1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İSRAİL IRKÇILIĞI HAFTASI (IAW)
İSRAİL IRKÇILIĞI HAFTASI (IAW)

İSRAİL IRKÇILIĞI HAFTASI (IAW)

Tüm Dünyada İSRAİL IRKÇILIĞI HAFTASI (IAW) Organizasyonları Yapılacak

A+A-

Tüm dünyada İsrail zulmüne dikkat çekmeyi amaçlayan “Israeli Apartheid Week - IAW” (İsrail Irkçılığı Haftası), İsrail işgalinin zeminini hazırlayan “Balfour Deklarasyonu”nun 100. yılında 13. kez başladı.

IAW, İsrail’in Filistinlilere karşı yerleşimci sömürge projesine ve yürüttüğü ırkçılık (apartheid) sistemine dikkat çekmek ve “İsrail’e Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar Hareketi”ne (BDS) destek olmak için tüm dünyada gerçekleştirilen dizi etkinliklerden oluşuyor.

IAW 2016, 225 şehirde konferanslar, film gösterimleri, kültürel aktiviteler, boykot faaliyetleri, sosyal alan afişlemeleri, kampüslere -İsrail’in Batı Şeria’ya inşa ettiği- “ayrım duvarı” kurulumu ve daha birçok farklı etkinliklerle gerçekleştirilmişti.

IAW Tarihleri

28 Şubat – 6 Mart: Birleşik Krallık
6 – 12 Mart: Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika
11 – 18 Mart: Filistin ve Filistin Mülteci Kampları
19 – 25 Mart: Arap Ülkeleri
3 – 10 Nisan: Latin Amerika

Filistinli öğrenciler tüm öğrencilerden etkinliğe katılmalarını istedi.

“İşgal altındaki Gazze’den Çağrı” başlığıyla bir açık mektup yazan Filistinli bir grup öğrenci, “Dünya öğrencileri, sizi bekliyoruz! İsrail’in on yıldır süren ablukası altında eğitim görmeye çalışan öğrenciler olarak bu yıl İsrail Irkçılığı Haftası’na katılmanızı ve İsrail’e Boykot Hareketi’ni desteklemenizi istiyoruz.”

 

“… Dünyanın en kalabalık yerlerinden biri olan Gazze’de çoğumuz, seyahat özgürlüğünden yoksunuz. Batı Şeria’daki, Kudüs’teki ailelerimizi göremiyoruz. İsrail ablukası bize temel ihtiyaçlarımızı karşılamamızı dahi engelliyor. Okul kitaplarımızı alamıyor, her gün saatlerce kesilen elektrik yüzünden derslerimize mum ışığında çalışıyoruz.”

Ayrıca İsrail’in katliamlarına ve savaş suçlarına değinen mektupta öğrenciler Birleşmiş Milletler’in 2020 yılında Gazze’nin yaşanılamaz bir yer olacağı raporunu hatırlatarak tüm dünyadaki arkadaşlarından destek istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.