1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çavuşoğlu: Yakında Avrupa'da din savaşları başlar
Çavuşoğlu: Yakında Avrupa'da din savaşları başlar

Çavuşoğlu: Yakında Avrupa'da din savaşları başlar

Hollanda'daki seçim sonuçlarını değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yakında Avrupa'da din savaşları başlar.

A+A-

Farklı dinlerden oldukları için 100 yıl birbirlerini kestiler ama sonra bundan ders alındı, Avrupa Birliği kuruldu. Şimdi tüm bunlar yok edilmeye başlandı, Avrupa o eski günlere gidiyor" dedi.

Antalya'da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'daki seçimlerle ilgili değerlendirmeler yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "İşte Hollanda'da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17'ler, yüzde 20'ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız? Avrupa'yı nereye götürüyorsunuz? Avrupa'yı çökertmeye başladınız. Avrupa'yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle. Eskiden, bundan önce 100 sene savaştılar. Avrupa'nın tarihini aç, önlerine koy. Bir gram utanma varsa, birbirlerinin yüzlerine bakamazlar Avrupalılar. Farklı dinlerden oldukları için 100 yıl birbirlerini kestiler ama sonra bundan ders alındı, Avrupa Birliği kuruldu, Avrupa Konseyi. Şimdi tüm bunlar yok edilmeye başlandı, Avrupa o eski günlere gidiyor" dedi.

Türk bakanların engellenmesi üzerine Türkiye'nin diplomatik kriz yaşadığı Hollanda'daki uygulamayı Nazi döneminden ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görmediklerini dile getiren Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu ben mi uyguladım, ben mi yaptım? İşte vatandaşlarımıza atlarıyla, itleriyle saldırdılar ısırttılar. Nerede görülmüş bu? Dünyanın başka bir yerinde olsa ahkâm kesmeye başlarlar. İnsanlık, demokrasi, özgürlük dersi veriyorlar. Bu mu senin insanlığın, özgürlük anlayışın? Ama Türkiye bunun altında kalmaz, adımlarımızı attık ve göreceksiniz önümüzdeki süreçte sabredin adımlarımızı daha da atacağız. Biz sığıntı gibi bunlarla uğraşamayız. Türk hiçbir yerde sığıntı olmaz. Eşit ve onurlu bir şekilde oluruz biz olacaksak. Bu kadar basit. Peki bu referandumdan niye rahatsız oluyorsun? Çünkü referandum Türkiye'yi istikrara götürecek. Türkiye'de ikili sistemi değil, güçlü sistemi getirecek."

"Rüyalarında hayâl ettiğin Türkiye olabilir ama bitti o, uyan uyan"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin artık büyük projeleri gerçekleştirdiğini, yoluna emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Türkiye'nin 15 senedir çok badireler atlattığını ve buna rağmen büyüdüğünü, daha bağımsız kararlar aldığını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin artık dünyada söz sahibi olduğunu anlattı. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin dünyada söz sahibi, saygın bir ülke olduğunu ancak Türkiye'den rahatsızlık duyanların da çoğaldığını dile getirdi. Özellikle Avrupalıların Türkiye'den rahatsız olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"(Mevlüt sizin politikanızda kayma mı var, bize sırtınızı mı dönüyorsunuz?) diyorlar. Niye soruyorsunuz bunu? 'Bak her yer ile ilişkileriniz iyi. Oralara da gitmeye başladınız.' Yani sen gidiyor musun? 'Gidiyorum.' Senin orada iş adamların var mı? 'Var.' Yatırımlara giriyor musunuz? 'Giriyorum.' Afrika'ya da gidiyorsunuz. 'Evet.' Latin Amerika'da da görüyorum. 'Tamam.' Peki sen oraya gidince seni sorguluyor muyum, 'sende ne kayması var' diye? Yok. Sen beni niye sorguluyorsun? Sen gideceksin iyi, ben gideceğim, benim dış politikamda zemin kayması mı var? Bunun anlamı 'Benim kontrolümden çıkmayacaksın' demek. O Türkiye geçti. O eskiden senin rüyalarında hayâl ettiğin Türkiye olabilir ama bitti o, uyan uyan. Geçti artık. Türkiye kimsenin kontrolünde olan bir ülke değil, Türkiye kararlarını kendisi verir."

"Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız"

Türkiye'nin, yanlışa yanlış dediğini, arkadan konuşmadığını anlatan Çavuşoğlu, "Artık Türkiye ile nasıl ilişki kuracağınızı öğreneceksiniz, hükmedici konuşmalardan vazgeçeceksiniz. Türkiye hükmeder. Türkiye çünkü 2 milyarın da ümmetidir. O yüzden siz Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız. Adam gibi konuşursunuz, ricacı olursunuz. Otururuz konuşuruz, anlaşırız iş de yaparız, siyaset de işbirliği de yaparız. Biz her şeye varız. Yalnız bize nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz. Siz öğrenmiyorsanız biz size öğreteceğiz, itinayla öğreteceğiz. Bu kadar basit" dedi.

16 Nisan'da yapılacak referandumda "Hayır"da taraf tutulduğunu savunan Çavuşoğlu, Avrupa'dakilerin Türkiye'nin güçlenmesini istemediği için "Hayır" kampanyasını başlattığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Neden karışıyorsunuz? Benim milletime akıl vermeye nereden cesaret buldun? Bizim milletimizin aklı yok da senden mi akıl alacak? Almanya'nın, Hollanda'nın, İsviçre'nin, Avusturya'nın gazetelerinden ve siyasetçilerinden de mi akıl alacaksınız siz? Kendi ülkemizin geleceğiyle ilgili kararı biz veririz. Demokrasi varsa, milletin önüne gider, söz de karar da milletindir. Niye rahatsız oluyorsunuz bundan" diye konuştu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.