1. YAZARLAR

  2. Yaşar ÖZKAN

  3. YAKAZA (UYANIKLIK HALÎ)
Yaşar ÖZKAN

Yaşar ÖZKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

YAKAZA (UYANIKLIK HALÎ)

A+A-

 

Uyanmak ve kendine gelmek anlamında olan, Allah'a doğru çıkılan tehlikelerle ve tuzaklarla dolu yolculukta ilk adımdır yakaza.

Söylendiğine göre Fudeyl B. Îyaz, başlarda yol kesen ve yolcuları soyan bir eşkiyaymış. Bir kadına aşık olmuş, kadını elde etmek için evin bahçesine girerken evden şu Kur'an ayeti okunmuş "Îmana ermiş olanların kalplerinin Allah'ı ve (kendilerine) indirilen hakikati anarken acizliklerini fark etmelerinin zamanı gelmedi mi? Kendilerine daha önce vahiy indirilmiş olanlara ve zamanın geçmesiyle kalpleri katılaşarak çoğu yoldan sapmış olanlara benzemelerinin"(Hadid 16) ayetini işiten Fudeyl, duyar duymaz"Ey Allah'ım artık zamanı gelmiştir"diye haykırmış ve hemen oracıkta tevbe edip iman etmiştir.

İşte dünya hayatı gaflet ve cehalet üzere kuruludur çoğunlukla. Bizde genellikle hayatımızı yaşarken uyumadığımız anlar da bile kendimizi bazen vehimler peşinde koşup hayaller aleminde bir anda buluruz. Hele hele çağımızda her şeyi  ters yüz edilip, gerçeğin yalan, yalanın gerçek gibi sunulması ve hakikati gizlemek için, insanların aklını ve kalbini bu hayali göstergelere ve sembollere yöneltmiştir. Eğlence dünyasının her tarafa yayıldığı, nefsin, arzunun ve hazzın tanrılaşarak insanların önüne hazır bir sofra gibi konulduğu, kimilerinin 'İnfınite freedoom' dünya, yani sonsuz özgürlük diye tanımladığı,anlamdan kaçıp anlamsızlaştığı bir dünya..

"Siz ey iman edenler, sımsıkı sarılın Allah'a ve Peygambere olan inancınıza ve O' nun Peygambere safha safha indirdiği ilahi kelâma ve daha önce indirdiği vahye.Zira Allah'ı meleklerini, vahiyleri, peygamberleri ve ahiret gününü inkar eden, gerçekten şiddetli bir sapıklığa düşmüştür.(Nisa: 136)

Kur'an ayetlerinin ilahi hitap ve seslenişlerinde, çeşitli yöntemlerle insanı uyarmak ve kendine getirmek ister.Bazen  sarsıcı bir ahenkle insanları gaflet ve cehalet uykusunu ortadan kaldırmak ve kaldırılması halinde yakaza'nın yani kendine gelme halinin hasıl olacağını, dünya hayatının temelden sarsılacağını, bir hayal ve aldatmadan ibaret olduğunun kolayca ortaya çıkacağını, gerçeğin açıklığa kavuşacağını,insanın bu gerçeği talep edeceğini ve bu gerçeğin pesine düşeceğini kolayca öğrenebiliriz.

Peygamberimiz(s.a.s) vahiy aracılığıyla ona ve Allah'a inananların sadece aklını inşa etmemiş aynı zamanda tek tek kalpleri de inşa etmiştir.Kur'an okunurken bile şeytan ve desiselerden nasıl korunması gerektiğini açıkça göstermiştir, kaldı ki diğer dünyevi işlerden hepten bunun işaretlerini vermiştir.

Kısaca belirtmek gerekir ki;Gerçekten inananlar, bu karanlık ve gölgelerle örtünmüş bu yola çıkıyorlarsa, bir an olsa bile gaflete düşmemek, sürekli bir uyanıklık halinde yaşamak, şeytan ve uşaklarının tuzaklarına düşmemek ve en önemlisi nefsin fısıltılarına kalbimizi ve aklımızı kaptırmamak istiyorsak Allah'la sürekli beraber olmaya, O'nun bizi her an yakaza halinde tutmaya çalıştığı işaretlerine kulak kabartalım.

sözlerime son verirken Hz.Hüseyin'in güzel duasıyla bitirelim "Ey Allah'ım, eserlerini birbirinin ardı sıra getirmeden, ayetlerini ard arda indirmeden ve gösterdiğin çeşitli işaretlerden senin maksadının, her yerde ve her şeyde seni görmem, seni görmediğim hiç bir yerin ve hiç bir şeyin olmadığı gerçeğini idrâk etmem olduğunu anladım"

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum