1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zaman yazarları da "Paket"i yetersiz buldu
Zaman yazarları da "Paket"i yetersiz buldu

Zaman yazarları da "Paket"i yetersiz buldu

Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketini ve yankılarını Zaman Yazarları yetersiz buldu.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketini ve yankılarını Zaman Yazarları değerlendiriyor.

MÜMTAZER TÜRKÖNE: Erdoğan, muhalefetin attığı taşlarla yol yaptı

Paketi "iddialı" veya "yeni" kılacak ön şart, "anadilde eğitim" hakkı idi. Özel eğitim kurumlarında anadilde eğitime izin verilmesi, Türkiye'nin Kürt sorunu için nihaî sınırı tayin eden "anadilde eğitim" tartışmasının artık sona erdiğini gösteriyor. Kültürel haklar, kimlik hakları cümlesinden tartışılabilecek bir Kürt sorunu, anadilde eğitimin bir hak olarak tanınması ile çözülmüş oldu. Barajın % 5'e indirilmesi önerisinin Başbakan tarafından resmen dile getirilmesi, galiba pakette kimsenin beklemediği ileri bir adım oldu. Başbakan'ın % 5 barajının tamamlayıcı unsuru olarak eklediği dar bölge seçim sistemi, mevcut oy dağılımına göre BDP'yi daha da avantajlı hale getirecek gibi görünüyor. Üçüncü olarak "andımız"ın basit bir idarî kararla kaldırılması, bir çok kişi için sürpriz olmalı. Bu karar Türkiye'de "ulus devlet ideolojisi"nin artık sembolik olarak aşıldığını gösteriyor.

Eksikler yok mu? Elbette var. Ama başbakan peşinen devamının geleceğini söyledi. Bu paket, Türkiye'nin ilerlediği güzergahta makas değiştirdiği için, peşinden gelecekleri artık rahatlıkla bekleyebiliriz. Benim izlenimim şu: AK Parti hükümeti sağından (CHP ve MHP'den) ve solundan (BDP'den) kendisine atılan taşlarla Türkiye'nin önüne yeni bir yol döşedi. Türkiye artık bu istikamette yoluna devam edecek.

ETYEN MAHÇUPYAN: Paket, varolan durumu demokratikleştiriyor

Varolan durumla mukayese ettiğimiz zaman, gerçekten de bir demokratikleşme paketi. Olumlu yönde ve önü de açık gidiyor. Buradaki temel mesajın Türkiye’nin ihtiyacını burada veriyoruz, olmaması önemli. Bu ihtiyaç değişen bir ihtiyaç. Başbakan çok önemli bir şey söyledi: Bu, gelinmiş olan noktanın sonucu. Gelecek olan noktaların değil. Bu çok önemli çünkü devamını taahhüt ediyor. Toplumdan talep geldikçe, reformlar devam edecek.

Birbirini tamamlayan birçok şey var. Hiçbirinde radikal bir biçimde diğerlerinin üstünden gelip geçen bir doz olduğunu düşünmüyorum. Birbirine paralel adımlar atılmış ve bu denge de kollanmış gibi geliyor. Şunun ya da bunun paketi olması istenmemiş. Yasal düzenlemelerin nasıl yapılacağı, ne zaman yapılacağı, yapılırken geri adım atılıp atılmayacağını bekleyip görmek gerekiyor. Ancak bu bir niyet beyanıysa olumlu bir niyet beyanı olduğunu düşünüyorum.

ALİ BULAÇ: Demokratikleşme paketi, yeni anayasanın önemini gösterdi

Genel olarak hiç olmamasından daha iyi. Fakat Türkiye’nin köklü sorunlarını çözmeye yetmiyor. Ana dille ilgili düzenleme -ki Kürt sorununun en temel unsurudur- bunu sadece özel okullara tashih ediyor. Cemevleriyle ilgili düzenleme -ki bu da Alevi sorununun en önemli meselesi- yine pakette görülmüyor. Mor Gabriel Kilisesi’yle ilgili iyileştirme var ama gayrimüslimlerin genelini içine alan, cemaat vakıflarının durumuyla ilgili bir şey de yok. Bunlar da gayet anlaşılır. Çünkü bu hususların tamamını ele almak için anayasa değişikliği gerekir. Sivil toplum bundan sonra anayasa konusunda siyasi partilere daha çok baskı yapmalı. Demokratikleşme paketi, yeni anayasa ihtiyacının ne kadar elzem olduğunun altını çizdi.

A.TURAN ALKAN: Daha cüretkâr bir paket bekliyordum

Pakette üç önemli niyet gördüm: İlki seçim sistemi üzerindeki değişikliğin tartışmaya açılması; önümüzdeki seçimlerde yüzde 10’luk barajın uygulanmayacağı netleşti ama kalan iki ihtimalden hangisinin tercih edileceği hâlâ açık değil. İkinci önemli niyet partilere hazine yardımının yüzde 3’e düşürülmesidir ve bu paketteki en sahici adımı teşkil ediyor. Üçüncüsü ise anadilde eğitimin “Özel okul” tarzında uygulanabileceği yolundaki niyet açıklamasıdır ki Türkiye pratiğine en uygun çözüm de buydu zaten. Paketteki diğer adımları, gecikmiş olsa da alkışlıyorum. Sonuç olarak hayli ihtiyatkâr hamleler. Paket için yapılan uzun hazırlık dönemini göz önüne alırsak daha kapsamlı ve daha cüretkâr bir paket beklediğimi de ayrıca ifade etmeliyim.


zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.