1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ezîz Weysî: PKK, PYD'ye 'Roj Peşmergelerine izin vermeyin' dedi
Ezîz Weysî: PKK, PYD'ye 'Roj Peşmergelerine izin vermeyin' dedi

Ezîz Weysî: PKK, PYD'ye 'Roj Peşmergelerine izin vermeyin' dedi

Peşmerge Güçleri Zêrevanî Özel Kuvvetler Komutanı General Ezîz Weysî, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in Roj Peşmergelerinin Rojava’ya geçişine sıcak baktığını ancak Kandil’in buna izin vermediğini söyledi.

A+A-

Peşmerge Güçleri Zêrevanî Özel Kuvvetler Komutanı General Ezîz Weysî, Duhok’ta katıldığı bir toplantıda, Roj Peşmerge Güçleri’ne yönelik PKK’nin engelleme girişimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'Kandil karşı çıktı'

Ezîz Weysî, Suriye’de ilk çatışmaların yaşandığı süreçte Roj Peşmege Birlikleri’nin Rojava Kürdistan’ı sınırındaki Pêşxabur (Sêmelka) Sınır Kapısın’dan geçmek istediğini ve Salih Müslim ile yaptığı konuşmayı şöyle anlattı: ‘‘O zaman Salih Müslim ile yaptığım görüşmede, ‘Ben Başkan Barzani’nin temsilcisi olarak geldim. Kim saldırırsa saldırsı Rojava Kürdistan’ını birlikte savunalım.Bu amaçla Roj Peşmergelerini Rojava’ya geçirmek istiyoruz. Bu birlikler iyi eğitim görmüş güçlerdir’ dedim. Salih Müslim ise bana ‘Başkan Barzani’nin bu tavrından çok mutlu olduk. Size kısa süre sonar cevap vereceğiz’ dedi. Kandil ile telefon görüşmesi yaptıktan sonra ‘Bizim Roj Peşmerge Birlikleri’ne ihtiyacımız yok. Size teşekkür ederiz. Ama biza silah verebilirsiniz…!’ dedi.’’

'Barzani Kürt kavgasına karşı çıktı'

Başkan Barzani’nin kendisine ‘’Roj Peşmergeleri sabırlı olsun, Kürt kavgası çıkmasına izin vermeyin’’ dediğini belirten General Ezîz Weysî, o dönem Roj Peşmergelerinin geçisine izin verilmesi halinde ‘’Rojava Kürtlerinin başına bu kadar acı olay gelmezdi’’ ifadelerini kullandı.

'PYD zulüm politikasından vazgeçmeli'

PYD’nin Rojava Kürdistan’ında zulüm yaptığını belirten Ezîz Weysî, ‘‘Her gün ENKS üyelerini tutukluyor, ENKS’nin de silahlı bir güç oluşturmaya hakkı yok mu? PYD yanlış yoldadır, bir an önce bu politikadan vazgeçmelidir’’ dedi.

'PKK ile savaşmak istemiyoruz'

Kürtlerin birlik olması halinde bin yıllık hedeflerine ulaşacağının altını çizen Peşmerge Güçleri Zêrevanî Özel Kuvvetler Komutanı Ezîz Weysî, ‘‘PKK ile savaşmak istemiyoruz. Savaş yıkım demektir. Eğer Kürtler arası savaş yaşanırsa, bu bizi 100 yıl geriye götürür. Kürtler büyük zarar görür. Biz bir Kürt’ün başka bir Kürt tarafından öldürüldüğünü gördüğümüzde yüreğimiz sızlıyor’’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.