1. YAZARLAR

  2. KAYRA HEYULA

  3. VURDULAR BİZİ…
KAYRA HEYULA

KAYRA HEYULA

Yazarın Tüm Yazıları >

VURDULAR BİZİ…

A+A-

 

Etrafımızda bulunan insan yığınlarından kurtulmanın yolunu aramak çok da saçma karşılanmamalı. İnsan yığınlarından bahsediyorum.

Kendine ait bir yolculuk telaşı olmayan. Varlığına bir sebep bulamayan veya bulup da arkasından gidemeyen insan yığınları. Toplumun büyük bir kısmı tarafından reddedilmek, ancak düşüncelerinizin bir sonucu olabilir. Öyle ki, her bir yoğunluk içinde kendini arama çabası içinde olanlar yalnızlığa sevdalanır. Çünkü insan yalnızken kendini anlamlandırır. Toplumun içinde ise herhangi biri veya birden çok biri olur. Ortamın zihinsel bulantısından etkilenerek, zamanın yok oluşunu seyretmekten başka bir şey yapamaz. Toplum ise bir tarihin ürünüdür. Tarihin karanlığını fark edip, pencereden geçmişe bakmak, kendini tanımlamak, geleceği hissetmek, toplumdan arınarak inşa edilir.

Dile getirmek isteğim düşüncenin sınırlarını çizerek, yok oluşun bir yolculuk ile başlayacağı bir sırra varışın en büyük dayanağını mânâ ile yoğuracağım. Mânâ, hiçbir şeyin onsuz anlam verilmeyeceği bir sır. Yolda yürürken, alışveriş yaparken veya okula giderken, bir sürü insan ile karşılaşırız. Evet yine insan yığınlarından bahsediyorum. İçlerinde yalnız olduğumuz insan yığınları. Yalnız olmanın ne demek olduğunu veya herhangi bir tanımın bu kelimeyi nasıl tanımladığı farklılıklar içermektedir. Yalnızlığın bir tanımı yanınızda kimsenin bulunmaması. Bir tek siz olmanız. Kimsenizin olmaması. Veya anlık bir yalnızlık.

Bu tanım her zaman olayın maddesel boyutunu ele alır. Asıl mânâ boyutu ise yalnızlığın asıl tanımıdır. Kendiniz olmanız. Yani kimseden etkilenmeden kendin olmak. Burada karşımıza çıkan bazı sorular var. İnsan doğarken bilinci yoktur. Bu aşamalarda zaman ilerledikçe öğrenmeye başlar. Peki neyi nasıl öğrenir? Yani kısacası aileden, yani toplumdan etkilenerek öğrenir. Burada insanın kendini oluşturması zordur. Çünkü etkilendiği kesimin hem doğasında hem kültüründen hem tarihinden bir şeyler almış ve kendi düşüncesini oluşturamayacak durumdadır. Bu faktörlerin etkilediği insan öncelikle bunların farkına varmak zorunda. Tabi eğer "yalnız'' yani kendi olmak istiyorsa.

Bu faktörlerin kendisini kabullenen insan kendisini arındırmaya çalışır. Burada en önemli nokta okumak, yorumlamak ve düşünmektir. İnsan yığınlarında kurtulmak dediğim şey aslında kendin olmaktır. İşte bizim vuruluşumuz tamda burada oluyor. Bütün manevi yaşantılarımıza saldıranarı yok etmek için bir sığınağıdr ,insan olmak. Yalnız olmak… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.