1. YAZARLAR

  2. Cengiz ÇANDAR

  3. Yeni 'angajman kuralları'; yani 'artan savaş ihtimali
Cengiz ÇANDAR

Cengiz ÇANDAR

Cengiz ÇANDAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni 'angajman kuralları'; yani 'artan savaş ihtimali

A+A-

Suriye’nin ‘artık’ Türkiye için de bir ‘güvenlik tehdidi’ haline geldiğini söylediğini de kaydetmeliyiz.  Şimdi şöyle bir yol izleyelim: 
1- Suriye, Türkiye için artık bir güvenlik tehdididir. 
2- TSK’nın Suriye’ye ilişkin ‘angajman kuralları’ buna göre değiştirilmiştir.  
3- Bundan böyle, Türkiye sınırına ‘güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde’ yaklaşan her (Suriyeli) askeri unsur, askeri hedef olacaktır.  

TSK’nın değiştirilmiş ‘angajman’ kuralları 

Galiba Türkiye, ‘angajman kuralları’ terimi ile ilk kez dün tanıştı. İngilizce ‘Rules of Engagement’ diye ifade edilen askeri anlam taşıyan sözcüklerin çok da anlamlı olmayan bir Türkçe çevirisi yapılmış.   TSK’nın değiştirilmiş ‘angajman’ kuralları  ‘Angajman kuralları’, askeri unsurların, askeri harekât sırasında, yasal çerçevesi çizilmiş biçimde, yapacaklarını tanımlar. Genel ve spesifik olabilirler. Siyasi kararla belirlenirler ve komutanlar ve askeri personelin, sınırları açıkça çizilmiş sorumluluklarını ve operasyon imkânlarını ortaya koyarlar. Bu çerçevede, nasıl bir askeri harekâtın gerektiği ve uygun olacağı da saptanır.  

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre, bundan sonra, Türkiye-Suriye sınırına yakın bölgelerde, sınıra doğru hareket halinde görülecek Suriye askeri güçlerine karşı kuvvet kullanılacaktır.   

TSK’nın Suriye’ye ilişkin, yeni ve ‘değiştirilmiş’ olan ‘angajman kuralları’ budur.  Ne var ki burada bir belirsizlik var. Türkiye-Suriye ortak sınırının kaç kilometre derinliğindeki bir alanda Suriye askeri varlığının görülmesi ‘Türkiye’ye tehdit olarak’ nitelenecektir?  Suriye askerleri ne yaptıkları takdirde ‘güvenlik riski ve tehlikesi oluşturdukları’na hükmedilecektir?  

Tayyip Erdoğan’ın bu sözleri çok önemli, zira Suriye’nin kendi sınırlarının son milimetresine kadar ‘egemenlik hakkı’nı tanımamakta, Suriye’nin kendi toprakları içindeki ‘askeri varlığı’nı, Türkiye’nin yorumuna tabi olacak biçimde ‘tehdit’ olarak değerlendirip ‘hedef’ olarak ilan etmektedir.   

Türkiye fiilen bir tampon bölge ilan etmiş olacak  

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla, şayet Suriye rejimi bu açıklamaya uygun davranırsa, Türkiye, kendiliğinden ve fiilen bir ‘tampon bölge’ ilan etmiş olacaktır. Türkiye sınırının dibinde uzanan ve derinliği bilinçli olarak ifade edilmeyen bir bölge, Suriye askeri varlığına bir nevi yasaklanmış durumdadır.  

Beşşar Esad rejimi buna uymazsa?.. Yani askerlerini sınırın dibine kadar göndermeye devam ederse?..  Türkiye’nin kendisine karşı askeri harekâtını göze almış olacaktır.  

Ama Türkiye’nin de sınırın ne kadar yakınında, nasıl bir gücü tehdit göreceği belli değildir. Bunu hükümet ve askerler biliyor olmalılar. Belki NATO da biliyordur ve belki belli kanallardan Suriye de bu ‘değişmiş olan angajman kuralları’ndan haberdar edilmiştir.  Biz bilmiyoruz. Kamuoyu bilmiyor.  

Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamasından sonra Türkiye-Suriye ilişkisinin nasıl seyredeceği daha aydınlanmış değil, daha belirsiz hale gelmiştir.   

Savaş daha mı uzak yoksa daha mı yakın?  

‘Misilleme’ olacak mı? “Suriye’ye girecek miyiz?” soruları; dünden itibaren daha da geçerli ve sorulması meşru sorulara dönüşmüştür.  

Şöyle bir basit soru sorulsa doğru cevap ne olurdu?  “Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamasından sonra Suriye ile savaşa daha mı yakın, daha mı uzak?”  En doğru cevap: “Daha uzak değil...”  

Zira bu sorunun cevabı, Türkiye’den ziyade Başşar’a ve Rusya’ya bağlı. Şayet, NATO ve AB’nin Türkiye’ye desteğini ‘yeterli’ bulmazlar ve Tayyip Erdoğan’ın ‘restini görmeyi’ kendi politikaları açısından daha kazançlı görürlerse, savaş, dünden itibaren, önceki güne oranla daha yakındır...

Önceki ve Sonraki Yazılar