1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE UFKU

  3. İngiltere'de akademik özgürlüğe karşı bir savaş yürütülüyor/Malia Bouattia
İngiltere'de akademik özgürlüğe karşı bir savaş yürütülüyor/Malia Bouattia

İngiltere'de akademik özgürlüğe karşı bir savaş yürütülüyor/Malia Bouattia

David Miller aleyhindeki anti-Semitizm suçlamaları, üniversite kampüslerindeki Filistin yanlısı sesleri susturmayı amaçlıyor.

A+A-

 

Birleşik Krallık'taki Bristol Üniversitesi'nde siyasal sosyoloji profesörü olan David Miller, geçtiğimiz haftalarda anti-Semitik yorumlarda bulunduğunu iddia ederek kısır bir karalama kampanyasına konu oldu. İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu (BoD), Community Security Trust (CST) ve Yahudi Öğrenciler Birliği (UJS) gibi bireyler ve gruplar, itibarını zedelemek ve görevden alınmasını talep etmek için sıraya giriyor.

Miller, on yıldan fazla bir süredir Filistin dayanışma hareketine yönelik artan halk saldırılarının yanı sıra sözde "teröre karşı savaş" sonucunda Müslüman toplulukların gözetlenmesi ve güvenlikleştirilmesi üzerine araştırmalar yapıyor. Kendisine yöneltilen "anti-Semitizm" suçlamalarının, Siyonist hareketin İslamofobiyi teşvik etmeye katılımı üzerine verdiği bir konferanstan kaynaklanması dikkat çekicidir ki bu Filistin sorununu araştıran akademisyenler arasında çok iyi bilinen bir gerçektir.

Miller'a yönelik saldırılar, argümanlarının veya siyasi görüşlerinin hesaplanmış yanlış tanımlamalarına dayanıyor. Keir Starmer başkanlığındaki İşçi Partisi'nin "Siyonist para" alıcısı olduğunu söylediği iddiası tanıdık bir yalan. Kelimeler önemlidir ve duygusal yanlış alıntı, profesöre karşı kullanılan önemli bir taktiktir. Miller, Starmer'ın liderlik kampanyasının "Siyonist hareketten para aldığını" ve özellikle sağcı bir İşçi bağışçısı olan Trevor Chinn'den geldiğini gözlemledi.

Chinn, Londra belediye başkanıyken hem Yeni İşçi projesine hem de Başbakan Boris Johnson'a yakındı. 1973'ten beri Chinn, Yahudi Liderlik Konseyi tarafından “İsrail için en önemli fon yaratma örgütü” olarak tanımlanan Birleşik Yahudi İsrail Temyizinin başkanı ve ardından da başkanıdır.

Miller'a yönelik saldırılar, İsrail'i eleştirenleri hedef alan İngiliz üniversitelerini kasıp kavuran tüyler ürpertici bir sindirme dalgasının parçası. İngiliz hükümetinin ve İsrail lobisinin İngiltere üniversitelerinde Filistin dayanışma hareketleri üzerine yıllarca süren saldırıları bizi bu noktaya getirdi.

Bu kampanyayı hızlandıran temel gelişmelerden biri, Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın (IHRA) anti-Semitizm tanımının kamu kurumları tarafından kabul edilmesi olmuştur.

Önde gelen avukatlar, akademisyenler, öğrenci grupları ve Filistinli aktivistler, Yahudi karşıtı önyargıyı İsrail ve Filistin üzerindeki siyasi tartışmayla birleştirdiğini ve bu nedenle ifade özgürlüğü ve akademik özgürlüğe bir tehdit oluşturduğunu savunarak IHRA tanımının benimsenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Tanımın baş yazarı Kenneth Stern, üniversite kampüslerinde Filistin aktivizmini kapatmak için kullanılan tanımla ilgili endişelerini dile getirdi. Önde gelen birkaç anti-Semitizm uzmanı da anti-Semitizmin doğru bir tanımını yapmadığını ve hatta onu ortadan kaldırma çabalarını engelleyebileceğini savundu.

Yine de, benzeri görülmemiş siyasi baskının ortasında, Cambridge'den Bristol'a birçok İngiliz üniversitesi tartışmalı tanımı benimsemek için harekete geçti.

Geçen Ekim ayında Eğitim Bakanı Gavin Williamson, hükümetin bu tanımı benimsemeyi reddeden geri kalan yüksek öğretim kurumlarına karşı düzenleyici tedbirler alabileceğini ve hatta yıl sonuna kadar duruşlarını değiştirmemeleri halinde “finansman akışlarını askıya almakla” tehdit ettiğini söyledi. .

Daha yakın zamanlarda Williamson, görevi platformsuz politikalarla mücadele etmek olan eğitim sektörü için bir "ifade özgürlüğü şampiyonu" yaratma fikrini ortaya attı - bu, hükümetin eleştiri siteleri olarak İngiliz üniversitelerine yönelik devam eden saldırısını daha da güçlendirecek bir hamle. ve çekişme.

