1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıldırım: Misliyle karşılık verilecek
Yıldırım: Misliyle karşılık verilecek

Yıldırım: Misliyle karşılık verilecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da konsolosluk binasına girişinin engellenmesinin ardından Başbakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

A+A-

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada 16 Nisan halk oylaması bilgilendirme çalışması amacıyla Almanya'ya giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, buradaki çalışmalarının akabinde Hollanda'ya geçtiğini, orada bulunan vatandaşlarla bir araya gelmeyi arzu ettiğini ancak Hollanda polisinin Bakan Kaya'nın vatandaşlarla bir araya gelmesine izin vermediğini anımsattı.

 

"Böylece gün boyu kamuoyuna malum olan büyük bir diplomatik skandal ortaya çıkmıştır" diyen Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

'AVRUPALI DOSTLARIMIZ BU OLAY KARŞISINDA BİR KEZ DAHA SINIFTA KALMIŞTIR'

"Bu durum tarafımızca en kuvvetli şekilde protesto edilmiş, Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Çeşitli düzeylerde yapılan diplomatik temaslara rağmen makul bir çözüm sağlanamamış olup Bakanımız planladığı toplantıyı gerçekleştiremeyerek Hollanda'dan ayrılmak durumunda kalmıştır. Her fırsatta demokrasiden, ifade özgürlüğünden, insan haklarından bahseden sözde Avrupalı dostlarımız, bu olay karşısında bir kez daha sınıfta kalmıştır."

'BU FAŞİZAN UYGULAMALARA VERİLEBİLECEK EN GÜZEL CEVAP 16 NİSAN'DA SANDIKTA OLMALIDIR'

"Aziz milletimiz bilmelidir ki Türkiye'ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir. Hollanda'da, Almanya'da, Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum. Bu aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan'da sandıkta olmalıdır. Bu ve buna benzer olaylar, bizim millet olarak birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek, gerçek dost ve düşmanlarımızı yakından tanımaya vesile olacaktır. Siyasi parti başkanlarına yaşanan bu krizde göstermiş oldukları milli duruştan dolayı AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak teşekkür ediyorum."

'HOLLANDA'NIN İÇ SİYASET SORUNLARI OLDUĞU ANLAŞILIYOR'

Yıldırım, 24 TV'nin yayınına telefonla katılarak da açıklamada bulundu.

 

Hollanda'nın hiçbir diplomasi ve nezaket kuralına uymadığını vurgulayan Yıldırım, vatandaşlara 'Tahriklere kapılmamaları' çağrısı yaptı.

"Herkes evine çekilsin. Şimdilik bu kadar yeter" diyen Yıldırım, Hollanda'da bulunan Türk vatandaşlarının da sakin olmalarını, aklı selimle hareket etmelerini ve tahriklere prim vermemelerini istedi.

Yıldırım, "Hollanda'nın iç siyaset sorunları olduğu anlaşılıyor, ayın 14'ünde yapılacak seçimler var. Bu seçimler dolayısıyla bugün yaşadığımız olay Hollanda'nın tamamen iç siyasetinden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyoruz ama şartlar ne olursa olsun hiçbir yönüyle bu bizim açımızdan kabul edilemez ve bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek" diye konuştu.

Hollanda'nın tutumu karşısında Türk vatandaşlarının duruşunu da değerlendiren Yıldırım, bunun Türkiye'ye dışarıdan yapılacak haksız bir muamele ve yanlışa karşı, bütün fikir ayrılıklarını terk edip milli bir duruş, birlik, beraberlik içinde bulunulduğunu gösteren somut bir örnek olduğunu bildirdi.

"Şu an için gerek Hollanda'da, gerek Türkiye'deki vatandaşlarımız, maksat hasıl oldu, artık evlerine dönebilirler. Şu an için kriz çözülmüş durumda" diyen Yıldırım, ancak bunun sonuçlarının olacağını ve gereken cevabın verileceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.