1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Kulp'ta Sadece İmama Müdahale Edilmedi/Editörya
Kulp'ta Sadece İmama Müdahale Edilmedi/Editörya

Kulp'ta Sadece İmama Müdahale Edilmedi/Editörya

A+A-

 

Diyarbakır Kulp ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü Cuma namazının hutbe kısmında bir olay yaşandı. Hutbeyi okuyan imamın merkezi olarak hazırlanan hutbeyi eksik okuduğu gerekçesiyle orda bulunan ilçe kaymakamı tarafından sözlü ya da fiziksel müdahaleye uğraması kamuoyunun gündemine yansıdı. Elbette imamın sözlü ya da fiziki şiddete uğraması kabul edilemez ve bunun cezai bir yaptırımının olması gerekir. Bu yaşanan olayın adli tarafından ziyade ortaya çıkan farklı bazı garabetleri tartışmakta ve bunu çözüme kavuşturmak gerekmektedir.

Gelişmemiş demokrasilerin ürünü olan tek tipçi uygulamalar ve zoraki dayatmalar cumhuriyetin çeşitli evrelerinde karşımıza çıktı ve çıkıyor. Bunun örnekliği 80 yıl boyunca okullarda andımızın okutulması, anma törenlerinde insanların zoraki saygı duruşuna zorlanması vb uygulamalar olarak sıralanabilir. Aslında bu tek tipçi zihniyeti değiştirme adına 'andımız' adlı dayatma okullarda kaldırılmış ve tavır umut verici bir atmosfer oluşturmuştu.

Ancak Kulp’ta yaşanan hutbe olayı bir asırdır devletin din üzerindeki tahakküm ve tek tipçiliğinin olduğu yerde durduğunu tekrar bizlere hatırlattı. Devlet aygıtının teminatı altında olması gereken 'DİN HÜRİYETİ' maalesef bürokratik oligarşi tarafından kısıtlanmakta ve sınırları dinin dışında belirlenen esaslarla daraltılmaktadır. Laikliğin sözde din/devlet ilişkilerini ayırıcı ve koruyucu özelliği ise sadece tek taraflı işleyen yani dinin devlete karışmamasını/müdahalesini  sağlama olarak uygulanmaktadır.  

Kulp özelinde gündeme gelen bu olay aslında tüm ülkenin bir sorunudur. Tüm camilerde önceden hazırlanmış metinlerin imamlara gönderilmesi ve okutulması kabul edilemez bir uygulamadır.

Dini hayat üzerinde bu ve benzeri kısıtlayıcı, özünden uzaklaştırıcı ve kendine özgü prototip üretme politikalarından vazgeçilmesi ve bu alanın özerklik hakkının sağlanması kaçınılmaz bir gerekliliktir./ UfkumuzHaber Editörya

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.