1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeniden YNK-PDK Stratejik Anlaşması mı?
Yeniden YNK-PDK Stratejik Anlaşması mı?

Yeniden YNK-PDK Stratejik Anlaşması mı?

KBY’deki siyasi kriz Goran’sız yeni bir hükümeti işaret ederken, bir yandan yaşanan şiddet olaylarının yaraları sarılıyor, diğer yandan PDK-YNK Stratejik Anlaşması’nın güncellenmesi için girişimlerde bulunuluyor.

A+A-

KBY’deki siyasi kriz Goran’sız yeni bir hükümeti işaret ederken, bir yandan yaşanan şiddet olaylarının yaraları sarılıyor, diğer yandan PDK-YNK Stratejik Anlaşması’nın güncellenmesi için girişimlerde bulunuluyor. KBY’deki yeni sürecin Goran’sız yeni bir sürecin başlayabileceğinin sinyalleri giderek güçlenmeye başlandı.

Geçen haftaya kadar KBY’nin gündemini meşgul eden başkanlık krizi ve bağlantılı şiddet olayları, Hawice operasyonuyla birlikte ikinci plana düşerken konu hakkında BasHaber’in sorularını yanıtlayan PDK Başkanlık Kurulu Üyesi Dr. Ali Teter krizin devamında ısrar etmenin hiçbir partiye zarardan başka bir getirisinin olmadığının anlaşılmaya başlandığını vurgulayarak, hem hükümetin ikinci büyük ortağı hem de muhalefet yapıp, hatta şiddeti teşvik ederek KBY’de krizi derinleştiren Goran’ın hükümette kalmasının çok zor olduğunu, ama Parlamento Başkanının Yusuf Mihemed’in görevini bıraktığını söylemesi ardından oluşacak yumuşak hava ile Goran’ın hükümette kalabileceğini, ancak bunun çok zor olduğunu söyledi.

YNK’li Goran Azad’ın Süleymaniye’de meydana gelen şiddet olaylarını YNK ve Goran’ın halkı yanlış yönlendirmesi ve YNK’nin çark ederek PDK’ye yakınlaşıp Stratejik Anlaşma’yı dillendirmesini değerlendirmesini istediğimiz Teter, PDK ile YNK arasındaki Stratejik Anlaşma’nın KBY için ne kadar faydalı olduğunu, yaşanan olaylar ve krizlerden sonra çok daha iyi anlaşıldığını vurgulayarak, Stratejik Anlaşma’nın uygulandığı dönemde, KBY’nin hem güçlü bir siyasal istikrar hem de kalkınmada büyük hamleler gerçekleştirdiğini söyledi.

ABD’nin Hawice’de ilk defa kara unsurlarını kullanmasının ne anlama gelebileceği yönlü sorumuza ise Ali Teter, ABD’nin öncelikli tehdidinin IŞİD olduğu kabulüyle, bölgede güvenebileceği tek gücün KBY olduğunu ve KBY dışında hiçbir gücün DYA’nın güvenli müttefiki olmadığını ve bu operasyonun da bu yönde bir mesaj taşıdığını vurguladı.


YNK Stratejik Anlaşma’yı yeniden dillendiriyor

Maaş protestolarının ardından PDK ve resmi kurum ve medya organlarına karşı girişilen saldırılar ardından halkın Goran Hareketi’nden uzaklaşma eğilimi göstermesi üzerine, özellikle YNK’nin Stratejik Anlaşma’yı dillendirmesi dikkatleri çekiyor. Zira zayıflayan Goran’ın tabanı YNK’nin iştahını kabartmakta. Bölge Başkanı’nın Parlamento tarafından seçilmesi önergesiyle PDK’ye karşı Goran’la sıkı bir ittifak kuran YNK’nin gösteriler ardından Goran’dan uzaklaşıp PDK’ye yakınlaşma girişimleri sergilemesini bu duruma bağlayan değerlendirmeler Erbil’de siyasi kulislerinin en tartışılan konuların başında geliyor. Bu açıdan YNK’nin PDK ile 2007’de imzalamış olduğu stratejik anlaşmayı yenilemek istediği ve PDK’nin de buna sıcak baktığı yorumları da yapılıyor.

YNK’li Çavreş: Stratejik Anlaşma resmen bozulmadı

Konu hakkında BasHaber’e konuşan PDK Başkanlık Kurulu Üyesi Eli Hısên, iki parti arasındaki stratejik anlaşmanın Kürd halkının çıkarları temelinde olduğunu, dolayısıyla böylesine olağanüstü bir süreçte PDK ve YNK’nin omuzlarında tarihi bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak anlaşmanın yenilenmesinin gerekliliğini dile getiriyor.

YNK Başkanlık Kurulu Üyesi Mıstefa Çavreş ise, mevcut Stratejik Anlaşma’nın resmen bozulmadığını ama yenilenmesi konusunda PDK ile aynı fikirde olduklarını belirtti. Taraflar arasındaki anlaşmazlık konularının diyalogla çözülmesi gerektiğini vurgulayan Çavreş, sürecin stratejik ittifakın yenilenmesini zorunlu kıldığını söyledi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan deneyimli siyasetçi Dr. Mahmud Osman ise, çift başlı yönetim sorununun bu anlaşma sayesinde aşıldığını, bu yüzden bu anlaşmanın yeniden aktifleştirilmesinin gerekli olduğunu ve PDK-YNK’nin ortak hareket etmesinin diğer siyasi tarafları da olumlu etkileyeceğini söyledi.

BasNews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.