1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'da Gazetecilere Yönelik Saldırılar Arttı
Almanya'da Gazetecilere Yönelik Saldırılar Arttı

Almanya'da Gazetecilere Yönelik Saldırılar Arttı

Almanya'da gazetecilerle yapılan bir araştırma 2016 yılı içerisinde gazetecilerin yüzde 67'sinin sözlü ya da fiziksel saldırıya uğradığını gösteriyor.

A+A-

 

Son zamanlarda gerek sosyal medyada hakaretvari paylaşımlar, gerek çeşitli protestolarda uğradıkları fiziksel saldırılar nedeniyle Almanya'da gazetecilere yönelik şiddetin arttığından yola çıkan Bielefeld Üniversitesi Disiplinlerarası Çatışma ve Şiddet Araştırmaları Enstitüsü ve Medya-Entegrasyon Kuruluşu (Mediendienst İntegration) bu konuda bir araştırma yaptı.

Medyanın farklı alanlarında çalışan 780 gazetecinin yer aldığı araştırma son 12 ay içerisinde gazetecilere yönelik nefret saldırında, yüzde 67 oranında bir arttış olduğunu ortaya koyuyor. İlgili araştırma, ankete katılan gazetecilerin yüzde 46'sının 2016 yılı içerisinde en az bir kez, yüzde 26'sının da birden fazla ya da sürekli saldırıya uğradığını gösteriyor. Aynı şekilde araştırmaya destek veren Alman Gazeteciler Birliği de (dju),  medya çalışanlarının üçte ikisinin doğrudan ya da meslektaşlarına yönelik saldırların son bir yıl içinde artığı görüşünde olduğunu belirtiyor. Araştırmada konuyla ilgili raporu bulunan Gazeteciler Birliği, saldırılardan kaynaklı her iki gazeteciden birinin kendini baskı altında hissettiğine işaret ediyor; özellikle röportajlarda, toplantı ya da protestolarda doğrudan saldıraya uğrayan gazetecilerin ciddi sağlık sorunları yaşadığına bu gazetecilerden birinin sözleriyle dikkat çekiyor: "Katıldığım bir protesto gösterisinde uğradığım fiziksel saldırının etkisini hala üzerimde taşıyorum. Yaşadıklarım nedeniyle uzun süredir huzurlu uyku bir uyuyamıyorum. Sürekli kabuslar görüyorum. Korku atakları nedeniyle zaman zaman baygınlık geçirdiğim dahi oldu."

Alman Gazeteciler Birliği ayrıca gazetecilerin sosyal medyada ve online haber yorumları üzerinden de hakaret ve tehditlerle karşılaştıklarının altını çiziyor. Bielefeld Üniversitesi Disiplinlerarası Çatışma ve Şiddet Araştırmaları Enstitüsü'nün araştırması da her beş gazeteciden birinin internet üzerinden tehdit aldığına işaret ediyor.

"Nefret ve öfke doğrudan gazetecilik mesleğine yönelik"

Yine aynı araştırma, şiddete maruz kalan medya çalışanlarının yüzde 75'nin uğradıkları nefret ve öfkenin nedenini, doğrudan gazetecilik mesleği ve onun taşıdığı toplumu aydınlatma görevi olarak gördüğünü tespit ediyor. Bielefeld Üniversitesi Disiplinlerarası Çatışma ve Şiddet Araştırmaları Enstitüsü'nün Müdürü Prof. Dr. Andreas Zick de diğer meslek grupları göz önününde tutulduğunda gazetecilerin, gazetecilik faaliyeti nedeniyle saldırıya uğradığının açıkça görüldüğünü belirtiyor. Zick belirli politik konuların bazı popülist çevrelerce kullanıldığını, toplumda oluşan nefret ve öfkeden ise bu duruma ayna tutan gazetecilerin etkilendiğini şu sözlerle ifade ediyor: "Özellikle mülteciler, İslam ve göç konuları, nefret içeren mesajların veya tehditlerin merkezinde yer alıyor. Bu yüzden gazeteciler ya saldırganların istedikleri doğrultuda yazmak ya da tamamen susmak durumunda kalıyor."

© Deutsche Welle

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.