1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE UFKU

  3. Yüzyılın Anlaşmasında Havuç ve Sopa Politikası
Yüzyılın Anlaşmasında Havuç ve Sopa Politikası

Yüzyılın Anlaşmasında Havuç ve Sopa Politikası

Amerika hükümeti Yüzyılın Anlaşması adlı projesinde Filistinliler aleyhinde Havuç ve Sopa Politikası izlemeye başladı.

A+A-

 

Amerika Başkanı Donald Trump 2016 Amerika Başkanlık seçimlerinden beri bu ülkenin Batı Asya'da Filistin'e yönelik siyasetini eleştirerek geçenlerde uygulanan projeleri yetersiz bulup Filistin meselesinin çözümü için daha uygun ve daha iyi projeleri olduğunu iddia etmişti.

 

Trump seçimleri kazanıp Beyaz Saray'da işe başladıktan sonra bu alanda Yüzyılın Anlaşması adlı projeyi tanıtıp daha sonra yani son iki yılda damadı ve danışmanı Jared Kushner ile beraber bu projenin ilerlemesini sağlamaya koyuldu. Bu projenin en yakın zamanda sahneleneceği belirtilmektedir. Ancak şimdiye dek zaten bu projenin büyük bir bölümü medya organları tarafından yayımlanmıştır.

Yayımlanan raporlara göre Yüzyılın Anlaşmasına göre HAMAS hareketi bu anlaşmayı imzalarken silahsızlaştırılmalı yani silahlarını teslim etmelidir. Bu anlaşmaya göre Filistin hükümeti, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden oluşacaktır. Bu iki bölge ise hava köprüsü aracılığı ile birbirine bağlanacaktır. Ancak Siyonist yerleşim yerleri aracılığı ile işgal olunan bölgeler yine Siyonist İsrail'e eklenecektir.

Bu projede göze çarpan ilginç nokta ise Filistinlilerin orduya sahip olmaktan mahrum olup sadece asayiş ve güvenlik güçlerine sahip olabilme haklarıdır. Zaten bu güçler de sadece hafif silahlar ile donatılacaktır.

Bu haberlere göre Beytül Mukaddes bölünmeyecek ancak Siyonist Rejim bu şehrin büyük bir bölümüne hüküm sürecektir.

Filistinlilerin Gazze yakınlarındaki Mısır topraklarını ikamet ve mülkiyet izni almadan kullanabilecekleri bu bölgelerde altyapı, tarımsal ve ticari bölgeler oluşturabilecekleri de haberler arasındadır. Ancak Yüzyılın Anlaşmasının bu kısımlarını sopa politikasının bir parçası olarak değerlendirmek mümkün. Çünkü Amerika tek taraflı bir yaklaşım içerisinde Siyonist  rejimin çıkarlarını Filistinlilere diretmekte olduğu  açıkça ortadadır.

Bu projenin bir başka boyutu da havuç politikasının tam örneğidir. Amerika hükümeti mali araçlardan yararlanarak Filistinli grupları bu ırkçı ve ayrımcı anlaşmayı kabul etmeye isteklendirmek istiyor.

Batı Asya meseleleri uzmanı İranlı Hüseyin Acorlu bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulundu:" Gazze Şeridi ve Batı Şeria'ya hakim olan zor mali duruma ayrıca Filistinlilere yapılan bölgesel ve küresel yardımların seviyesinin azalmasına bakıldığında görünen o ki Amerikalılar Filistinlileri baskı altında tutarak mali destek projeleri ile kandırmak ve isteklendirmek istiyorlar. Bu yüzdendir ki son bir yılda Amerika ve ortaklarının uluslararası kurumlar aracılığı ile Filistin'e yaptıkları yardımların azaldığına şahitlik ediyoruz. Onlar bu yöntem ile Filistinlilerin Yüzyılın Anlaşmasına sıcak bakmalarını hedeflemektedirler. "

Unutulmaması gerekir ki Yüzyılın Anlaşmasının uygulanma masrafları, Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve bazı Fars Körfezi ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. Bu doğrultuda 25 ve 26 Haziran'da Manama Ekonomik Forumu, Filistin topraklarında dış yatırımcılık yapma hedefi ile düzenlenmesi amaçlanmıştır.

Bu arada önemli olan nokta, Amerika'nın Yüzyılın Anlaşması doğrultusundaki Havuç ve Sopa Politikasının Filistinli grupların olumsuz tepkisi ile karşılaşmasıdır.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi üyesi ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed El Mecdelani ise bu hususta şöyle bir açıklama yaptı:" Filistinliler Maname forumuna katılmayacaklardır. Zaten bu foruma katılan Filistinliler Amerika ve Siyonist Rejim İsrail'in maşası ve kuklası olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.