1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Yeniden Dirilişe Örnekler/Maarif
Yeniden Dirilişe Örnekler/Maarif

Yeniden Dirilişe Örnekler/Maarif

A+A-

 

 

Soru: Yeniden Dirilişin Gerçekleşeceğine İlişkin Kur’an’ın bu Dünyadan Verdiği Örnekler Nelerdir?


 

 

Cevap: Dirilişin mümkün olduğunun ispatından ve dirilişi inkar edenlerin iddialarının çürümüş olmasından sonra Kur’an-ı Kerim, bu dünyada yeniden hayata dönüşle ilgili örnekler vererek dirilişi ispat ediyor. Aşağıda dünyada yeniden hayatın meydana gelmesi konusunda birkaç örnek verilmiştir:

A) Üzeyr’in yeniden dirilmesi: “Yoksa ey insanoğlu! Sen halkının terkettiği, çatıları yıkılıp harap olmuş bir memleketten geçen ve: ‘Allah bütün bunları öldükten sonra nasıl diriltecektir’ diyen kimseye mi benziyorsun? Bunun üzerine Allah o kimseyi yüzyıl süre ile ölü halde bırakmış ve sonra tekrar hayata döndürerek sormuştu: ‘Bu halde ne kadar kaldın?’ O da: ‘Bu halde bir gün veya bir günün birazı kaldım’ diye cevap vermişti de Allah: ‘Hayır’ dedi, ‘Bu halde bir yüzyıl kaldın! Yiyeceğine ve içeceğine bak, geçen yıllar onları bozmamış ve eşeğine bak, biz bütün bunları insanlara ibret olması için yaptık. Bir de şu kemiklere bak, onları nasıl birleştirip yeniden etle bürüdüğümüzü düşün’. Yaratılışın bu sırları kendisine apaçık belli olunca o kimse demişti ki: ‘Allah’ın herşeye gücü yettiğini şimdi daha iyi biliyorum’.(Bakara:259)

B) Hz. İbrahim’in huzurunda kuşların dirilmesi olayı: “Hani İbrahim, ‘Ey Rabbim! Ölüye nasıl hayat verdiğini bana göster!’ demişti. O da, ‘Yoksa inanmıyor musun?’ diye sormuştu. İbrahim, ‘Evet, inanıyorum ama kalbim tamamen doyuma ulaşsın’ deyince Allah, ‘kuşlardan dördünü tut da onları kendi nezdinde parçalara ayır, sonra da her dağın üzerine onlardan bir parça koy.ardından onları çağır, sana gelecekler. Bil ki Allah, herşeyden üstündür, hikmet sahibidir’ dedi.(Bakara:260) Bu ayet dirilişi ispat ettiği gibi, özellikle ayetin indirilme sebebine de bakılırsa fiziksel dirilişi kastediyor.

C) İsrailoğullarının dirilmesi olayı: Aynı bu surede Kur’an’ın dirilişi ispat etmesine yönelik anlattığı üçüncü olay, İsrailoğullarından bir grubun ölmesi ve ardından yeniden dirilmesi olayıdır. Olayın özeti şu şekildedir: İsrailoğullarından bir grup vebadan kaçarak ülkelerini terketti, ancak hepsi vebaya yakalanarak öldü. İsrailoğullarının Zülkif adlı peygamberi o sırada oradan geçiyordu. O, ölüleri gördükten sonra Allah’tan onları yeniden diriltmesini talep etti. Allah, onları dirilterek ölülerin yeniden dirilmesine bir örnek verdi ve bunu dirilişi inkar edenlere karşı bir cevap olarak sundu.

D) Ashab-ı Kehf olayı: Bu olay Kehf suresinde geçiyor ve özeti şöyledir: Halkın putperest oldukları zalim bir sultanın döneminde, sultanın bazı bakanları onun inancının çürümüş temellere dayandığını görerek ve onun sultasından kurtulmak için belirsiz bir noktaya doğru hareket ettiler ve Allah’tan rahmet ve kurtuluş yolu beklerken bir mağaraya sığındılar. Orada onlar 309 yıl süreli ve ölüme benzer bir uykuya daldılar. Ardından Allah onları uyandırdı. Onlar ise sadece bir gün veya bir günün bir parçasından daha çok orada olmadıklarını sanıyorlardı. Grup yemek bulmak için şehre geldiklerinde hem halk ve hem kendileri durumdan haberdar oldular ve halk onları ziyaret etmek için mağaraya doğru harekete başladıklarında, onlar mağaray döndüler ve sonsuz uykuya daldılar (Kehf sures, 10-25 ayetleri). Kur’an bu konuda şöyle buyurmuştur: “Böylece, insanların onları bulmalarını sağladık ki, Allah’ın sözünün gerçek olduğunu ve kıyametin kopmasından şüphe edilmeyeceğini bilsinler.”(Kehf: 21)

 

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

 

                      

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.