1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. YOK SAYILMAYA HÜKMEDİLMİŞ BİR HALK
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

YOK SAYILMAYA HÜKMEDİLMİŞ BİR HALK

A+A-


Dünya yüzeyinde son yüzyıl içinde en çok mağdur edilen halkları sormuş olsanız, şüphesiz bunlardan birisi Filistin halkıdır, derdim. Bu birçok vicdan sahibi kişi için böyledir. Yıllardan beri kendi davaları uğruna verdikleri canlar ve mücadeleler, dünya siyasetinde söz sahibi birtakım lider bozuntusu tarafından yok sayılıyor. Tabii bu kişilerden insancıl bir çözüm beklemek ne kadar doğru bu tartışılır. Bu yok sayılışın önemli sebeplerinden birisi Müslüman devletlerin bu mücadelede her alanda zayıf kalması gösterilebilir.

Bunun en açık örneği İsrail’in 1948 yılında kurulmasından sonra yapılan Arap-İsrail Savaşları’dır. Yapılan bu savaşların tümünü yeni bir devlet olmasına rağmen İsrail kazandı. Tabii bu yenilgilerin olmasının İsrail’in arkadasında BM ve ABD’nin olması, Arap devletlerinin yüzyıllar boyu Osmanlı egemenliğinde kalmasından ötürü savaşçılık yeteneklerinin körelmesi gibi sebepleri de var. Fakat Filistin sorununun günümüze kadar adil bir şekilde çözülmemesinin en büyük sebebi biz Müslümanların etkin rol alamamasıdır.

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” şeklinde duyurduğu tamamen İsrail’in çıkarlarına hizmet eden, Filistin halkının mücadelesini ve direnişini yok sayan ve kabul edilmesi mümkün olmayan bir metin yayınlandı. Metinde en dikkat ve tepki çeken maddelerden birisi de Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesiydi. Üç semâvî din için de kutsal kabul edilen bu şehri, İsrail’in başkenti olarak kabul etmek İsrail’e hizmet etmektir. Bunun soruna çözüm getirmekle bir alakası yoktur.

ABD başkanı Trump tarafından yapılan bu hamlenin temeli, ABD’nin daha önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurması ile atılmıştı. Zaman içerisinde dünya kamuoyunu bu duruma yavaş yavaş alıştıran ABD, Filistin davasını adeta yok sayan bu metin ile Filistinlilere sözde bir devlet kuracağı sözünü de vererek Kudüs’ün İsrail’e verilmesini ve aynı zamanda İsrail’in Filistin coğrafyasında gayrimeşru yapılanmasını gölgelemiş oldu. Yani başka bir ifade ile Filistin’in resmî olarak yok sayılması sonucu gelecek tepkileri hafifletmiş oldu.

Trump tarafından yapılan bu akıl dışı hamlenin sebeplerinden en büyüğü kuşkusuz İsrail başbakanı Netanyahu’nun hükümeti kuramaması sonucu içine girdiği çıkmazdır. Bu hamle ile birlikte Netanyahu, arkasına alacağı milliyetçi rüzgar ile iktidarda tutunmayı hedeflemekte.

Trump ise Orta Doğu’daki en önemli müttefiklerinden biri olan Netanyahu’yu kaybetmek istemediğinden böyle bir hamlede bulundu. Dünya, bu hamle karşısındaki tepkisini az da olsa gösterse de ne Trump’ın ne de Netanyahu’nun geri adım atacağı öngörülmüyor. Bu durum karşısında biz Müslümanların ve Filistin halkının söyleyeceği tek söz: İNTİFADA!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.