1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Yasaklı Kürtçe
Yasaklı Kürtçe

Yasaklı Kürtçe

A+A-

Bugün Gazetesi yazarı Erhan ÇELİK'in yazısı....

Hani Diyarbakır Cezaevi kapatılmıştı?!

Ailesiyle görüştürülmeyen onlarca mahkum var Türkiye'de. Onlardan yalnızca biri; Erzurum Cezaevi'nde tutuklu bulunan Fettah Karataş... Annesi Türkçe bilmiyor Karataş'ın... Cezaevinde Kürtçe konuşmak yasak. İşte bu yüzden Kürtçe konuşan annesi ile görüşemiyor; ne telefonda ne de demir parmaklıklar ardında yüz yüze...

Bir ana ile oğlun yıllarca görüştürülmemesi için nasıl gerekçe yapılabilir; doğarken seçmedikleri ana dilleri?..

12 Eylül askeri darbesinden tam 11 yıl sonra...

Kürtçe'yi yasaklayan 2932 sayılı yasa 1991 yılında yürürlükten kaldırıldı. Lakin, ülkenin üzerinden darbenin vesayeti kalkmadığı için değişen bir şey olmadı. Yalnız Kürtçe değil, Türkçe dışında tüm yabancı diller yasak cezaevlerinde.

Ceza İnfaz Kurumları Yönetmeliği'ne göre! Ancak...

Alman Marco, Antalya'da kaldığı cezaevinde tek bir kelime Türkçe konuşmadan yedi ceddiyle görüşebilirken rafa kalkan yönetmelik, söz konusu Siirtli Halime Güçlü olunca hemen yürürlüğe konuveriyor.

Yaşlı kadın, tıpkı Fettah Karataş'ın annesi gibi Türkçe bilmediği için Edirne Cezaevi'nde yatan oğlu ile görüştürülmüyor; tam on üç senedir! Nasıl bir zihniyet bu?

Ben söyleyeyim! Lağım çukurlarına soktukları başları postallarla ezen...

Makatlara cop sokan... Köpeğe esas duruşta tekmil verdiren... Eğlence için canlı kurbağa, fare dışkısı ya da kusmuk yediren... Zevk için sidik içiren zihniyet bu! Şimdi de siz söyleyin; O meşhur Diyarbakır Cezaevi... Kapatılmış mı sahiden?

Akredite miyim, neyim!?

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili olarak Osman Paksüt'ün, Kara Kuvvetleri Komutanı'na 'Sınır ötesi harekatınız hayırlı, uğurlu olsun' demesinde... Bunu yapmak için kalkıp kuvvet komutanının makamına gitmesinde...

Ziyaretin kısa olanı makbuldür veciz sözünü umursamadan, Başbuğ'u makamında bir buçuk saat kutlamasında... Kutlama ziyareti için komuta katının boşaltılıp, kameraların karartılmasında... İkilinin buluşması basına sızınca Paksüt tarafından önce yalanlayıp sonra doğrulamasında bir tuhaflık göremiyorum. Genelkurmay'a akredite miyim neyim, anlamadım doğrusu!


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.