1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. YOK ARTIK, DAHA NELER!
YOK ARTIK, DAHA NELER!

YOK ARTIK, DAHA NELER!

A+A-

Kürtlerin kendilerine yönelik hakszlıkları ifade edebilmek için miting gibi platformu kullanmaları hala rahatsızlık oluşturmaya devam ediyor. Ama bu rahatsızlık sadece Türk Yöneticilerden geliyor. Daha önce Adana Valisinin gösterilere katılanlara yönelik, Ekonomik yardım ve Sağlık hizmetlerinin kesilmesi teklifinin ardından şimdi de Yargıtay'dan ilginç bir karar geldi. Yargıtay Ceza Genel Kurulunun bu kararı mitinglere katılanlara 'Örgüt Üyesi' gibi ceza verilmesine neden olacak.

İşte Sabah gazetesinin konuyla ilgili haberi:

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, PKK'nın çağrılarına göre yapılan her mitinge katılan kişinin "örgüt üyesi" gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Yargıtay'ın çok tartışılacak bu kararına neden olan olaylar 2006'nın mart ayında Diyarbakır'da gerçekleşti. PKK üyelerinin cenaze törenleri sırasında 77 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 26'sı 18 yaşın altındaki çocuklardı. Bu çocuklardan biri de Felat Özer'di. Felat Özer Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, Özdemir'e "yasadışı toplantıya katılmak" tan ceza verdi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Diyarbakır Ağır Ceza kararında direnince dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na geldi. Kurul, incelemesinde TCK'daki "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi ayrıca örgüte üye olmak suçundan cezalandırılır" hükmünü uzun uzun tartıştı.

CENAZEYE YORUM

İşte Diyarbakır'daki son olaylarda 13-14 yaşlarındaki çocuklara 23 yıl ceza istenmesinin de dayanağı olan yorum, Genel Kurul'daki bu inceleme sırasında yapıldı. Genel Kurul, Felat Özer kararında, öncelikle PKK'nın kitleleri harekete geçirmek için Roj TV, Frat News Haber Ajansı ile örgütün internet sitelerindeki duyuruları kullandığını aktardı. 24 Mart 2006'da düzenlenen operasyon sonucu ölen örgüt militanlarının cenazelerine katılım için de aynı kanallarla çağrılar yapıldığı belirtilen kararda şöyle denildi: "Örgüt siteler ve Roj TV'nin olay öncesinde yapmış olduğu yayınlarda halkın işe gitmemesini, kepenklerini kapatmasını, çocukların okula gitmemesini sağlamıştır. Bu yayınların sonucu cenaze törenlerine katılan kişiler, belirtilen eylemleri gerçekleştirmiştir."

'ÖRGÜT ADINA EYLEM'

Kurul, Felat Özer'in neden örgüt üyesi gibi cezalandırılması gerektiğini de şöyle anlattı: "Olayda; örgütün çağrısı, örgüte ait yayın organlarının yayınları ve çağrıları ile somutlaşmış olup, bu çağrının belirli bir kişiye yapılmış olmasına gerek bulunmamaktadır. Örgütün bilgisi ve istemi doğrultusunda gerçekleştirilen bu eylemlerin, örgüt adına gerçekleştiği sabittir." Kararın aynı paragrafında, örgüt adına gerçekleşen bu eylemlere katılan sanığın eyleminin, TCK'nın 314 (örgüte üye olma) ve 220/ (Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt üyesi gibi cezalandırılmayı düzenliyor) maddelerine göre cezalandırılması gerektiği kaydedildi.

'Yerel kıyafet örgüt hükmü'

Yargıtay'ın kararında örgütün farklı stratejilerle eçağrılarda bulunduğu belirtildi. Kurul, PKK'nın 7'nci Kongresi'nde birtakım kararlar aldığının altını çizdi. Örgütün bu çerçevede şiddete dayalı olmayan ancak devleti içeride ve uluslararası alanda zor durumda bırakacak eylemleri şöyle sıralandı:

* Örgüt sempatizanı ve üyesi öğrencilerin organizesinde Kürtçe'nin seçmeli dersler kapsamında üniversitelerde okutulması için rektörlüklere matbu dilekçe verilmesi.Çocuklara örnek

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun "örgüt çağrısı üzerine yapılan eyleme katılana örgüt üyesi gibi ceza verilir" yaklaşımı, Diyarbakır Başsavcılığı'nın yaşları 13 ve 14 olan 6 çocuk hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açtığı davaya da dayanak oldu. Başsavcılığı'nın iddianamesinde Başbakan Erdoğan'ın ziyareti sırasında kepenk kapatılması, eylemler düzenlenmesi yönündeki çağrıların da Roj TV ile örgüte yakın internet sitelerinde yayınlandığı, çoçukların bu doğrultuda eylemde yer aldığı belirtildi.

Mitingler için örnek oluşturabilir

Yargıtay Genel Kurulu'nun daha önceki bir dava bağlamında verdiği karar, bundan sonraki miting ve gösterilerde açılacak davalar için de örnek oluşturabilecek. Örgüte bağlı yayın organlarında duyurusu yapılan herhangi bir eyleme katılan kişiler "örgüt üyesi" olarak yargılanabilecek.


GapHaber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.