1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Şu an sabır safhasındayım
Erdoğan: Şu an sabır safhasındayım

Erdoğan: Şu an sabır safhasındayım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararına tepki göstererek, "Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Hedeflerimize adım adım yürüme kararıyla yola koyulduk"

Türkiye 24 Haziran seçimlerini başarıyla geride bırakarak demokratik olgunluğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Milletimiz Cumhurbaşkanlığında şahsıma teveccüh göstererek Meclis’te de partimizi birinci parti yaparak tercihini bir kez daha istikrardan, güvenden, büyümeden, kalkınmadan yana kullanmıştır.

Milletimize layık olabilmek için hemen kabineyi oluşturduk. 100 günlük eylem planımızı ilan ederek, kolları sıvayarak işe başladık. Orta Vadeli Program ile ve 2019-2023 stratejik planı ile ilgili hazırlıklarımızı süratle devam ettirdik. Yeni yönetim sistemimizin verdiği imkanları en iyi şekilde kullanarak hedeflerimize adım adım yürüme kararıyla yola koyulduk. 

"Alçak bir saldırıyla karşı karşıya kaldık"

Seçim öncesi bir parça yükselen döviz kurunun makul bir seviyeye düşmesini veya yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. Amerikan yönetiminin ülkemiz hakkında açıkladığı olumsuz kararlar bahane edilerek Türk ekonomisini hedef alan alçak bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Döviz kuru, gece yarısı operasyonlarıyla ne ekonomik gerekçelerle ne de mantıklı bir başka sebeple izah edilemeyecek şekilde yükseldi.

"Dövizin Ağustos'ta 7 TL'ye yükselmesi suikasttır"

Açık konuşmak gerekirse yılbaşında 3,8 olan, mart başında yine bu durumu koruyan, nisan başında yaklaşık 4 olan, mayıs başında 4,12 olan, haziranda 4,6’yı bulan döviz kurunun yükselişini buraya kadar anlayabilirdik. Seçim öncesinin belirsizlikleri sebebiyle böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık. Buna karşılık daha sonraki gelişmeleri aynı hüsnüniyetle değerlendiremiyoruz. Temmuz ayı boyunca da aynı seviyelerde seyreden dövizin ağustosta bir anda 7 lira seviyesine yükselmesi başlı başına bir ekonomik suikast girişiminin delilidir.

"Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir"

Amerikan yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık olan taleplerine cevap vermedik diye böyle bir sorunun ortaya çıkması meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor. Her şeyden önce şunun bilinmesi lazım; Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir.

Türkiye’nin yaşadığı bu hadise, dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir. Nitekim bu konuda AB, Çin, Rusya, Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden ciddi rahatsızlık işaretleri gelmeye başladı.

"Şu an şahsen benim sabır safhamdır"

Enflasyonu herkes açıklamıştır ama hiçbir kez enflasyon Merkez Bankası’nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yıl ortasında Merkez Bankası enflasyonu tekrar revize ediyor, üçüncü çeyrekte tekrar revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi, faizi belirlerken tutuyor da enflasyonu açarken neden tutmuyor? Şimdi ekim ayında da göreceğiz.

Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya 'Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık. Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır. Bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.