1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Vatandaş Kürtçe Konuş"
"Vatandaş Kürtçe Konuş"

"Vatandaş Kürtçe Konuş"

A+A-

Kürt Dili ve Eğitim Hareketi Batman Şubesi, Kürt diline sahip çıkılması için kentte bir dizi kampanya başlattı.

İlk olarak reklam panolarına 1893- 1951 yılları arasında yaşayan Mir Celadet Bedirhan"ın, “Ey virane olmuş Kürtler, ya Kürt olduğunuzu söylemeyin ya da Kürt olduğunu iddia ediyorsanız o zaman Kürtçe okuyun, Kürtçe yazın ve Kürtçe konuşun” sözlerinin yazılı olduğu afişler asıldı.

VATANDAŞ TÜRKÇE KONUŞ KAMPANYASI

Türkçe konuşturma kampanyası Dâr-ül-Fünûn Hukuk Fakültesi talebe cemiyeti"nin 13 ocak 1928 tarihinde düzenlediği yıllık kongresinde aldığı bir karar ile başladı.

Talebe cemiyeti reisi, özellikle istanbul başta olmak üzere, azınlıkların umumi yerlerde türkçeden başka bir lisan kullanmalarını yasaklamak için girişimde bulunulmasını istedi. daha sonra Türk Ocakları"nda düzenlenen bir ikinci toplantıda da umumi yerlere türkçe konuşulmasını tavsiye eden tabela ve flamaların asılmasına, okullarda konferanslar verilmesine karar verildi.

Ancak uygulama ateşli ve gerilimli bir şekilde cereyan etti. Yabancı dilde gazete okuyan insanların ellerinden gazeteler öfkeyle alındı ve yırtıldı. Gençlerin türkçe konuşmayan kimselere sürekli müdahale etmeleri sonucunda sık sık kavgalar meydana geldi. Umumi yerlere asılan
“vatandaş türkçe konuş” flamalarını yırtan azınlıklar göz altına alındı. İki kişinin kendi aralarında istedikleri bir dilde konuşmaları kendilere yöneltilen tehdit dolu bakışlar nedeniyle imkânsızlaştı.

Dönemin yazarlarından Yahudi asıllı Avram Galanti aynı ismi taşıyan bir kitap yayınladı ve azınlık mensubu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının neden Türkçe konuşmaları gerektiğini kavramsallaştırdı.

Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.