1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN
KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

A+A-

 

İslâm tarihinde Birinci ve İkinci Akabe biatları (621-622), Hudeybiye Antlaşması (6/628), Hz. Peygamber’in oğlu İbrâhim’in doğumu (8/630), Hz. Osman’ın şehid edilmesi (35/656) gibi pek çok olaya tanık olan Zilhicce ayı haram aylardan olmanın yanı sıra bu ayda ifa edilen Hac ve bununla bağlantılı kurban ibadetleri ile müstesna bir yere sahiptir. Bazı ayetlerden (Âl-i İmrân, 3/96; Bakara, 2/127; Hacc, 27) anlaşıldığı kadarı ile Kâbe’nin tarihi insanlık tarihi kadar eskilere dayanmakta, Hz. Âdem yahut oğlu Şît (as)’e kadar uzanmaktadır. Kur’ân-ı Kerim Kabe’nin temellerini oğlu Hz. İsmail (as) ile birlikte yükselten İbrahim (as)’in (Bakara, 2/127.) aynı zamanda insanları Hacca davet eden ilk kişi olduğunu da (Hacc, 27) haber vermektedir.

Hac ibadeti ile bağlantılı bir ibadette kurban ibadetidir. Kurbân, kısaca “yaklaşmak, yakın olmak” manasına gelir. Maide suresinde Hz. Adem (as)’ın iki oğlu ile bağlantılı olarak anılan bu ibadet Saffat suresinde ise Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail ile bağlantılı olarak anılmaktadır. Bu her iki kıssada kurban ibadeti ihlas, sadakat ve teslimiyetin nişanesi olarak sunulmaktadır.

Yüce Allah beytim dediği yeri kupkuru bir çölün ortasındaki sade bir yapı olarak irade buyurmuş ve elçisi Hz. İbrahim’e (as) kendilerine ait bir takım yararları yakînen görmeleri için insanları oraya davet etmesini emretmiştir. Orayı ziyaret eden kişi nereye bakarsa bir ayet görecektir. Hıra âyettir, Sevr âyettir, Arafat âyettir, Mina, Müzdelife, Meş’ar, Safa, Merve bunların hepsi Allah’ın birer âyetidir.

Bu ibadeti ifa eden kimse dünyalık tüm nişanelerden soyunarak dikişsiz sade bir elbise giyecektir. Orada tüm makamlar, rütbeler, zenginlikler terk edilerek, insanları birbirinden ayıran ırk, renk, dil, sınıf gibi her türlü fark geride bırakılarak âdete kabirlerinden kalkan insanlığın mahşer provası yapılacaktır. Kurbanını kesen her Müslüman Hz. İbrahim’in en değerli varlığını kurban ettiğini hatırlayacak ve tüm varlığını Rabbine yakınlaşmak için adaması gerektiğini hatırlayacaktır.

Hac ve Kurban dünyanın cazibesine kapılarak, bitmez tükenmez emellerle dünyaya sarılan insanoğluna asıl değerli olanı göstermekte ve yaratılış gayesini hatırlatmaktadır.

Ufkumuz Haber ailesi ve ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ olarak bayramın alemi İslam'a İbrahimce bir duruş, İsmailce bir sadakat, Hacerce bir sabıra, huzura, berekete vesile olması dua ve temenisiyle...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.