1. YAZARLAR

  2. Sedat Doğan

  3. Yerel Seçimler ve Belediyecilik
Sedat Doğan

Sedat Doğan

Hekib - Heybe
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimler ve Belediyecilik

A+A-

     Geçen ayın başlarında bir Stk’nın rutin ay sonu toplantılarından birinde, ilimiz Diyarbakır’ın  bazı sivil toplum kuruluşlarıyla bir arada idik.Yapılan çağrı şehrin bütün sivil toplum bileşenleri ve  siyasi parti Belediye başkan adaylarının katılımını sağlamaya yönelikti.Ancak katılım istenen düzeyde değildi,maalesef. Bunun kendine özgü sebepleri olmalı. Biz ona hiç girmeyelim.İşin mutfağında olanların bunun üzerinde yoğunlaşmaları gerekir.

     Daha önce yapılan duyuruda İlin siyasi parti belediye başkan adaylarının bize projelerini anlatacakları vurgulanıyordu...

     Bu ilin iddialı  iki siyasi partisinin (BDP ve AKP) başkan adayları  toplantıya gelmemişlerdi.Bir parti temsilcisi projelerini sonra açıklayacaklarını dile getirdi.Diğerleri ise projelerini anlatmaya çalıştılar.Ancak bu anlatımlar da şunu gösterdi ki, mevcut aday profilleri  bu şehrin devasa sorunlarını   nasıl çözebileceklerine dair,doğrusu o kafalarda ciddi soru işaretine yol açtı..Sadece bir partinin baş örtülü bayan adayı kendini en azından siyasetin diliyle düzgün bir şekilde ifade etti.Bazı projelerini açıkladı.Fakat onu destekleyen  partinin bu yükü kaldırabilecek gücü var mıdır. Doğrusu onu zaman gösterecek.Yani şöyle diyebiliriz:Doğru bir adayın   durduğu zemin ve arkasındaki güç  o doğruluk kadar sağlam  değil ise o adaya yazık olacak..Bunun tersi de öyledir. Yani parti güçlü ama aday vizyonsuz ise  bu sefer onu destekleyen parti ve insanların heyecan ve enerjisine yazık olacak. Anlaşılan b seçimlerde de  yine pek çok temiz insana yazık olacak. Ne yazık ki siyasetin böyle gaddar bir yüzü her zaman olmuştur, ve olacaktır.

     Her ne ise herkese  başarılar dileyelim. Dilek ve arzumuz bu şehrin düzgün insan profilleri ve temiz bir hizmete kavuşmasıdır.

     Bu faslı geçerek bütün adayların yüzüne karşı dile getirmek istediğimiz, ancak gelenlere anlatabildiğimiz  konuşmanın özet metnini  bir kez de  buradan kamu oyuna  duyurmak niyetiyle bu yazıyı kaleme aldık. Konuşmamız  şöyle başlıyordu:

     Belediyecilik ve yerellik.

     Bu konu için iki temel ön kabulden yol çıkmamız lazım:

     1- Belediyeler siyaset yeri değil hizmet kapılarıdır.

     2- Belediyeler bütün halkın malıdır.Oraya  geçici bir süre için gelen  siyasi bir kadro veya partinin arka bahçesi değildir.

     Ama bizde demokrasi arızalı olduğu için her şeyi çorbalaştırarak hiçbir şeyin hakkını vermemek gibi genel bir tahammülümüz oluşmuş.Siyasetçileri hapislere doldururuz.Halka hizmet etmeleri gereken belediye başkanlarına da siyaset yaptırırız:Böylece belediyeci halka hizmetten çok siyasete angaje olur.Ve bu da hizmet kalitesinin düşmesine,halkın pek çok sorununun üst üste yığılmasına,dolayısıyla memnuniyetsizliğinin artmasına yol açar.

     Bu  nedenle  Kürt coğrafyasının devasa sorunları var.İnsana hizmet,insani yaşam kalitesi  ve insana  değer verme algısı,maalesef çok çok zayıf.

     Yıllardır sürüp giden bu kirli savaş Kürt coğrafyasında, Kürtlerin yaşama tutundukları hemen her yerde korkunç bir yaşam kalitesizliği ve sefaleti beraberinde getirmiştir.

     Kürtlerin büyük şehirlerinin sadece ana caddeleri biraz lükstür.O da göz boyayıcı bir makyajdan öteye geçmiyor.

     Birinci caddeler ne kadar lüks bir görüntü veriyorsa paralelindeki  İkinci caddeler  ve onlara açılan daracık sokaklar ise  en az o kadar bir yoksulluk ve sefaleti savuruyor yüzlerimize.

     Bu bağlamda  Belediye ve adaylar:

     1. Başta temizlik olmak üzere şehrin bütün alt yapı hizmetlerini ifa etmekle mükellefler

     2. Şehrin inanç, kültür, turizm, çevre …gibi değerlerine hizmet etmekle.

     3. Artı değer üreterek  şehrin dezavantajlı sosyal guruplarının yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmalılar.

     Bu çerçevede  bu şehrin üst üste yığılmış pek çok sorunu var.yukarıda kısmen değindik.Oylarımıza talip adaylar bu sorunların çözümü için nasıl bir proje ile biz den oy isteyecekler. Bu şehir için neler yapacaklar? Onu öğrenmek istemiştim.Bu bağlamda aşağıdaki sorularımı da hepsine yöneltiyorum.Dileğimiz odur ki bu şehir için güzel şeyler çıksın ortaya.

     1- Bu şehrin,trafik ve temizlik sorununu nasıl çözecekler?

     2- Bu şehir son otuz yıllık kirli savaşın bir sonucu olarak korkunç bir göç almış durumda.Bu göçün ortaya çıkardığı yoksulluk,işsizlik,yaşam kalitesizliği ve bütün bunların ortalaması atan ahlak erozyonu için ne gibi çalışmaları var? Bununla bağlantılı olarak kentin katmanları arasındaki uçurum düzeyindeki adaletsiz gelir farkını kapatmak için neler yapacaklar.?

     3- Gençliğin sorunları.işsizlik.okul masrafı,burs,yurt, bağımlı madde kullanımı.Yaşam ve geleceklerine dair ne yapacaklar?...

     4- Bu halkın,bu toplumun  bir gerçeği olan  çok dilli yaşam ve eğitimi beşikten mezara kadar halkın hizmetine sunacaklar mı?Yine bu toplumun bir gerçeği olan Kürt kimliği,tarihi,kültürü ve değerleri için somut projeleri nedir?

     5- Bu şehrin kültür,inanç,turizm,çevre …gibi değerleri için somut olarak nasıl bir projeleri var?

     6- Bu kentin bütün güzelliklerine rağmen dışarıya yansıyan olumsuz bir imajı var.Bu imajın düzeltilmesi için neler yapacaklar.?


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.