1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Yerel seçimler yasasına karşı başkent hewler'de düzenlenen protestoya yüzbinlerce vatandaş katıldı
Yerel seçimler yasasına karşı başkent hewler'de düzenlenen protestoya yüzbinlerce vatandaş katıldı

Yerel seçimler yasasına karşı başkent hewler'de düzenlenen protestoya yüzbinlerce vatandaş katıldı

A+A-

Irak Parlamentosunda gizli bir şekilde kabul edilen yerel seçim yasasını protesto etmek için başkent Hewler’de büyük bir gösteri düzenlendi. Bugün saat 09:30’da başlayan prortesto gösterisine başkentteki bütün oluşumlar katıldı. Kürdistan Bölge Parlamentosuna kadar yürüyen Kürt, Keldani, Aşuri, Türkmen ve diğer oluşumlar 140.maddenin uygulanması konusunda çeşitli sloganlar attı ve yazılı pankartlar taşıdı.

Protesto gösterisine, başkentteki bütün oluşumların yanı sıra, sivil toplum örgütleri, Kürdistan Öğrenciler Birliği, siyasi partiler, sendikalar ve diğer organizasyonlar katıldı.

Başkentte güvenlik üstdüzeydeydi. Kürdistan bayraklarının dalgalandırıldığı gösteride özellikle Irak Parlamento Başkanı Mahmud Meşhedani’ye büyük bir tepki vardı.

“KÜRDÜZ KERKÜKSÜZ OLMAZ”

Bir milyona yakın olan göstericiler sürekli “Kerkük Kürdistan’ın kalbidir”, “Kürdüz Kerküksüz olmaz”, “140.maddeye EVET, 24.maddeye HAYIR” ve “140.madde olduğu gibi uygulanmalı” saloganları attı.

Büyük bir Kürdistan bayrağının açıldığı gösteride, Irak parlamentosunun kararına karşı tepki olarak bir de İngilizce, Arapça ve diğer dillerde yazılı pankartlar taşındı.  

Göstericiler, 60 metre caddesi ve Şehit Saad Salonu yakınındaki anayoldan protesto gösterisine başlayarak Kürdistan Parlamentosu önünde toplandı.

‘’IRAK PARLEMANTOSUNUN KARARI PARLEMANTODAKİ BAASÇILARI ORTAYA ÇIKARDI’’


Göstericiler burada Kürdistan Parlamento Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Kerkuki tarafından karşılandı.

Göstericileri selamlayan ve teşekkür eden Kerkuki burada bir konuşma yaptı.

Kerkuki, göstericilere hitaben konuşmasında, “Irak Parlamentosunun kararı parlamentodaki Baasçıları ortaya çıkardı” dedi.

Irak Parlemantosunun kararının Parlemantoda bulunan  Baasçıları milletimiz için ortaya çıkardığını söyleyen Kerkuki, ülkede yasa ihlaline hiçbir şekilde izin verilemeyeceğini, Irak anayasaya uygun olmayan hiçbir şeye bağlılıklarının olmayacağını ve de buna destek olmayacaklarını kaydetti.

Kerkuki, bu yasaya hemen karşı çıkan Kürdistan Bölge Başkanılığına da teşekkür ederek, halktan dikkatli olmalarını ve Kürdistan halkına karşı kurulmaya çalışılan planları reddettmelerini istedi.

Gayet sağlıklı ve güzel bir şekilde geçen protesto gösterisinde göstericiler, Kürdistan Siyasi Liderliği’ne desteklerini yineledi.

Güvenliğin üstdüzeye çıkarıldığı protesto gösterisi daha sonra sessiz bir şekilde sona erdi.

Irak Parlamentosu geçen hafta Kürdistan İttifak Listesi’nin parlamentoyu terk etmesine rağmen  Kerkük’ün 4 ayrı seçim bölgesine ayrılmasını öngören 24. maddesini gizli bir oturumla onaylamıştı.

Oylamanın bu şekilde parlamentodan geçmesi Kürdistan Bölgesi’nde büyük bir tepkiyle karşılandı. Dün de Kerkük’teki tüm oluşumlar sözkonusu karara karşı büyük bir gösteri düzenlenmişti.


Peyamner


Peyamner


pna

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.