1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van’da 97. Başörtüsü Eylemi
Van’da 97. Başörtüsü Eylemi

Van’da 97. Başörtüsü Eylemi

A+A-

Basın açıklamasının metni:

Birkaç haftadır ülkemizde yoğun olarak konuşulan ve ülkenin bundan sonraki kaderini belirlemede milat olacağını umut ettiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Herkes bu Ergenekon'u hayretler içinde takip ediyor. Ülkeyi kaosa sürükleme planları yapanlar enselendikleri için hayret ediyor, millet ise yıllardır ülkede nasıl dolaplar döndüğünü yeni fark ettiği için şaşkın. Türkiye'yi derinden yaralayan Danıştay saldırısı ile Ergenekon terör örgütü aynı iddianamede buluşuyor. Ergenekon terör örgütüyle ilgili iddianamede sona gelindi. Cumhuriyet tarihinin bu en büyük soruşturması belki de ilk kez 'şeffaf' bir anlayışla hiçbir şekilde bilgi, belge ve kayıt gizlemesi yapılmayacak iddiası bizi umutlandırmakla birlikte.  Şemdinli Davası gibi davaların akıbetine uğramamasını diliyoruz. Pazartesine kadar sunulması beklenen iddianamenin 60 sayfasında Danıştay saldırısı ele alındığı ve bazı suikastlara da özel vurgu yapıldığı yazılıyor. Bu olaylarda gösteriyor ki yıllardır bu ülkede Müslümanlar olarak da tasvip etmediğimiz birçok faili meçhul cinayet ve olaylar tamamen bu ulusalcı örgüt ve yapılanmalar tarafından yapılıyormuş. Bundan sonra kimse kalkıp da bize bunları Müslümanlar yapmış demesinler. Artık cinayet ve entrikalarını kendi yandaşlarına ve kurumlarını bombalamaya kadar vardıran bu kişilerden her şey beklenir.

Türkiye, tam Ergenekon ve darbeler konusuna odaklanmışken bütün gündemi İstanbul-İstinye'de bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na saldırı değiştirdi. Polis yetkilileri Eylemi yapanların kimlikleri ve geçmişleri bunun bir "El Kaide" operasyonu olduğunu gösteriyor söylüyor. El Kaide'nin tam da Ergenekon iddianamesi açıklanmadan iki gün önce dikkatleri dağıtmaktan nasıl bir çıkarı var, anlayabilmek pek kolay değil. Saldırının yapılış biçimi de kuşku uyandıracak kadar acemice. Bu dört saldırgan, saldırı emrini "dışardan" mı aldılar? Yoksa emir "içerdeki" bir odaktan mı geldi? Ya da kendi başlarına mı karar verdiler?  Bunlar da şimdilik cevapsız sorular. Amerika'ya saldırıyoruz" diye, kapıda bekleyen polise ateş açıyorlar. ABD'nin böyle bir zamanda en çok ihtiyaç duyduğu şey, İran'ı ve Suriye'yi köşeye sıkıştıracak bir gelişme.. Zaten olaydan hemen sonra saldırıyı gerçekleştiren kişilerin üzerinde Suriye pasaportu bulunduğu iddiası da bundan kaynaklanıyor. Bu iş Türkiye'yi gerdi. ABD'nin zararı hemen- hemen yok gibi. Ve Ergenekon soruşturması aniden ikinci plana düştü. Bunlarsa, neden dikkatleri Ergenekon'un üstünden kendi üstlerine çekmek istediler? Buna kim karar verdi? Niye karar verdi?  Bu saldırı da soru işaretleriyle ve kuşkularla dolu.  Bu saldırı, Türkiye çok kritik bir noktadayken gerçekleştirildi. Onun için her şeyi kuşkuyla karşılamak gerekiyor. Kim yaparsa yapsın ve kime karşı yapılırsa yapılsın her türlü saldırıyı ve terörizmi kınamakla beraber, bu saldırıyı da kınıyoruz

11 Temmuz 1995'de Kasap Ratko Mladiç ve adamları tarafından Srebrenitza'da Sekiz binden fazla erkek, kadın, çocuğun Sırp çakalları tarafından acımasızca katledilişlerinin yıl dönümüdür. Bugün insanlığın adeta kurşuna dizildiği, Emperyalist batının ikiyüzlü politikalarının gerçek ve karanlık yüzünü yıl dönümüdür.  Avrupa'nın ortasında, BM'nin Hollandalı güçlerinin gözü önünde şehri ele geçiren Sırp canilerin bir merkezde topladıkları kadın ve erkekleri teker teker ayırdıkları, bir kısmını oracıkta öldürdükleri, bir kısmını ormana götürüp diri diri toprağa gömdükleri, otobüse koşmalarını söyleyip peşlerinden açtıkları yaylım ateşiyle kadınları katleden ve dünyanın bu katliama sessiz kaldığının yıldönümüdür. 2. Dünya Savaşı'nı ve Nazi kamplarını gündemde tutanların, Yahudi soykırımını dillerinden düşürmeyenlerin, ABD'nin, AB'nin ve modern! Batı'nın ikiyüzlülüğünün yıldönümüdür. İnsanlığın bittiği, sözün bittiği, dünyanın bittiği; acının, gözyaşının yıldönümüdür. Irak'a, Afganistan'a sözde özgürlük! Sevdasıyla dünyayı yangın yerine çevirmekten geri durmayan Birleşmiş Milletler'in maskesinin düşüşünün yıldönümüdür. En azgın hayvanların şehirlere indiği, insanlığın tatile çıktığı, üç bitmez gün ve sonsuza yakılan ağıtın yıldönümüdür. Bu yıldönümünde Srebrenitza'da katledilen tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.

10 Temmuz 2006'da Çeçenistan'daki İşgalcilere yönelik başarılı operasyonları sonucunda "efsanevi lider" olarak anılmaya başlanan ve Çeçen cihadının yetiştirdiği mümtaz direnişçi komutanlardan olan Şamil Basayev'e ve arkadaşlarına, şahadetlerinin yıldönümünde bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz.

VAHÖP (Van Hak ve Özgürlükler Platformu)

Gökkuşağı Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, İnsan-Der, Mazlumder, Memur-Sen, Umut-Der, Van İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.