1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DSG Komutanı: IŞİD, Rakka operasyonunda sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor
DSG Komutanı: IŞİD, Rakka operasyonunda sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

DSG Komutanı: IŞİD, Rakka operasyonunda sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

Sputnik'e konuşan Demokratik Suriye Güçleri Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus, IŞİD'in sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını belirterek, kentten kaçan insanlara ise ateş edildiğini söyledi.

A+A-

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkililerinden edinilen bilgilere göre Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinin IŞİD'den alınması operasyonu başarılı bir şekilde devam ederken, Rakka operasyonu kapsamında ABD'nin Demokratik Suriye Güçleri'ne yaptığı askeri yardımları ise devam ediyor.

90 BİN SİVİL GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Rakka operasyonunun başlamasından bu yana 90 bine yakın sivil kentten ve köylerinden göç ederken, çatışmaların Rakka kent merkezi yakınlarında yoğunlaşmasıyla sivil göçlerinde artış kaydedildi.

 YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus, Sputnik'e verdiği demeçte Rakka operasyonunun iyi bir şekilde devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: "Rakka operasyonu belirlenen program ve hedef çerçevesinde devam ediyor. Rakka operasyonunda IŞİD'e ağır darbeler vuruyoruz. IŞİD Tabka kuşatmasını kırmak için saldırıyor ancak saldırıları güçlerimiz tarafından püskürtülüyor. Saldırıları kırılıyor. DSG güçleri ilerliyor ve Tabka yakın zamanda kurtarılır. Rakka kent merkezine yönelik operasyonun ne zaman başlayacağı askeri mesele olduğu için net bir tarih veremiyoruz. Biraz zamana ihtiyaç var. Tabka barajı DSG güçlerinin elindedir. Şimdi Tabka barajı çevresinde çatışmalar yaşanıyor."

Rakka operasyonunda hergün yüzlerce sivilin kendilerine sığındığını aktaran Yunus, şöyle devam etti: "Son 3 günde 8 bin sivil bize sığındı. Bize sığınanlar arasında cezaevinde kaçan tutuklular da bulunuyor. Iraklı Türkmenler de vardır. Irak'tan gelen Türkmenler de var. Mülteciler arasında hasta olanlar da var. Yorgun, aç ve susuzlar. Gelen sivillere sahip çıkıyoruz. İhtiyaçlarını gideriyoruz. Sivilleri alıp güvenli bölgelere götürüyoruz. Orada onlara yemek veriyoruz ve ihtiyaçlarını gideriyoruz. Sivillerin ihtiyacını karşıladıktan sonra sivilleri Menbiç veya Ayn İssa kasabasına gönderiyoruz."

'KAÇANLARA ATEŞ EDİLİYOR'

IŞİD'in sivil insanları canlı kalkan olarak kullandığına dikkat çeken Yunus, "IŞİD nerede varsa orada sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. IŞİD Menbiç'te Şedadi'de ve çok yerde sivil insanları canlı kalkan olarak kullanıyordu. IŞİD şimdi de Rakka'dan insanların kaçmasına izin vermiyor kaçanlara ise ateş ediyor. Siviller buldukları ilk fırsatta IŞİD'den kaçıyor" dedi. Öte yandan IŞİD militanlarının sivil görünümüne bürünerek, DSG güçlerinin yanına yaklaşıp intihar saldırısı düzenledikleri kaydedildi.

Rakka, Suriye'de 2011'de savaşın başlamasından iki yıl sonra, 4 Mart 2013'te muhaliflerin ve El Nusra'nın eline geçen ilk şehir oldu. IŞİD de Ocak 2014'te kenti muhaliflerin ve El Nusra'nın elinden aldı.

RAKKA'NIN STRATEJİK ÖNEMİ

Rakka, Fırat nehri üzerine kurulu. Tarım açısından önemli bir alan. Rakka'daki Tabka Barajı, hem Rakka'nın hem de Halep'in elektrik ve su ihtiyacını karşılıyordu. Rakka aynı zamanda, bölgedeki önemli noktalar arasında ulaşımı sağlayan birçok yolun da kesişim alanı. Irak'a yakın olması nedeniyle Rakka, IŞİD güçlerinin Irak ve Suriye arasında ulaşım sağlamasını da kolaylaştırıyor.

Kaynak:Sputnik

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.