1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır Devrim Konseyi:Kimse Sisi’yi koruyamaz!
Mısır Devrim Konseyi:Kimse Sisi’yi koruyamaz!

Mısır Devrim Konseyi:Kimse Sisi’yi koruyamaz!

Mısır Devrim Konseyi, Sisi ve rejiminin asla Mısır’ı temsil etmediğini, Mısır’ın darbeci cumhurbaşkanının asla halk adına konuşmadığını,

A+A-

yalnızca Mısır’ın ilerlemesine engel olan ve Mısır vatandaşlarının en basit hak ve özgürlüklerine bile ket vuran seçkin bir kesimin çıkarlarına göre hareket ettiğini ifade etti.

Mısır Devrim Konseyi, Sisi ve rejiminin asla Mısır’ı temsil etmediğini, Mısır’ın darbeci cumhurbaşkanının asla halk adına konuşmadığını, yalnızca Mısır’ın ilerlemesine engel olan ve Mısır vatandaşlarının en basit hak ve özgürlüklerine bile ket vuran seçkin bir kesimin çıkarlarına göre hareket ettiğini ifade etti.

Mısır Devrim Konseyi’nin Facebook’taki sayfasından yapılan açıklamada “Halk, bu askeri rejim son buluncaya ve görev demokratik ve meşru bir seçimle seçilen cumhurbaşkanına iade edilinceye kadar direnmekten asla vazgeçmeyecek. ABD şunu iyi bilsin ki, Mısır halkı özgürlük mücadelesinde kimin yanında, kimin karşısında yer aldığını asla unutmayacaktır” ifadelerine de yer verildi.

Ardından Devrim Konseyi, Amerikan Başkanı’nın tank üzerinde yönetimi ele geçiren ve demokratik yollarla seçilen cumhurbaşkanını zorla görevinden indirip hapseden Sisi’ye yaptığı resmi daveti kınadı ve ABD’nin bu davetle seçim sandıklarına ve Ortadoğu halklarının iradesine saygı göstermediğini ortaya koyduğunu ifade etti.

 

İnsan Hakları ve Gözlemevi tarafından “Mısır tarihinin en korkunç katliamı” olarak tanımlanan katliama imza atan böyle bir darbecinin ABD tarafından olumlu karşılıklar görmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Devrim Konseyi, “Hem ABD yönetimine hem de uluslar arası topluma sesleniyoruz: Sisi, Mısır halkına korku krallığını yaşatıyor. Baskı ve işkencelerini sürdürerek ve zorla alıkoyarak Mısır halkını kontrol etmeye çalışıyor” şeklindeki açıklamalara yer verdi.

Mısır’da yalnızca güvenlik ve istikrarın tehlikeye girmediğini, Mısır’daki durumun 2013’teki kanlı darbeden bu yana geçen süre zarfındaki en kötü hali yaşadığını ifade eden Devrim Konseyi, Sisi’ye yapılan bu davetin işlediği suçların onaylanması anlamını taşıyacağını, buna mukabil darbe sonucunda büyük bir yıkım yaşayan ve bir kısmı öldürülen yüzlerce Mısırlı ailenin yaralarına deva olamayacağını vurguladı.

Amerikan halkının ödediği vergilerden Mısır rejimine senelik olarak 1.4 milyar dolar destek sağlandığını ve rejimin bu destek sayesinde ayakta kaldığını belirten Konsey, bu yüzden Mısır yönetiminin halkının üzerinde baskı kurduğu her alanda Amerikan vatandaşlarına ekstra özgürlükler tanıdığını, insan hakları ve özgürlüklere asla önem vermediğini, bu nedenle Amerikan halkının bu rejimi desteklememesi gerektiğini belirtti.

 

Ardından Mısır halkına haklarına sahip çıkmak için direniş çağrısı yapan konsey, Sisi’nin asla Mısır halkını temsil etmediğini, yönetimde kalmaya devam ettiği sürece ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizin daha da büyüyeceğini ifade etti.

 

Devrim Konseyi’nin açıklaması şu sözlerle son buldu: “Ne Amerika ne de diğer güçler Sisi’yi Mısır halkından koruyamaz. Sisi’nin Amerika’nın kendisini koruyacağı yönündeki yanılgısı da çok kısa sürede yok olup gidecektir. Bugüne kadar dünya üzerinde Amerika’dan destek alan tüm kuklaların sonu da böyle olmuştur. Bu bağlamda şunu ifade etmeliyiz ki, çok yakın bir zamanda Mısır halkı meydanlara inecek ve ülkesinin özgürlüğe kavuşması için mücadele edecektir”. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.