1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Mesrur Barzani: Irak Petrol Bakanı ile toplantımız iyi geçti
Mesrur Barzani: Irak Petrol Bakanı ile toplantımız iyi geçti

Mesrur Barzani: Irak Petrol Bakanı ile toplantımız iyi geçti

A+A-

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani ile gerçekleştirdikleri toplantının “iyi” gerçtiğini bildirerek, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin federal hükümete karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti.

Erbil Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği festivale katılan Başbakan Mesrur Barzani, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’ye gönderdiği mesajın içeriğine değinerek, “Konuya (aylık 700 milyarın gönderilmesi) ilişkin mesaj göndermenin yanı sıra Irak Başbakanı ile konuştum. Bu yılki 6 ayın bütçesini Kürdistan halkına verilmesi için talep ettiğimizde, onlar 3 aylık bütçe göndermeye karar verdi. Biz 800 milyar talep ettik ama Bakanlar Kurulu 700 milyar göndermeye karar verdi. Üç ay için daha konuştuk ve 12. ayda sağlanacak ne kaldığını görmek için tasfiyenin hesaplanması gerektiğini söylediler. Artık bizde verdikleri sözleri yerine getirmelerini bekleyeceğiz.” dedi.

Irak Hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların maaşlarının gecikmesinin nedeni olduğunu söyleyen Başbakan Barzani, “Bu sorunların sona ermesini, Kürdistan Bölgesi halkının da diğer tüm Iraklılar gibi haklarından yararlanmasını ve mali haklarının artık gecikmemesini talep ettik.” ifadesini kullandı.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani başkanlığındaki heyet, 2 günlük ziyaret kapsamında 12 Kasım 2023’te Erbil’e gelere, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile toplanmıştı.

Irak Petrol Bakanı ile 12 Kasım Pazar günü gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin Mesrur Barzani, “Irak Başbakan Yardımcısı da olan Irak Petrol Bakanı ile iyi bir toplantımız oldu.  İster teknik ister siyasi yükümlülükler olsun Kürdistan Bölgesi Hükümeti üzerine düşenlerin tamamını yerine getirdi. Hepsini kendilerine anlattık. Geriye kalan, Kürdistan halkının anayasada güvence altına alınan haklarına saygı duyulması ve uygulanması.” dedi.

“Konuşmalarımızda birçok iyi anlaşmaya vardık ve teklifler hakkında nihai kararı vermek için geri geleceklerini söylediler.” diyen Başbakan Barzani, Kürdistan halkına iyi haberler verecekleri konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Başbakan Barzani, Kürdistan petrolünün ihracatının yeniden başlamasına yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan Bölgesi'nden petrolün yeniden ihracatının başlama ihtimali var, bu konuyu da konuştuk ama, Kürdistan Bölgesi'nin haklarına anayasa çerçevesinde saygı gösterilmesi gerekiyor.”

Sanatı, özellikle de resim yapmayı sevdiğini aktaran Barzani, “Bu yüzden festivali ziyaret edip burada neler yapıldığını, kariyerlerinin farklı aşamalarında çok güzel işler yapan gençlerimizin çalışmalarını görmek beni çok mutlu etti. Çok güzel işler yapmışlar, umarım ileride büyük sanatçılar olurlar.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.