1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. YENİDEN KAZANMAK
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİDEN KAZANMAK

A+A-

 

İnsanların ve cinlerin yaratılmasının temel gayesi, Allah’a kulluk etmektir. Kulluk etmek; Allah’ın koyduğu kurallara tamı tamına uymak, emirleri eksiksiz yerine getirmek ve yasaklardan uzaklaşmaktır.

 

Kur'an-ı Kerim'in deyimiyle insanı Allah yaratmış ve insanın neler yapabileceğini, insan için nelerin faydalı nelerin zararlı olabileceğini en iyi bilen Allah’tır. Allah’ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim'de bizden istenen bütün emir ve yasaklar, dünyadaki mutluluğumuz ve ahiretteki kurtuluşumuz içindir. O zaman kurtuluşumuza vesile olan emir ve yasakları bildiren Kur'an-ı Kerim'i en iyi okuyup anlamamız gerekir. Aksi halde piyasadan aldığımız kulaktan dolma ve kaynağı belli olmayan bilgilerle amel edersek kurtulan değil kaybedenlerden oluruz.

İman eden Müslümanlar olarak bu gerçeği bilmemize rağmen, doğru yoldan savrulup düşmanımız olan bizi düşman gören şeytanın adımlarını takip edebiliyoruz. Şayet bir an önce bu durumun farkına varıp bu durumdan dönmezsek, sadece dünyadaki mutluluk ve cennetti kaybetmekle kalmaz aynı zamanda cehenneme birlikte sürüklenmemize de neden olur.

İmtihan alanı olan dünya hayatının gerçek amacını unutup şeytanın süslü göstermesi ile peşine düştüğümüz dünya malı ile dünya malını elde etmek için yaptığımız bozgunculuk ve dünya malına güvenerek büyüklük taslamamız, bizim imtihanı kaybetmemize neden olmaktadır. Dünya hayatında Allah’ın kanunlarını çiğneyerek elde ettiklerimizi, kıyamet günü cehennemden kurtulmak için kazandığımızı ve mislini versek de bizden kabul edilmeyecektir.

Biz de babamız olan peygamber Hz Adem gibi hatamızın farkına varıp Allah’ın bize öğrettiği kelimelerle tövbe edip salih ameller işleyerek kaybettiğimiz cenneti kazanmamız için çaba göstermemiz gerekir. Ramazan ayını da fırsat bilerek tövbeden sonra salih amelleri davranış şekline dönüştürüp diğer onbir aya da yaygınlaştırarak kayıptan sonra kazananlardan oluruz inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.