1. YAZARLAR

  2. Oral Çalışlar

  3. Velev ki 'terörist!'
Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Radikal
Yazarın Tüm Yazıları >

Velev ki 'terörist!'

A+A-

Berkin 15 değil de 20 yaşında olsaydı, polisin gösteri yapan bir genci öldürmesi haklı mı olacaktı?

Yüreği acıyla yanan üç baba: Tunceli’deki gösterilerde yaşamını yitiren polis memuru Ahmet Küçüktağ, Okmeydanı’nda silahla öldürülen Burak Can Karamanoğlu ve Gezi olayları sırasında polisin sıktığı gaz kapsülüyle başından yaralanıp yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babaları.

Önce Berkin’in babası Sami Elvan, Burak Can’ın babası Halil Karamanoğlu’nu aradı. Babalar, birbirlerinin acılarını paylaştılar. 
Halil Karamanoğlu, kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren polis memuru Ahmet Küçüktağ’ın babası Süleyman Küçüktağ’ı da telefonla arayarak, başsağlığı diledi. Karamanoğlu, Küçüktağ’a, “Memleketi bölmek ve huzuru kaçırmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bizim çocuklarımız gitti. Başka ailelerin burnu kanamasın. Ne polis şehit olsun, ne de bir vatandaş hayatını kaybetsin. Ülke, birlik ve beraberlik içinde olsun” dedi. Konuşmanın sonunda, iki acılı baba, gözyaşlarına hakim olamadı.

Küçüktağ, bu konuşma sırasındaki “Berkin de bizim çocuğumuz, Allah rahmet etsin. Ali İsmail Korkmaz da bizim çocuğumuz. Ahmet de bizim çocuğumuz. Biliyorum, Türkiye üzülüyor ama biz yanıyoruz. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın, Allah sabrımızı arttırsın” sözleriyle, ruh halimize, tercüman oldu.

Üç acılı baba, hepimize insanlık ve barış dersi verirken, buradan, özellikle siyasetçiler açısından önemli dersler içeren bir fotoğraf çıktığı açık. 

Berkin Elvan

Meydanlardaki öfke ve saldırganlık dozu yüksek konuşmalar, toplumsal gerginliği artırıyor. 
Başbakan Erdoğan’ın, Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı gün yaptığı konuşmadaki sözleri, ortamı geren, insanın yüreğini çok acıtan sözler: “Terör örgütlerinin içine aldığı, terör örgütlerinin içinde ne yazık ki yüzü poşulu, eline sapan verilmiş, cebinde demir bilyelerle olan bir çocuk.”

15 yaşındaki bir çocuk Berkin Elvan. Elinde bilya, yüzünde poşu olsa ne olur? Bu, Gezi olayları sırasında, polisin onu öldürecek şekilde gaz kapsülüyle vurmasını haklı mı gösterir? Başbakan, “Polis o kişinin kaç yaşında olduğunu nereden ayıracak?” diye soruyor. Diyelim ki, Berkin 15 değil de 20 yaşında olsaydı, polisin gösteri yapan bir genci öldürmesi haklı mı olacaktı?
Başbakan Erdoğan’ın Berkin ile ilgili söyledikleri yanlış. Siyaseten yanlış, vicdanen yanlış... 15 yaşındaki çocuğa, hemen “terörist” damgasını yapıştırmak, yabancısı olmadığımız bir “otoriter devlet” alışkanlığı.

Babalar örnek olsun
Seçim rekabeti, ne yazık ki, siyaset dışı her türlü aracın kullanıldığı bir sürece dönüştü. 
Kutuplaşma öylesine sertleşmiş durumda ki, “bir düşünün” demek bile öfke nöbetlerine neden olabiliyor. Sorunlara sakin bir gözlükle bakma çabası, yoğun tepkilere yol açıyor.

30 Mart’ta çıkacak sonuçlar, halkın iradesini ortaya koyacak. Hepimiz, mesajı anlamaya çalışacağız. Belki de, kendimizi,şu an çok hesap etmediğimiz polemiklerin ve ayrışmaların ortasında bulacağız. 

Bunu, Ağustos’taki Cumhurbaşkanı seçimi izleyecek. Cumhurbaşkanı’nı halk seçecek. Halkın yüzde 50’sinden fazlasının desteğini alan kişi, ülkenin en yüksek makamına çıkacak. Sonrasında, 2015 seçimlerine bakacağız.

Yolsuzluklara gelince; bunların hesabının sorulması için bir kaç yol var. Birisi tabii ki yargı. Diğeri de Meclisin bu konularda bir soruşturmaya girişmesi. Bu amaçla bir komisyon kurulması. Seçim sonrasında, meselenin, daha makul bir şekilde konuşulabilir hale gelmesini umuyorum.

Tabii bir de “paralel yapı” meselesi var. Bunun da kanıtlarıyla birlikte yargı önüne çıkarılması, toplum üzerinde bir tehdit olmasına son verilmesi, siyaset ve yargının görevleri arasında.

Siyaseten, bütün bu açmazlara çözüm üretmenin yolları var. Tüm bu karmaşık denklemlerin içinde, temel insani değerlerin, bize daha fazla ışık tutmasına ihtiyacımız var.

Tunceli Emniyet Müdürü’nün gösteriler sırasında söylediği şu söz, çok değerli: “Canlar yerine camlar kırılsın...”

Acılı babaların olgun ve vakur tutumları, umarız çılgın siyasi ortamın aklını başına getirmek için küçük bir etki yapar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.