1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

  3. Vicdan Olmadan Olmuyor
Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

T24
Yazarın Tüm Yazıları >

Vicdan Olmadan Olmuyor

A+A-

Son günlerde  gelişen  yer ve konu olarak birbirinden bağımsız olaylar aslında tek noktayı gösteriyor. Vicdanların ne kadar önemli olduğunu ve vicdan zaafiyetinin nelere neden olacağını gösteriyor.
 
 
Geçtiğimiz günlerde A.B.D 'de bir metro istasyonunda trenin önüne düşen insanı kurtarmak yerine fotoğrafını çekmek ve büyük bir gazeteye satmak ve çarpıcı bu görüntünün yarım sayfa yayınlanması, yine aynı ülkede annesini ve  6-7 yaşındaki onlarca çocuğu gözünü kırpmadan  silahla tarayarak öldüren genç ve Bülent Arınç'ın Gülten Kışanak'ın şahsında dağa çıkma ile ilgili görüşleri aslında beraber tahlil edilmesi gereken olaylardır.
 
Haz merkezli bir toplum emeline ulaşmak için diğerlerinin üstüne basarak idealine ulaşmaya çabalar. Üzerine bastığı maalesef yüksek insani değerlerdir. Metro istasyonunda herkesi rahatsız eden bir kişiyi uyarmak için hiç kimse öne çıkmıyor ve öne çıkanın da başına trenin önüne düşmek geliyorsa,  çarpıcı fotoğraf karesinden önce bu duyarsızlığın üzerinde düşünmemiz gerekecek. Trenin önünden kurtarma yerine yakalanamayacak ve çok pahalıya bir gazeteye satılabilecek bir fotoğraf karesi bize aslında vicdanın nasıl da ayaklar altında olduğunu gösterir. Topluma yardımcıya olmaya çalışan bu erdemli insan kurtarılabilecekken tren  ve duvar arasında kalarak feci şekilde ölüyordu. Ancak adeta kader'i ilahi ne olacağını gösteriyor ve bu zalimliğe göz yuman topluma bir işaret veriliyor ve okul katliamı cereyan ediyordu. Kazaen böyle bir okul katliamının olduğunu söyleyebilir misiniz? Duyarsız ve kendisinden başkasını düşünmeyen bir toplum hazırlayanlara kötülüğün kendilerine dokunmayacak bir şey olmadığını gösterir bu olay.
 
Bilgisayar oyunlarında sürekli kazananın mutlu olduğu,  puan kazananın  ideal olduğu bir gençlik yetiştirirseniz olacağı budur. Bu oyunlarda herhangi bir insani değer işleniyor mu? Aksine eline çeşit çeşit silah alan kişilerin düşmanı  vahşice taradığı  görüntüler yer alıyor. Kanlar içinde ve korkunç sesler çıkararak yere yığılan parçalanmış insan görüntüleri oluşturuyorsanız 20 yaşındaki anaokulu çocuklarını tarayan Lanza'nın  katliam nedenini araştırmak için fazla mesai harcamayınız. Bu tür oyunlar oynayan çocukların yapılan araştırmalarda karşısındaki insanın jest ve mimiklerini anlama zaafiyetine düştüğü de göz önünde bulundurulursa basamak basamak insaniyetimizi yok ettiğimiz anlaşılıyor.
 
Bülent Arınç, '17 yaşında genç bir kız iken DiyarbakırCezevi'nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki o kadar kendisini  zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım' diye konuştu.
 
Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in sözlerini desteklemesine rağmen Başbakan'dan adeta azar işiten Arınç yine vicdanının sesine dönmüş. Ortaya çıkan bir felaketin nedenini araştırmayı düşünmeden ayrışma ve kamplaşmayı tavsiye edenler Bülent Arınç'ın sözlerine çok dikkat etmelidir. Hükümetin ikinci adamından gelen bu söz son derece anlamlıdır. Sorunlar karşısında ırkınızı, siyasetinizi, önyargılarınızı  ön planda tutarsanız varacağınız yer vicdansızlık durağıdır. Karşılıklı savaşta ölen her insanın niye öldüğünü sorgulamak niye taraf olduğunu anlamaya çalışmaktan uzaksanız çözümün ilacını bulma şansınız çok azdır.
 
Arınç bir toplumda en yüksek  ikinci  makamda olmasına rağmen vicdanının gör dediğini görmeye çalışmıştır. Bunun hiçbir zararı yoktur. Sorunun çözümüne vicdanın müdahil olduğunu gösterir. Vicdanı ortadan kaldırmak istiyorsanız bırakınız bu savaşı bitirmeyi daha da arttırırsınız. Vicdanı ortadan kaldırmak istiyorsanız Türkiye'de de trenin önüne atılıp fotoğrafını çekmeye çalışacağınız  insanlar olur. Vicdanızın gör dediğini görmek istemiyorsanız yarın öbür gün Türkiye'de de taranan onlarca anaokulu çocuğunun  haberini şimdiden vereyim size. Aynı olayların Türkiye'de de olacağını anlamamak mümkün deildir. Bize gerçekten hiçbirşeyden çekinmeyen bir vicdan hareketi lazım. Irkına, dinine, görüşüne bakmadan her insana vicdan noktasından bakmaya çalışan bir toplum oluşturabiliyorsanız, korkmayınız. Mazlumun ahı yerde kalmaz, zalimin ne kadar güçlü olsa nefesi en kısa sürede kesilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.