1. HABERLER

  2. DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ

  3. Van'dan 115. başörtüsü eylemi
Van'dan 115. başörtüsü eylemi

Van'dan 115. başörtüsü eylemi

A+A-

Eylemde okunan basın bildirisinin tam metni:

 

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI İLKELLİĞİ DAHA NE KADAR SÜRECEK?

 

Başörtüsü yasağı ilkelliği ülke gündeminde yerini korumaya devam ederken; yasağa karşı mücadele de hızından hiçbir şey kaybetmeden devam etmektedir. Asker olan çocuklarının yemin törenini izlemek isteyen başörtülü anaların tel örgü dışında mahzun bekleyişinde ki utanç, bu ilkel yasağın bir an önce sona erdirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. TSK komuta kademesinin doğudaki çatışmalarda ölen asker analarını ziyaret ederken akıllarına bile getirmedikleri başörtüsü konusunda kışlada laiklik histerisiyle yasakçı bir tavra bürünmelerindeki ikiyüzlülüğü izah etmeleri gerekir. Aynı çelişki Genel kurmay başkanının dinin birleştirici rolünü Doğu için hatırlaması bu anlamda imam kadrosu talep etmesi ile TSK bünyesinde namaz kılan, eşi başörtülü olan subayların ihracında görülmektedir.

 

Ak Parti Van Milletvekili Gülşen ORHAN'IN valilikte yerel kadın dernekleriyle kadın sorunları için yaptığı toplantıda bir tek başörtülünün bulunmaması trajik bir örnektir. Sayın milletvekili yoksa ülkemizin onlarca yılına mal olan ve on binlerce mağdur üreten başörtüsü yasağını bir sorun olarak görmüyor mu? Alınan kararda kadına yönelik şiddete karşı tedbir alınacağı belirtilirken başörtülülerin maruz kaldığı psikolojik, sosyal vb. şiddete değinilmemesi Ak Partiye oy veren geniş halk kitlelerinde esefle karşılanmaktadır. Katılımcıların da başörtü sorununu dile getirmemeleri kadın sorunları konusunda taşıdıkları çifte standardı ortaya koymaktadır.

 

Başbakan'ın son süreçte Kürt sorununa yönelik militarist söylemleri bölgede tepkiyle karşılanmaktadır. "İstemeyen çeksin gitsin" söylemi elbette ki " Ya sev Ya terk et." olarak anlaşılmaktadır. Bu söylem Kürt sorununa çözüm için umut olarak görülen Ak Partinin merkez söylemi sahiplendiğini, statükoculaştığını ortaya koymaktadır. Değişim beklentileri boşa çıkmaktadır. Bu bağlamda bir köşe yazarının eleştirilerinin başbakandan sert karşılık görmesi Ak Partinin düşünce ve ifade özgürlüğüne yaklaşımını ve eleştirilere tahammül sınırını ortaya koymaktadır.

 

Ak Partinin statükocu yaklaşımının yeni bir örneği ise Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL'ÜN Brüksel'de azınlıklara yönelik yaptığı açıklamadır. Bu açıklama,  Ak Partinin Otoriter-devletçi söylem ile takiyye yapmadığını tipik bir örneği olarak okunabilir.

 

Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül'ün polisin yetkisini haklı bularak "Devletime, milletime karşı suç işleyenleri vurmaktan hoşlanacağım!" açıklaması ise Ak Partinin geldiği noktayı özetlemektedir.  Açıklamaların bireysel olmadığı genel bir stratejiyi yansıttığı görülmektedir.

 

ABD başkanı seçilen Obama'nın aslında bir siyah değil kirli beyaz olduğunun anlaşılması çok zaman almayacaktır. Obama yönetimindeki ABD'nin İslam dünyasına yönelik çokta farklı politikalar izlemeyeceği anlaşılmaktadır. Obamaya 44 kurban kesenlerin çok yakında hayal kırıklığına uğrayacağı görülmektedir. Başkan seçildiği ilk gün Gazze'ye yönelik İsrail operasyonunda 6, Pakistan'a yönelik ABD 19 kardeşimiz şehit edilmiştir. Gazze'ye yönelik ekonomik ambargo olanca hızıyla devam etmektedir.

 

VAHÖP olarak tüm erdemli insanları Gazze özelinde dünyada süregelen tüm zulümlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.

 

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu           

Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / İnsan –Der/Erdem-Der

Memur-Sen / Mazlum-Der / VİNDER  / Umut Işığı Derneği   

 

 

 

  

Haksoz haksöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.