1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Koalisyon güçleri sivil kayıpları göze alıyor'
'Koalisyon güçleri sivil kayıpları göze alıyor'

'Koalisyon güçleri sivil kayıpları göze alıyor'

NATO'nun ‘hava savaşlarının' eski planlayıcısı yarbay Ulrich Scholz, Sputnik'e verdiği röportajda ittifak güçlerinin hava saldırılarında imha edilmesi amaçlanan IŞİD militanlarının yanında,

A+A-

sivil kayıp ihtimalini de göze aldığını öne sürerek, "Sivil kayıpları durdurmanın tek yolu, savaşı durdurmak" dedi.

NATO'nun ‘hava savaşlarının' eski planlayıcısı yarbay Ulrich Scholz, Sputnik'e verdiği röportajda ittifak güçlerinin hava saldırılarında imha edilmesi amaçlanan IŞİD militanlarının yanında, sivil kayıp ihtimalinin de kabul edildiğini öne sürdü.

‘Sivil kayıpların olabileceğini kabul ediyoruz' diyen Scholz, koalisyon güçlerinin IŞİD'i hedef aldıkları ve sivil halkta da ölümlere neden olan hava saldırılarında Almanya'nın Tornado keşif uçaklarının da yer aldığı bilgisine şaşıran siyasilerin ve medyanın, sahte bir tavır ortaya koymuş olabileceklerini akıllara getirdi.

 

‘SİVİL KAYIPLAR İLK BAŞTA GÖZE ALINIYOR'

ABD veya NATO'nun hava savaşındaki klasik tavrının söz konusu olduğunu söyleyen Scholz, "IŞİD'in orduya karşı savaşta sivil halkla karışarak hareket etmekten başka şansı yok. Hava saldırılarında da sivil halkı bombalara hedef haline getirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle sivil kayıplar, ilk başta göze alınıyor" diye konuştu.

‘SİVİL HALKTAN 10 KİŞİYE KADAR ÖLÜMLER KABUL EDİLİYOR'

Scholz, uluslararası hukuk uzmanlarının belirlenen hedeflerin yanında 10 kişiye kadar ölümlerin kabul edilebilir olduğunu belirttikleri ve bu tür hedeflere yeşil ışık yaktıklarını söyledi. Söz konusu hukuk danışmanlarının koalisyon güçleriyle çalıştığını doğrulayan uzman, bu kişilerin koalisyon güçlerinin planladığı her operasyonu hukuki açıdan değerlendirdiğini ve Alman uçaklarının katıldığı operasyonların da buna dahil olduğunu bildirdi.

Bu durumun ‘sivil halk ölümlerinin minimize edilmesi' olarak yorumlandığını anlatan Scholz, eski subay açısından ise bunun ‘sivil halkın öldürülmesine izin veriyoruz' anlamına geldiğini vurguladı.

 

‘TORNADO'LAR ÖLÜM ZİNCİRİNİN BİR PARÇASI'

Tornado keşif uçaklarının IŞİD'e karşı operasyonlarda ‘kesinlikle kullanılamaz' olduğunu ve yalnızca siyasi amaçlarla kullanıldığını belirten Scholz, uçakların gönderdiği görüntülerden IŞİD'li militanların yerinin tam olarak tespitinin mümkün olmadığını, ancak fiilen uçakların ‘ölüm zincirinin' bir parçası olduğunu ve Bundeswehr yetkililerinin de sivil halkın ölümlerinden sorumlu olduğunu ifade etti.

‘SİYASİ BAKIMDAN SAÇMALIK'

Scholz, hava savaşının IŞİD'le mücadelede etkili olmadığını, bombardımanların göstermelik olarak yapıldığını savundu. ABD ve müttefiklerinin kara kuvvetlerini savaşta kullanmak istemediklerini söyleyen uzman, göstermelik olarak düzenlenen ve siyasi bakımdan hiçbir kazanımı olmayan hava saldırılarında ise sivil halkın ölmeye devam ettiğini ve bu şekilde terör olaylarının daha da arttığını kaydetti. Sholz, "Bu siyasi bakımdan bir saçmalık" diye konuştu.

'HER ZAMAN SİVİL KAYIPLAR DEVAM EDECEK'

 

Suriye ya da Rusya silahlı kuvvetlerinin sivil halkı isteyerek öldürdükleri ile ilgili iddiaların ‘akla aykırı' olduğunu söyleyen Scholz, bu tür suçlamalarının askeri propagandanın ötesine geçmediğini belirtti. Scholz, "Hangi bombardıman uçağının daha ‘demokratik', hangisinin ise daha ‘dost canlısı' olduğunu değerlendirmek alaycı bir tavırdan başka bir şey değil. Asimetrik güçlere karşı hava savaşında her zaman siviller vurulmuş olacak. Halep'teki durum, Musul'daki durumdan farklı değil. Layıkıyla verilecek tek karar, savaşı durdurmak ve görüşme masasına oturmak olacak" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.