 

Bu gelişmeler, Filistin yanlısı aktivizmin baskısını kurumsallaştırmak için uzun bir sürecin parçasıdır. Politika dahil olmak üzere çeşitli kamusal yaşam alanlarına yayılmıştır.

2015 ve 2019 yılları arasında Jeremy Corbyn ve İşçi Partisi'ndeki müttefiklerine karşı yürütülen kampanyaya yansıdı. Filistin mücadelesini gerçekten destekleyen ve eski İşçi Partisi liderine yöneltilen anti-Semitizm suçlamalarına katılmayan pek çok kişi, aynı hiddetten kaçınmak için sessiz kalmayı seçti. Sonuç, İsrail'in suçlarına karşı çıkanların birer birer siyasi arenadan atılması oldu.

İşçi Partisi'nin durumunda, İsrail lobisinin siyasetimiz üzerindeki etkisine hak ettiği şüpheyle yaklaşma konusundaki isteksizlik belirleyiciydi. Tek kısa direniş anı, El Cezire'nin İsrail büyükelçiliğinin yeterince İsrail yanlısı olmayan milletvekillerini "indirmeye" çalıştığını ifşa ettikten sonra Ocak 2017'de geldi.

Filistin'e destek, İsrail'e yönelik eleştiri ve İngiliz politikasına yönelik eleştiriler de artık giderek Birleşik Krallık'taki Müslüman toplulukları orantısız bir şekilde hedef alan hükümet programlarındaki “radikalleşmenin” temel göstergeleri olarak görülüyor.

Bunun nereye gidebileceğini biliyoruz. Fransa'da, hükümet bakanları Müslümanları şeytanlaştırmak için "İslamo-Solculuk" hakkında komplo teorileri geliştiriyorlar - bu, önde gelen Müslüman hayır kurumları ve camilerini hedef alan baskınlar ve tacizlerin eşlik ettiği bir politika. Avusturya'da, İslamofobi alimleri zaten yetkililer tarafından doğrudan sindirilmeye ve hatta Müslüman komploları hakkında bu tür bir histerinin kışkırtılmasının ardından polis baskınlarına maruz kalıyor.

Birleşik Krallık'ta, neo-muhafazakar sağ hükümetin benzer sert politikaları benimsemesi yönünde çağrılar yaptı.

Bu arada, yüksek öğretim kurumları arasındaki baskın eğilim, akademik özgürlüğü korumaya yönelik artan talepleri görmezden gelmek olmuştur. Üniversiteler hükümete meydan okuma konusunda isteksiz davranıyor.

Miller, Britanya'da Siyonizm aleyhinde konuştuğu için baskıya maruz kalan tek akademisyen değil. Örneğin geçen yıl, Warwick Üniversitesi Doçenti Goldie Osuri, İsrail lobisinin eylemleri ve Filistin direnişine verdiği destekle ilgili yorumları nedeniyle bir disiplin soruşturmasına sürüklendi.

O dönemde IHRA tanımını benimsemeyen Warwick Üniversitesi, Eylül 2020'de Osuri'ye karşı “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle herhangi bir işlem yapmayacağını açıkladı.

Bu, İsrail yanlısı örgütlerin üniversiteye IHRA anti-Semitizm tanımını kabul etmesi için baskı yapma çabalarını iki katına çıkardı ve İngiliz akademisinde Filistin yanlısı seslerin tanımı ile suç sayılması arasındaki bağlantıyı daha da açık hale getirdi. Üniversite sonunda bu tanımı Ekim 2020'de kabul etti.

Miller, İsrail ve Siyonizm hakkındaki yorumları yüzünden işini kaybederse, bu, IHRA tanımını kurumsallaştırmak ve kampüslerimizde ve diğer kurumlarda Filistin aktivizmini kriminalize etmek için kampanya yürütenler için önemli bir zafer olacaktır. Filistinlilerin hakları için konuşan diğer akademisyenleri de sindirebilir.

Miller'a karşı yürütülen kampanyaya katılmayan İngiliz akademisyenleri korkudan sessiz kalmayı seçerse, aynı şey üniversitelerinde de olacak.

Kendimizi, ifade özgürlüğünü ve akademik özgürlüğü ancak kolektif direniş ve hedef alınanlarla dayanışma yoluyla koruyabiliriz.

Bugün hedef alınan yalnızca Miller olabilir, ancak hızlı ve kararlı davranmazsak, yarın başkaları olacak ve diğerleri yine ertesi gün olacak.

Şimdi sesimizi yükseltmenin, yerel öğrenci sendikalarında ve üniversite kolej sendika şubelerinde dayanışma hareketleri gerçekleştirme, öğrenci toplulukları aracılığıyla destek beyanları yayınlama zamanı.

Miller'in ifade özgürlüğünü ve akademik özgürlüğü korumaya kendini adamış daha geniş bir hareketin parçası olduğu netleştikçe, Bristol Üniversitesi'nin onu mağdur etmesi daha zor olacak ve muhalif sesler daha güvenli bir dünya vizyonunu ifade etmek olacaktır , yüksek öğrenim ve toplum genelinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.