1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afganlar Arasındaki Müzakereler ve Taliban'ın Yeni İlginç Talepleri
Afganlar Arasındaki Müzakereler ve Taliban'ın Yeni İlginç Talepleri

Afganlar Arasındaki Müzakereler ve Taliban'ın Yeni İlginç Talepleri

Afganistan hükümetinin Taliban ile Katar'ın başkenti Doha'daki müzakerelerinin sürdüğü bir sırada Taliban şaşırtıcı taleplerde bulundu.

A+A-

 

Taliban'ın talep listesine göre, grubun Afganistan'ın geleceği için uygun gördüğü siyasi sistem, "Cumhuriyet / Demokratik" ön eki veya son eki olmayan, "İslami sistem"dir.

 Listede ayrıca Taliban'ın "İslami Eğitim" başlıklı önerdiği eğitim sistemi de yer alıyor.

Taliban ayrıca kadın ve erkek haklarının, görev ve özgürlüklerinin yanı sıra basın ve ifade özgürlüğünün de İslami metinler ve hukuk çerçevesinde tanımlanmasını önerdi.

 Afgan hükümeti, en önemlileri ateşkes kurulması ve "İslam Cumhuriyeti" sisteminin korunması, ordu ve polis gibi kurumların yanı sıra ülkenin mevcut anayasasının korunmasını gelecek için şart koşmuştur. 

Taliban'ın Afganlar arası görüşmeler listesindeki en zorlu maddesi ve talebi, Afgan sisteminin doğası ile ilgilidir. 

Taliban şimdiye kadar Afganistan'da gelecekteki sistemin yapısı üzerine bir İslam Emirliği oluşumunu vurgulamıştı, ancak grubun yeni önerdiği gündemde İslami sistem, tabii ki İslam Emirliği ile tamamen aynı işleve sahip olan İslami düzen yer almıştır. 

Taliban'ın, Afganistan'ın ve Afganlar ile ilgili gelişmeleri etkileyen yabancı aktörlerin hassasiyetlerini ve duyarlılığını azaltmak için İslami sistemi seçtiği böylece  İslam Emirliği   anahtar kelimesini yeni bir ifade ile değiştirdiği düşünülmektedir. 

Taliban'ın İslam Emirliği yerine İslami sistemi tanıttığı bir ortamda, bu grubun hazırladığı listenin devamında, Afganistan'ın gelecekteki hükümetinde halkın rolünü gösteren herhangi bir önek ve sonekin eklenmesine karşı çıktığı dikkat çekmektedir. 

Cumhuriyetin mevcut Afganistan sisteminden çıkarılması, Katar'daki Afganlar arası müzakere sürecinde Taliban tarafından ısrarla önerilmiştir. 

Afgan siyasi parti ve örgütler ise Taliban ile barış sürecinde cumhuriyetçilik ilkesinin yeniden ele alınması halinde ve gözardı edilmesi durumunda, Taliban'ın  Afganistan'daki önceki hükümetine benzer bir döneme geri dönülebileceğini söylüyor.

Taliban'ın çeşitli yönetim alanlarında İslam hukuku temelinden modellenen barış görüşmeleri gündemleri listesindeki diğer maddeler ise zaten mevcutta  İslam Cumhuriyeti'nin anayasası olan Afganistan hükümet sistemi ve anayasası  çerçevesinde göz önünde bulunmuş ve uygulanmaktadır da.

Tabii ki Taliban'ın  İslam dininin temel ilkelerini radikal ve aşırı bir şekilde okuduğu ve kendi lehine, İslami öğretilerin yüce ve ilahi özüne uymayan bir şekilde yorumlaması hep tartışma konusu olmuştur.  Bu çerçevede Taliban kuruluşundan beri olduğu gibi İslami düzen ve sistemdeki halkın konumu ve rolünü gözardı etmektedir ve bu kez de aynı konuda ısrar etmektedir. 

Afganistan hükümetinin, Taliban'ın cumhuriyeti Afganistan'ın gelecekteki sisteminden kaldırmadaki ısrarı karşısında "İslam Cumhuriyeti" sisteminin ve anayasasının korunmasını vurgulaması iki tarafın müzakerelerde çok uzak noktalarda durduklarını gösteriyor.  Böylece iki tarafın temel konularda bile anlaşmaya varamayacakları ve belki de büyük engeller ile karşılaşacakları söylenebilir. 

Buna göre, bu ülkedeki çeşitli anketlerde yer alan sonuçlara esasen  Afgan halkı, Afganlar arası görüşmelerin geleceği konusunda pek iyimser değil ve ülkenin geleceği konusunda Afgan hükümeti ile Taliban arasında bir anlaşma olasılığını pek mümkün görmüyor. Böylece Taliban'ın bu konudaki ısrarının devam etmesi halinde bu müzakerelerin de hiçbir sonuca ulaşmayacağı söylenebilir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.