1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ve Şener Sonunda Parti Kuruyor
Ve Şener Sonunda Parti Kuruyor

Ve Şener Sonunda Parti Kuruyor

A+A-

Eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun yeni bir siyasal oluşuma ihtiyaç olduğunu savunarak, "Bunun oluşabilmesi için toplumsal talebe bağlı olarak üzerime düşen herşeyi yapacağım" dedi.

Hafta sonu tatilini geçirmek üzere ailesiyle birlikte geldiği Abant'taki otelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, Ergenekon operasyonuyla ilgili gelişmeleri değerlendirerek, olayın 1 yılı aşkın süredir gündemde olduğunu ve zaman zaman gözaltılar ve tutuklamalarla gündeme geldiğini söyledi.

Hala soruşturmaya ilişkin iddianamenin tamamlanmadığı ve bir an önce iddianamenin tamamlanarak ve kimin neyle itham edildiğini kamuoyunu bilmesi gerektiğini ifade eden Şener, "Sanki bir kaos ortamı var. Kamuoyunun algılaması net değil, bir kafa karışıklığı var" diye konuştu.

"Bu ortamın yenilenmesi lazım" diyen Şener, şöyle konuştu:

"Bu ortamın kısa zamanda tasviye edilmesi, normalleşmesi gerekmektedir. Nasıl olacak bu? İşin zor tarafı bu. Demokrasilerde tıkanmalar olduğunda, sorunlar büyüdüğünde, çözüm arayışları yaygınlaştığında, hep halka gitmenin bir çözüm olacağı kabul edilir. Yeni bir irade, yeni bir bakış açısının siyasete yansıması, dolayısıyla karar organlarına yansıması, ülkede var olan gerginliği ve sorunları kaldırmada etkindir diye bakılır. Ben de bir envarter çıkarmaya kalktığımda, neler yapmamı gerektiği ile ilgili. Elbette tüm kurumlara ve siyasete özellikle düşen önemli görevler olduğunu düşünüyorum. Ama bu ortamın rahatlatılması için genel bir seçime ihtiyaç olduğu düşüncesini de paylaşıyorum."

1 yıldan bu yana meclisin dışında olduğunu ve üniversitede öğretim üyeliği yaptığını hatırlatan Şener, şunları kaydetti:

"Ama benim için tekrar siyaset görünüyor. Şu ana kadar siyasi partilerin çatıları altında siyasi hayatımı sürdürdüm. Daha doğrusu ben hiçbir zaman parti değiştirmedim ama altımdaki partiler her zaman değişti. Kamuoyu parti değiştiren insanlardan da pek hoşlanmaz, tenkit eder, 'bir insan niye parti değiştirir' der. Özellikle aktif siyaset yapan, profesyonel siyaset yapan insanların parti değiştirmelerine hoş gözle bakmaz. Ben de hayatımda hiç parti değiştirmedim ama mensubu olduğum partiler değiştiler. Üçüncü parti de değişmek üzere. Ama burada kabahat bende değil. Değişen ben değilim. Alttaki zemin değişiyor. Gelecekle bağlantılı olarak da Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun yeni bir siyasi oluşama ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun oluşabilmesi için toplumsal talebe bağlı olarak üzerime düşen herşeyi yapacağım."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.