1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yer İsimleri İçin İmza Kampanyası Başlatıldı
Yer İsimleri İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Yer İsimleri İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

A+A-

Türkiye’de isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin eski gerçek isimlerinin geri verilmesi için ülke çapında bir imza kampanyası başlatıldı. “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adıyla başlatılan ve kamuoyunda büyük heyecana yol açan kampanyaya hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun bir katılım ve destek bekleniyor. 

 

Van İnsan-Der, Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Norşin Akabe-Der ve  Erciş Şafak-Der tarafından başlatılan ve www.ufkumuz.com  sitesinin evsahipliği yaptığı girişimin sözcülüğünü Cumhuriyet tarihi boyunca isimleri değiştirilmiş köy ve kentlerin eski gerçek isimlerini bir çalışmada toplayan, 4 yıl boyunca Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ilçe ilçe gezilerek hazırlanan ve bu alanda Cumhuriyet tarihinde ortaya konan ilk eser olma özelliği taşıyan “Adını Arayan Coğrafya” kitabının yazarı İbrahim Sediyani yapıyor. Kampanyaya bölgedeki onlarca dernek, sivil toplum kuruluşu ve medya organı destek veriyor. “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adıyla başlatılan imza kampanyasına Mazlum-Der Van Şubesi,  Hakkari Eğitim ve Kalkındırma Derneği (HEK-DER), Eruh Bağgöze Çevre ve Köyleri Kalkındırma Derneği (BAĞ-ÇEV), İSHAR, Van Umut Işığı Derneği, Van Kardelenler Kadın Derneği, Van Erdem-Der, Van Memur-Sen, Hakkari Empati Derneği, Hakkari Ati Gençlik Derneği, Hakkari Eğitim Bir-Sen, Hakkari Memur-Sen, Hakkari Toç Bir-Sen, Hakkari Sağlık-Sen, Hakkari Bem Bir-Sen, Hakkari Diyanet-Sen, Hakkari Kültür-Sen, Hakkari Bayındır-Sen gibi dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yanısıra onlarca gazete, dergi, web sitesi ve yayınevi destek veriyor.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” Girişimi Sözcüsü İbrahim Sediyani, Cumhuriyet tarihi boyunca 12 bin 211’i köy ismi olmak üzere 28 bin ismin değiştirildiğini belirterek, bunun da yerleşik halkın rızası olmadan, tamamen asimilasyon amaçlı yürürlüğe konan bir politikanın sonucu olduğunu kaydetti. “Üzerinde yaşadığımız coğrafyada, ülkemizde, gerçek ismi yok edilmiş ve uydurma bir isim taşıyan binlerce yerleşim birimi, bu da demektir ki, üzerinde sahte bir isim yazılı olan yüzbinlerce trafik levhası ve yol işareti varken, konuşacağımız başka hiçbir konunun ehemmiyeti yoktur; meşgul olacağımız her türlü gündem, sunî bir gündem olacaktır” diyen Sediyani, “Üzerinde uyduruk isimler yazılı yüzbinlerce trafik levhasının dikili olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Nüfûs cüzdanındaki ‘Doğum Yeri’ ibaresinde uydurma bir isim olan milyonlarca vatandaşı olan bir ülkede yaşıyoruz. Böyle bir gerçeğimiz varken, üzerinde konuştuğumuz ve hakkında tartıştığımız her türlü gündem yapaydır, sunîdir, anlamsızdır. Sahte bir isimle yaşanan hayat da ancak sahte bir hayat olur” ifadelerini kullandı. Bunun bir insanlık ayıbı olduğuna, ülkemiz için, hepimiz için bir utanç olduğuna ve insanlık suçu kapsamına girdiğine işaret eden gazeteci – yazar İbrahim Sediyani, “Bir ülke düşünün ki, oradaki şehir ve köy isimlerinin yarısı uydurmadır. Bir paşa tarafından veya ellerinde güç olan üç beş kişi tarafından masa başında uydurulmuştur. Bir ülke düşünün ki, oradaki binlerce yerleşim biriminin gerçek ismi başka, resmîyetteki ismi başkadır. Bir ülke düşünün ki, o ülkenin milyonlarca vatandaşı kendi köyünün resmî ismini bilmemektedir. Bir ülke düşünün ki, o ülkenin yollarında aracınızla seyrederken karşınıza çıkan tüm trafik levhaları size yalan söylemektedirler” şeklinde konuştu.

 

 “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adıyla başlatılan girişimin hiçbir siyasî ve ideolojik gayesinin olmadığının da altını çizen İbrahim Sediyani, tüm aydın ve duyarlı insanları imza kampanyasına destek vermeye çağırarak şunları dedi:

 

“Bizler, doğup büyüdüğümüz köylerimizin, çocukluğumuzun geçtiği ilçelerimizin, bazen sevgiyi paylaşarak bazen de kavga ederek büyümeyi öğrendiğimiz şehirlerimizin, bir şiirin mısrâları gibi akan nehirlerimizin, şarkılarımıza ilhâm kaynağı olan yaylalarımızın, ağıtlarımıza işleyen dağlarımızın gerçek isimlerine yeniden kavuşmasını arzuluyoruz.

 

Yeşiliyle, mavisiyle, turuncusuyla, eflâtunuyla, gönlümüzdeki sevgiliye benzettiğimiz, akan her damla suyuna, tohum ektiğimiz her karış toprağına, kırlarında açan her çiçeğine, meyvâ veren ağaçlarının her yaprağına, insanlarına, hayvanlarına, bitkilerine, göllerine, akarsularına, derelerine, şelâlelerine, dağlarına, yaylalarına, mütevazi evlerimizi bembeyaz bir örtü altında bırakan karına, çocuklarımızın kadife saçlarını ıslatan yağmuruna, kızlarımızın yazmalarını dalgalandıran rüzgârına, yaşlılarımızın üretken ellerini nasırlaştıran toprağına, kışına ve yazına, baharına ve güzüne, güneşine, bulutuna, ayına, yıldızlarına, gecelerine ve gündüzlerine iflâh olmaz bir aşkla sevdâlandığımız coğrafyamızın kadim isimlerine, âzîz ve cefakâr milletimizin halen günlük yaşamında kullanmaya devam ettiği gerçek isimlerine yeniden kavuşmasını istiyoruz.

 

Tek derdimiz budur.

 

Bu ülkenin tüm aydın ve onurlu insanlarını, erdem ve fazilet sahibi bireylerini, ister Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Ermenî, Arap veya Gürcü olsun, Alevî veya Sünnî olsun, bu ülkenin tüm yurttaşlarını, özgürlük, ilerleme ve aydınlık yarınlardan yana olan tüm yurttaşlarını, yaşadığımız coğrafyada egemen olan şoven siyasanın yüz yıla yakın bir zamandır bizlere yaşattığı bu utanca son vermek için sorumluluk almaya çağırıyoruz.”

 

İmza kampanyasına ulaşmak için: http://www.ufkumuz.com/imza/

 

UFKUMUZ.COM

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.