1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Yunan İsyanı İktidarı Sallıyor
Yunan İsyanı İktidarı Sallıyor

Yunan İsyanı İktidarı Sallıyor

A+A-

Komşuda bir gencin polis tarafından vurulmasıyla başlayan olayların 4'üncü gününde Yunan parlamentosuna saldırıldı. Muhalefetin "Erken seçim yapalım" baskısı Başbakan Karamanlis'in iktidarını zorluyor..

176 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
135 İŞYERİ HASAR GÖRDÜ
600 KİŞİ İŞSİZ KALDI
100 KİŞİ YARALANDI

Komşumuz Yunanistan'da geçen cumartesi günü bir gencin polis kurşunu ile ölmesinin ardından anarşist grupların başlattığı olaylarda gerilim tırmanmaya devam ediyor. Başkent Atina'da önüne geleni ateşe veren anarşist gençler mağazalar, oteller, polis karakolları derken dün parlamento kapısına dayandı. Öldürülen 15 yaşındaki genç Alexandros Grigoropoulos'un dünkü cenaze töreninde olay çıkarmak için internet bloglarından organize olan gençler parlamento binasını taşladı. Çıkan olaylarda yüzlerce genç polis tarafından karga tulumba kelepçelendi. Parlamento önünde birleşen farklı gruplar polis güçlerine portakal, şişe, yumurta, domates ve yoğurt kâseleri fırlattı.

MUHALEFET: SOSYAL DEVRİM

Olaylar parlamentoda yalnızca bir sandalye ile çoğunluğu elinde bulunduran Kostas Karamanlis hükümetini de zor durumda bıraktı. Muhalefetin güçlü ismi Sosyalist lider Yorgo Papandreu "Bu hükümet halkı anarşiden koruyamıyor. Derhal erken seçime gidilmeli" diyor. AP ajansına konuşan muhalif bir milletvekili ise "Bu sosyal reformlardan yoksun ve ekonomik krizin vurduğu Yunan halkının sosyal devrimidir.Bu hükümetle artık bu iş yürümez" diyor. Politika uzmanları yaşanan olayların hükümetin devrilmesine kadar sürebileceğini ve Karamanlis hükümetinin olaylar karşısındaki politikalarının belirleyici olacağını söylüyor. Öldürülen gencin cenaze töreni öncesi Yunanistan'da başbakan Karamanlis ise "Göstericiye asla taviz verilmeyecek" diyor. Komunist parti lideri Papariga ise şiddet olaylarını başlatan iktidar karşıtı anarşist gençlerin sol ittifak SYRIZA partisi tarafından "teşvik" edildiğini ima etti ve bu partiden anarşistleri "okşamaktan vazgeçmesini" istedi.

Konsolosluk eylemi Paris'i de karıştırdı

Önceki gün Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan Yunan gençlerin de olay çıkarmasıyla uluslararası boyut kazanan anarşide dün de Fransa'da bir konsolosluk basıldı. Başkent Paris'te 80 kadar Yunan genci kendi konsolosluklarını basarak olay çıkardı. Polis saatler sonra gençleri binadan çıkararak durumu kontrol altına aldı.

'Hükümetten çok anarşi yönetimde'

Kathimerini: Hükümet bakarken alevler daha da yükseliyor. Hükümete duyulan güvensizlik gençlerin isyanıyla daha da ortaya çıktı. Ekonomik kriz ve maddi skandallarla sarsılan güven bu olaylarla birleşince hükümete daha da büyük tepki verilmesine neden oldu.

Eletheroyppia: Hükümetten çok anarşi bu ülkeyi yönetiyormuş gibi... Başkent Atina arka arkaya gecelerce kontrol edilemez gençlerin ve alevlerin merhametine bırakıldı. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz hükümetin ne kadar etkisiz olduğunu ortaya koydu.

CENAZEDE KARAKOLA SALDIRDILAR

İsyancı gruplar polis kurşununa kurban giden 15 yaşındaki Yunan genci Aleksis'in dün yapılan cenaze töreninde de olay çıkarttı. Kalabalık yol boyunca önlerine çıkan her karakolu taş yağmuruna tuttu..

Polis kurşunuyla öldürülen 15 yaşındaki Aleksis Grigoropulos adlı gencin cenaze töreni banliyö semti Paleon Faliron'da düzenlendi. 5000 kişi törende 15 yaşındaki yaşıtlarını alkışlar ve çiçeklerle uğurladı.

OHAL İLANI OLMAYACAK

Polis kuvvetleri, aldıkları talimatlar uyarınca, cenazeye katılanları daha fazla tahrik etmemek için mezarlık bölgesine yaklaşmadı. Ancak cenaze sonrası yollara dökülen gençler, gördükleri her karakola saldırmaya başladı ve sokak aralarında yer yer çatışmalar çıktı. Öte yandan, ülkede sendikalar toplu grev tehdidinde bulunurken, Başbakan Karamanlis işçi ve memur sendikalarına gönderdiği iki ayrı mektupla bugün için önceden programlı genel grev eylemlerini ileriki bir tarihe ertemelerini istedi. Ancak sendikalardan yapılan açıklama grevlerin ertelenmesinin söz konusu olmadığı yönünde geldi. Atina merkezini kasıp kavuran şiddet olaylarının önüne geçilememesi karşısında anayasanın 48'inci maddesi uyarınca hükümetin Atina merkezinde olağanüstü hal ilan etmeye hazırladığı yolundaki söylentiler ise İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos tarafından yalanlandı ve "Demokratik düzenlerde girilen çıkmazlardan çıkılacak yollar çoktur" demekle yetindi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.