1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mülteciler İçin Ege'de Hukuk Yok!
Mülteciler İçin Ege'de Hukuk Yok!

Mülteciler İçin Ege'de Hukuk Yok!

A+A-

 

Suriye iç savaşından kaçarak daha güvenli bir hayat için Avrupa'ya göçmeye çalışan binlerce mülteci Ege Denizi'nin derin sularında hayatını kaybetti. Yunan hükümeti Ege Denizi'ne sadece şişme bir botla açılan çoluk çocuk kadın erkek demeden mültecileri Türkiye kara sularına itmeye çalışarak insan haklarını defalarca çiğnedi.  Almanya merkezli yardım kuruluşu Mare Liberum, geçen yıl Yunanistan tarafından 10 bine yakın göçmen geri itildiğini, Alman askerlerin de yardım ettiğini belirtti.

 

Almanya merkezli yardım kuruluşu Mare Liberum tarafından hazırlanan rapora göre, geçen yıl 9 bin 798 sığınmacı Yunan Sahil Güvenlik birimleri tarafından hukuksuz bir şekilde Türkiye'ye geri itildi.

 

Rapora göre, 2020 yılının Mart-Aralık ayları arasında her gün, günde en az bir kez geri itme vakası yaşandı. En fazla geri itme vakası, 1814 kişi ile Haziran'da gerçekleşti.

 

EGE'DE HUKUK GEÇERLİ DEĞİL!

Raporda, Ege Denizi’nin sığınmacılar için "hukukun geçerli olmadığı bir yer" haline dönüştürüldüğünün de altı çizildi. Raporda, Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı'nın, Yunan adalarına gelenlerin bir önceki yıla göre geçen yıl yüzde 96 oranında azaldığı açıklaması eleştirildi. Bunun, Avrupa'ya ulaşmak isteyen sığınmacıların sayısındaki düşüşten değil, Yunan Sahil Güvenlik birimlerinin acımasız ve sistematik geri itme uygulamasından kaynaklandığı açıklandı.

 

ALMANLARDA YARDIM ETTİ

Raporda, göçmenlerin botlarına zarar verildiği, insanların fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldıkları yazıldı. Avrupa Sınır Koruma Ajansı Frontex ve NATO komutasındaki gemilerin de bu olaylarda yer aldığı vurgulandı.

 

Yardım kuruluşu raporunu, doğrudan kendilerince kayıt altına alınan verilere, olayları yaşayanlardan elde edilen bilgilere ve Türk Sahil Güvenlik unsurlarınca yapılan açıklamalara dayandırdığını açıkladı.

 

Raporu hazırlayanlardan Paul Hanewinkel, "Geri itmeler ancak Ege Denizi sınırlarının çok ötesinde görünen insanlık dışı ve ölümcül bir caydırıcılık politikasının parçası olarak anlaşılabilir. Bu acımasız geri itmelerin durması için bağımsız kontrol örnekleri, önceki tüm davaların açıklığa kavuşturulması ve mültecilerin haklarını kasıtlı olarak göz ardı eden bir kurum olan Frontex'in kaldırılması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

 

milligazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.