1. YAZARLAR

  2. Ufuk Coşkun

  3. Veda Yazısı
Ufuk Coşkun

Ufuk Coşkun

SivilDüşünce
Yazarın Tüm Yazıları >

Veda Yazısı

A+A-

 

     İlk yazımı -ömrü bol olsun bir öğretmenimin teşvikiyle- ortaokul yıllarımda bir yerel gazetede yazmıştım. Çok şükür hala olduğu gibi o yıllarda da aykırı bir insandım. Sanırım öğretmenim benim bu özelliğimi ilk keşfedenlerden biri oldu. O yıllardan beri hiç vazgeçmedim yazmaktan.. Beni yazmaya teşvik eden bir diğer etken de rahatsız olmamdı.Hiç bir zaman zevk olsun diye bir şey kaleme almadım.Kemalizmin kalesi sayılan bir çevrede büyüdüm ben.. Ve beni ilk rahatsız eden de bu ideoloji oldu. Hiç bir zaman kendimi bir yere, kuruma, mezhebe, ırka, ideolojiye ve dile mahkûm etmeğimden onlarda beni sevmedi.Ne demek istediğimi beni iyi kötü takip edenler bilir..Onlara minnettarım..

 

     Bildiğiniz gibi bir taraftan da epeydir eğitim üzerine çalışmalar yapmaktayım. Bu konuda belki de Türkiye’de kimsenin cesaret edemediği en mahrem konulara değindim, yazdım fırsat verdiler konuştum. Bunun benim gibi kırsal kesimden gelmiş ve hayatın çok zorlu yollarından geçmiş biri için ayrıca bir önemi var. Bunu bir başarı olarak sunduğumu zannetmeyin. Çünkü hayatta başarmak gibi çılgınca işler peşinde koşmadım. Eğitim ve insan özel ilgi alanıma giren  konular.. Aynı zamanda da beni çok rahatsız eden konular. Çok şükür elimden geldiğince, kendi halimde bu konularda bir şeyler yazmaya çalıştım.Bunda azda olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana..

 

     Sevgili dostlar; Türkiye son yıllarda azda olsa gelişme gösteren bir ülke… Ancak gerçekten özgür bir ülke olana kadar daha kaç yıl bekleriz hiçbir fikrim yok. Bildiğim bir şey varsa bu ülkede ilişkiler çok kirli ve ahlaksız bir zeminde ilerliyor. Her şeyden daha çok ahlaka, karaktere ve dürüstlüğe önem veren benim gibiler için bu bir hayli zor bir durum. Umarım bir gün her şey yoluna girer. Ben uzunca bir süre(belki de hiç)köşe yazısı yazmama kararı aldım..Bunun özel bir nedeni yok..Açıkçası bu büyük bir kayıp da değil.Türkiye basını usta bir  kalemini falan yitirmedi... Çünkü başından beri ifade etmeye çalıştığım gibi ben usta bir yazar olmak için yola çıkmadım aksine rahatsız olduğum için yazdım. Rahatsız olmak bana göre bir vicdan işidir. Bu yüzden, ben yazarım diyen bir insanda aradığım tek kriter onun büyük bir gazetede sözümona duayen olma vasfı değildir bilakis rahatsız olan vicdanıdır. Türkiye basınında en az olan şey.Bu yüzden  lütfen yanlış anlaşılmasın bu konuda haddimi biliyorum..Bu yazıyı sadece beni takip eden dostlar bilsin diye yazdım. Gerek gazetelere ve gerekse kendi internet sitem de dahil olmak üzere artık yazılar yazmayacağım..(Belki önceden gönderdiğim bir iki yazı bu yazıdan sonra yayımlanabilir bu kararımdan caydığım anlamına gelmesin.)

 

     Bu arada “Sivil Düşünce” benim her şeyim..Çok temiz duygularla kurduk bu siteyi.Türkiye’deki dev basın şirketlerine değişmem bu temiz ve samimi duygularla kurduğumuz siteyi..Çünkü bu sitede farklı dillere, dinlere,ırklara, mezheplere ve düşüncelere çıkarsız saygı var.Her zaman kapımız açıktır..Bu yüzden bende dahil olmak üzere çok değerli arkadaşlarımla sitemizin yayın hayatına devam etmesi için her şeyi yapacağız.Kısacası her şeyden elimi çekmiş değilim.Pes etmiyorum.. Eğitim odaklı olsun ya da olmasın çeşitli projelerde görevlerim olursa yerine getireceğim. Belki uzun vadede kitap çalışmalarım olur. Ancak güncel yazılar yazmayacağım..Hakkınızı helal ediniz..

 

     SİVİL DÜŞÜNCE

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.