak için birlikte çalışmasının zamanı geldi. Gazze’de sivillerin öldürülmesi ve halkın hayatının mahvedilmesine son verilmelidir. Sivil rehineler serbest bırakılmalıdır. Ardından iki devlet temelinde İsrail ile Filistin arasındaki soruna nihai bir çözüm bulunmalıdır. Aksine tarihin tekerrürü bugünkü sonucu doğurur, ileride yine durumun daha da kötüleştiği bir güne başlamış oluruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.