1. YAZARLAR

  2. Hasan Şerefoğlu

  3. Ya Ümmet Olacaksınız Ya da Millet Olarak Yolunuza Devam Edeceksiniz
Hasan Şerefoğlu

Hasan Şerefoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Ya Ümmet Olacaksınız Ya da Millet Olarak Yolunuza Devam Edeceksiniz

A+A-

 

''Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan bu topraklarda yüz senedir denendi. Sonuç, içine kapanmış, iç meselelerle boğuşmuş ve yorgun düşmüş, bırakın çevresini, içini bile düzeltemeyen bir paradigmayla baş başa kaldık.''

 

Dünyada ulusalcılığın son demlerini yaşadığı, globaleşmenin öne çıktığı bu asırda Ortadoğu'da milliyetçilik cereyanları doruk noktasını zorluyor. Dün Ortadoğu’yu paylayanlar, ümmet fikrini yok etmek için milli devletler kurdular. Yıllardır içimize sokulan engerek yılanı gibi, bu ithal akım tarafından zehirleniyoruz.

Vatan, millet kavramı kutsallaştırıldı. Bayraklara tapar hale geldik. Vatanın dışında kalan ama İslam ümmeti içerisinde olan toplumların sıkıntılarına bigâne kaldık. “Bizi ilgilendirmez; onlar başka coğrafyanın insanları” dedik. Bilmedik İslam’ın ulaştığı her yerin toprağımız olduğunu… Babamızdan miras kalmışçasına ülkemizde yaşayan bizden farklı etnik unsurlara düşman gözüyle baktık. İslami ve insani bakış açımızı kaybettik.

Dün Kürtlerin dindarlığı, mertliği ve cesareti ile gurur duyan bizler bu gün onları çapulcu, hırsız, aşağı bir millet olarak görebilmekteyiz. Neden? İthal milliyetçilik yüzünden. Çünkü onların siyaseten varlığı bizim beka sorunumuz haline getirildi. Önceleri aşırı sağcıların savunduğu bu akımı şimdi solcular da sahiplenmeye başladı. Fakat ürkütücü olan İslami şahsiyetlerin de bunu savunur hale gelmeleridir.

Ankara, İstanbul nasıl benim memleketim ise; Bağdat, Şam, Tahran ve Müslüman toplulukların çoğunlukta yaşadığı her kent benim memleketim olmalıdır. Onların sorunlarını kendi sorunlarımız gibi görmeliyiz.

“Müslümanlar bir uzvun azaları gibidirler. Uzvun bir yerinde ağrı varsa, bundan bütün beden rahatsızlık çeker.” Düsturuyla hareket etmiş olsaydık Filistinli kardeşlerimiz bugün, bu ölçüde “naçar” halde olurlar mıydı? Onların ve tüm Müslümanların dertlerine sesiz kalmamız bizi Allah katında sorumlu kılar.

Batı ve ABD var olmayan bir sorunu çıkarmaya muktedir değildirler… Ancak var olan bir sorunu kaşıyıp büyütebilirler. Rus işgaline kahramanca direnen Afganlı mücahitler, zaferden hemen sonra etnik ve mezhebi ihtilaflara düşerek Ruslara karşı kullanmadıkları silahları yekdiğerine karşı kulandılar. Bunu ABD mi sağladı. Hayır! Afganistan da zaten böyle bir sorun vardı. ABD var olan bu sorunu kaşıdı ve büyüttü.

Irakta 1915-1918 İngiliz sivil idaresine karşı ilk başkaldırıyı; Basra da Şii uleması, Süleymaniye de Kürt şeyhleri yaptı. Bugünkü Irak’a bir bakın. Doksan sene geçtiği halde aynı sorun devam ediyor. Çünkü Müslümanlar Ümmet anlayışıyla meseleye yaklaşmadı. Kürtler ve Şiiler de Ümmet anlayışı içerisinde kendilerini ifade edemediler.

Batının globalleşme dediği şey bir nevi ümmet anlayışıdır. Bugün AB’nin temelini bu öğe oluşturur. Şayet geçmişte Fransa ve Hollanda’daki anayasa referandumu Türkiye karşıtları tarafında iç siyasete malzeme yapılmamış olsaydı,  bugün ABD (Avrupa Birleşik Devletleri) diye yeni bir devlet doğmuş olacaktı eski kıtada. Sanırım yakın bir zamanda bu sorunu aşıp tek devlet tek bayrak fakat farklı milletlerden müteşekkil büyük bir cihan devleti oluşturacaklar. İslam Peygamberinin bu düsturunu vahşi batının yerine getirmiş olması. İslam toplulukları için utanç verici olmalı. Hala kabilecilik, mezhepçilik yaptıkları için…

Eleştirilecek yönleri olsa da, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar, adamı merkeziyetçi yani yerelde yönetim yani federal yöntemlerle idare edildikleri için bu kadar geniş coğrafyalara, bu kadar uzun süre hükmedebildiler.

Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan bu topraklarda yüz senedir denendi. Sonuç, içine kapanmış, iç meselelerle boğuşmuş ve yorgun düşmüş, bırakın çevresini, içini bile düzeltemeyen bir paradigmayla baş başa kaldık. Hâlbuki bunun yerine, yerel parlamentolara sahip üniter olmayan Federal devletlerden müteşekkil, fakat farklı millet ve mezheplerden müteşekkil demokratik bir cihan devleti için hepimiz dua edelim...

 

Selam ve Dua ile…

                        

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum