1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van'da direnişe devam; gözaltındakiler serbest!
Van'da direnişe devam; gözaltındakiler serbest!

Van'da direnişe devam; gözaltındakiler serbest!

A+A-

İfadelerinin alınma işleminin sona ermesinin ardından gözaltına alınanlar da serbest bırakıldı.

Van Sanat Sokağı'nda gerçekleştirilen eylemde İnsan-Der'den Yasin Haskanlı'nın okuduğu basın açıklaması sık sık sloganlarla karşılık buldu. Basın açıklamasının sonlarına doğru gözaltına alınanlardan Garip CESUR, alana gelerek serbest bırakıldığını, diğer arkadaşlarının da ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılacağını belirtti. Topluluğun sevinç ve kararlılık ifade eden sloganları ile bir süre sonra topluluğa eylemin bittiği anons edildi.

Ancak eylemin ardından kalabalık gruplar halinde Sanat Sokağı'ndan Van Adalet Sarayına doğru sessizce yürüyüşe geçildi. Adalet Sarayı önünde biriken topluluk ifadeleri alınıp salıverilen diğer mağdurları karşıladı. Çevredekilerin de ilgisini çeken bu dayanışma ve birlik hali oldukça manidardı. Mağdurların tümü serbest bırakıldıktan sonra topluluk tamamen dağıldı.

HAKSÖZ-HABER / Van

 

Eylemde Okunan Basın Açıklamasının Tam Metni:

GÖZALTILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili düzenlemeyi iptal etmesi sonrası, YYÜ Rektörlüğü, sanki yasak varmış gibi davranarak kampus girişinde toplu taşıma araçlarından başörtülüleri indirerek üniversiteye girişlerini engellemiştir. Oysa bizler yıllardır kamusal alanda başörtülü olarak bulunmanın yasak olmadığını, yasakçıların keyfi davrandığını vurguladık. Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu iptal kararı sadece meclisin bir düzenlemesini iptal etmekten ibaret olup her hangi bir yasak getirmiş değildir. Buna rağmen YYÜ Rektörlüğü'nün başörtülü öğrencileri kampus girişinde toplu taşıma araçlarından indirmesine üniversitenin duyarlı öğrencileri tepki göstermiş ve sivil itaatsizlik eylemleri düzenlemiştir. Van Hak ve Özgürlükler Platformu'nun bazı üye ve yöneticileri de öğrencilerin düzenlemiş olduğu bu gösterileri "insan hakları gözlemcisi" sıfatıyla  takip etmişlerdir. 

Van TEM Şube Müdürlüğü yetkilileri ise insan hakları gözlemcisi sıfatıyla gösterileri takip eden sivil toplum örgütü yönetici ve üyelerini terörist suçlaması ile göz altına almıştır. Yıllarca sivil toplum alanında faaliyet göstermiş bulunan yönetici düzeyindeki kişilerin bir anda terörist konumuna getirilmesini anlamamız mümkün olmamıştır. Oysa biz bu göz altıların sivil direnişi kırmaya yönelik yıldırma politikaları olduğunun bilincindeyiz. Bu tür baskıların insan hakları savunucularını yıldırması ve haklı davalarından vazgeçirmesi mümkün değildir. Öğrencilerin düzenlemiş olduğu sivil gösterilerde bir takım provokasyonların olacağı yönünde belli bir gazeteye sızdırılan haberler ise haksızlığa karşı sivil yöntemlerle direnen öğrencilerin azmini kırmaya yönelik kasıtlı ve çirkin tutumlar olarak belleklerimiz de yerini almış bulunmaktadır. Yaşanan bu göz altıların belli gazetedeki çirkin ve hedef gösteren haberlerden sonra gelişmesi de dikkatlerimizden kaçmış değildir.

VAHÖP olarak her türlü haksızlığa karşı sivil ve demokratik yöntemlerle mücadele yürütmeye kararlıyız. Bizler terör ve şiddeti her hal ve şart altında mahkum eden, buna karşılık sivil ve demokratik yöntemleri meşru gören bir düşünceye sahibiz. Bu bağlamda provokasyonlara karşı son derece duyarlıyız. Provokasyon gelişeceğini bilenlerin kimlerin bunu yapacağını da bilmesi gerekir. Bu bağlamda asıl provokatörlerin bu tür söylentileri yayanlar ve silahsız-sivil gösterileri provokasyon olarak algılayanlar olduğunu çok iyi biliyoruz.

93 haftadır biz buradayız. Bugüne kadar en küçük bir yasadışı eylem gelişmemiştir. Bu bağlamda geçmişimiz ortadadır. Çirkin ve asılsız iftiralar atarak arkadaşlarımızın göz altına alınmalarını kınıyoruz. Bu tür baskıların bizleri yıldıramayacağını tekrar buradan ilan ediyoruz.

VAN HAK ve ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU (VAHÖP)

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ, GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ

İNSAN DER, MAZLUMDER, MEMUR-SEN, UMUT DER

 

Fitrat.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.