1. YAZARLAR

  2. Ahmet Varol

  3. Yardım Sorumluluğu
Ahmet Varol

Ahmet Varol

Ahmet Varol
Yazarın Tüm Yazıları >

Yardım Sorumluluğu

A+A-

25 Aralık akşamı, merkezi Gazze’nin Cibaliya en-Nezle semtinde olan İslâmi Cemiyet (el-Cemi’yetu’l-İslamiyye)’nin başkanı Isam Cudeh Gazze’den telefon etti. Gazze’deki son durum ve gidişat hakkında biraz sohbet ettik. Isam Cudeh, bütün aile efradıyla Filistin halkına ve davasına hizmet eden son derece gayretli, fedakâr ve bir o kadar da mütevazı, cana yakın, sabırlı, tahammüllü bir insandır. Değişik vesilelerle görüştüğümüz bu zatı Allah için çok seviyorum.
Aynı gün Türkiye’deki bazı haber sitelerinde İsrail’in yeni saldırı tehditleri yaptığına ve evlerin boşaltılması için havadan bildiriler attığına dair haberler yayınlanmıştı. Şu işe bakın ki ilk saldırının başlatıldığı gün öğle vakti okulların çıkış saatlerini gözeten ve özellikle okul çıkışlarını hedef alan, böylece çocuk yaştaki onlarca öğrenciyi vahşice katleden Siyonist işgalci bu kez insanlara canlarını korumaları için önceden uyarıda bulunuyormuş! Camileri özellikle namaz saatlerinde hedef alan ve ibadet esnasında mabetleri insanların üstüne yıkan Siyonist bu kez hedef alacağı binalarda oturanlardan evlerini boşaltmalarını istiyormuş.
Isam Cudeh de bunların kasten yayılan ve psikolojik savaşın bir parçasını oluşturan haberler olduğunu, ateşkesle ilgili olarak yürütülen görüşmelerde baskın çıkmak amacıyla bu yola başvurduğunu ifade etti.
Sonra da Gazze halkının Siyonist saldırganlığa karşı kararlılıkla mücadele ettiğine, sabırla direndiğine dikkat çekerek bugün onlara yardım etmek, ellerinden tutmak, yaralarını sarmak gerektiğini dile getirdi.
Siyonist işgal devletinin vahşi saldırılarında 1340 kişi hayatını kaybetti, 5300 kişi yaralandı. Bunların içinde durumları hâlâ ağır olanlar ve çalışamayacak derecede sakatlananlar var. Yetimler ve dul kadınlar kervanına binlerce yeni yetim ve dul katıldı. Beş bin ev tamamen yerle bir edildi. Yirmi bin ev hasar gördü. Bunların da önemli bir kısmı kullanılamayacak derecede tahrip oldu. Çok sayıda cami, okul, hastane ve kamu binası yıkıldı veya hasar gördü. Maddi zayiatın iki milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Şimdi bu insanların yaralarının sarılması, mağdur edilenlere el uzatılması, evleri yıkılanların yeniden evlerine kavuşturulması gerekiyor.
Isam Cudeh’ın başkanlığını yaptığı İslâmî Cemiyet bölgede en geniş çaplı yardım faaliyeti yürüten, binlerce yetime, mağdur aileye el uzatan bir yardım kuruluşu. Başta IHH olmak üzere Türkiye’den giden muhtelif yardım kuruluşları da yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında İslâmî Cemiyet’le birlikte çalışıyor. Çünkü bu kuruluşun bölgedeki diğer yardım kurumlarıyla da irtibatı var ve yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında organizasyonu sağlıyor. İhtiyaç sahiplerinin bölgeye gelen yardımların bu kuruluşlarda toplanmasını ve onlar tarafından ihtiyaç önceliğine göre dağıtımının yapılmasını istemeleri de en başta onlara olan güvenlerini ortaya koyuyor.
Türkiye’deki yardım kuruluşlarının oradaki durum, acil ihtiyaçlar ve yardımların ulaştırılması konusunda bilgi edinmeleri için Gazze’deki İslâmî Cemiyet’le irtibata geçmeleri mümkündür. Burada kurumun Web sitesinin adresini vermek istiyorum. İsteyenlerin o siteden diğer irtibat bilgilerini edinmeleri de mümkündür. Web sitesinin adresi: http://www.islamjab.ps
Bu sıralar Gazze’yle ilgilenen yardım kuruluşları hakkında birtakım şüpheler uyandırılmaya çalışıldığına, dedikodular çıkarıldığına dair haberler duyuyoruz. Bu tür faaliyetler kasıtlıdır ve Gazze’deki mağdur insanlara uzanan yardım ellerine vurulması, köprülerin atılması amacı taşımaktadır. Bu oyunun arkasında işgale karşı direnen Filistin halkını yalnız bırakmayı amaçlayan ve Siyonistlerin çıkarlarına hizmet eden yalan üretme merkezlerinin olduğunu sanıyoruz. Ama bazıları da çok hızlı bir şekilde bu tür iddiaların etkisinde kalabildiklerinden farkına varmadan alet oluyorlar. Oysa her şeyden önce bu kurumlar bizim o insanlara yardımlarımızı ulaştırmamız için kullanabileceğimiz köprülerdir.
Isam Cudeh’le sohbetimizde Türkiye’den giden yardımlardan da söz etti ve memnuniyetini dile getirdi. Bu konuda mutmain olmak isteyenler doğrudan Gazze’deki yardım kuruluşlarıyla irtibata geçerek bilgi alabilirler.
Giden yardımlar, en azından o insanlara el uzatılması, yalnız bırakılmadıklarını hissetmelerinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Miktar olarak da az değil. Fakat ne yazık ki işgalci Siyonistin vahşice saldırmasından kaynaklanan zayiat çok büyük. Dolayısıyla burada toplanan yardımlar göz doldursa da orada açılan yaranın yanında çok küçük kalıyor. Bir de yardımın gündelik heyecandan ibaret kalmayıp, yaralar sarılıncaya kadar devam etmesi için çaba sarf edilmesi gerekir.
Fakat asıl önemli olan bu yaraların bir daha açılmaması için Siyonist hançerin İslâm coğrafyasının bağrından çıkarılmasıdır ki o konu üzerinde ayrıca duracağız inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar